Natírání kovových povrchů může na první pohled vypadat jako práce jen pro zkušené profesionály. Pravda je však taková, že i domácí kutilové a kutilky si s tím poradí, pokud mají po ruce správné informace a trochu trpělivosti. Věříme, že pokud dodržíte pár jednoduchých kroků a vyzkoušíte naše tipy, zvládnete to levou zadní. A i zdánlivě nenatíratelný povrch se vám pod rukama změní na funkční a esteticky přitažlivý prvek.
Chystáte se na DIY projekt? Tady jsou 3 tipy na natírání kovových předmětů
Pokud se pustíte do renovace starého kola, kovové židle nebo polic ze slitiny, čeká vás krok, který si vyžaduje trochu preciznosti – natírání. Nemusíte se toho bát. Se správnými pomůckami to jde snadno a rychle. Většinou budete potřebovat hlavně brusný papír, odmašťovač, podkladovou barvu (primer), samotnou barvu na železo, maskovací pásku a ideálně také rukavice a ochranný oděv.
Důležitá je i pracovní plocha – zajistěte si dobře větraný prostor. A nakonec se můžete spolehnout i na tyto naše 3 konkrétní triky, které vám pomohou ušetřit čas, námahu i nervy.
1. Pokud je plech chladný, zahřejte ho
V případě, že natíráte v chladnějších měsících nebo brzy ráno (a zejména v exteriéru), může být kov nepříjemně studený a barva nemusí dobře přilnout. Řešením je jemně ho zahřát – například horkovzdušnou pistolí ze vzdálenosti alespoň 40 cm, případně ho na chvíli přenést do vyhřáté místnosti (pokud je to možné).
Tento krok domácím kutilům doporučujeme zejména v případě, že pracují v nevytápěné dílně nebo na balkoně. Barva na plech totiž lépe drží na povrchu, který má teplotu alespoň 15–20 °C. Pozor však, aby nebyl příliš horký – přílišné teplo může nátěr poškodit.
BONUSOVÁ RADA: A ještě detail – když je povrch teplejší, méně se na něm sráží vlhkost, což pomáhá i proti následné korozi.
2. Pro lepší přilnavost použijte octový roztok
Na galvanizované, lesklé nebo velmi hladké povrchy můžete použít jednoduchý trik – přetřít je hadrem namočeným v roztoku octa a vody (1:1). Pomáhá to „otevřít“ strukturu povrchu a barva následně lépe přilne. Tento trik je skvělý zejména před aplikací venkovní antikorozní barvy na kov, která potřebuje dobrý kontakt s podkladem. Po nanesení roztoku nechte povrch vyschnout a až poté pokračujte v práci.
BONUSOVÁ RADA: Nezapomeňte to udělat ještě před základním nátěrem – je to jako rychlá, přírodní forma aktivace podkladu. Navíc jde o ekologické řešení bez potřeby nákupu chemických přípravků.
3. Barvu vždy důkladně promíchejte... ale ne ledajak
Chyba, se kterou se často setkáváme, je, že barvu promícháte jen lžičkou nebo plechovku několikrát protřepete. To nestačí. Pigment a pojivo se totiž usadí na dně, míchání tak musí být důkladné. Použijte míchadlo, ideálně plochý dřevěný kolík nebo speciální nástavec na vrtačku. Míchejte minimálně 2–3 minuty, hlavně zachyťte i spodek. U sprejové barvy je zase důležité ji protřepávat alespoň 1–2 minuty. Dobře promíchaná barva se roztírá rovnoměrně, netvoří se skvrny a výsledek je hezčí a trvanlivější.
BONUSOVÁ RADA: Zkuste si připravit menší vzorek – lépe odhalíte, jestli jste barvu promíchali opravdu důkladně.
I domácí nátěr může vypadat profesionálně
DIY natírání kovů není žádná věda. Stačí mít dobré informace, trochu odvahy a chuť pustit se do práce. V případě, že se tedy chystáte natírat staré kovové zábradlí, regál ve sklepě nebo dekoraci na zahradě, teď už víte, jak na to. S našimi tipy to zvládnete sami!