Zaorálek po sérii ostrých výroků pro Blesk: „Budeme prosazovat zákon o referendu.“ Tvrdě šije do NATO
SOCDEM spojuje síly se Stačilo! a výroky předních tváří strany jsou čím dál ostřejší. „NATO zmutovalo do struktury feudálního impéria, v němž jsme se stali pouhými vazaly odvádějícími desátky panovníkovi,“ nechává se na sociálních sítích slyšet místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek. Otázkám Blesku na to, jaký má názor na referendum o vystoupení Česka z EU a NATO, jež prosazuje Stačilo!, se však vyhýbá. Podle Zaorálka je na pořadu dne „zákon o referendu a možnost hlasovat o pěti procentech na zbraně“.
„Pokud se dostaneme do Sněmovny, budeme jako jednu z priorit prosazovat zákon o referendu, o který jsme se jako SOCDEM pokoušeli devětkrát, a je ostuda že 30 let stále nenaplňujeme ústavu,“ řekl Blesku Zaorálek. „Pokud se to povede, první referendum, o které se budeme snažit, bude referendum o 5 procentech na zbrojení v ČR. Takový zásah do rozpočtu by zásadně ovlivnil životní úroveň a sociální jistoty drtivé části občanů,“ pokračoval místopředseda sociálních demokratů.
Pokud se ale SOCDEM bude chtít dostat do Sněmovny skrze kandidátky Stačilo!, za místa na nich si bude muset zaplatit. „Naše představa je úplně jednoduchá, jestliže do toho má paní Maláčová přinést nějaké lidi na kandidátky, případně se budeme bavit i o nějaké pozici lídra, tak budeme požadovat patřičný podíl z této částky,“ uvedl pro Seznam Zprávy předseda hnutí Stačilo! Daniel Sterzik.
Zaorálek v tom problém nevidí. „Pokud budeme kandidovat společně se Stačilo!, je přirozené, že se budeme podílet na nákladech volební kampaně,“ sdělil Blesku.
A jaký má Zaorálek názor na referendum o vystoupení z NATO a EU? „Na pořadu je zákon o referendu a možnost hlasovat o pěti procentech na zbraně. Za to budeme bojovat na prvním místě. To je třeba zastavit okamžitě!“ řekl Blesku a otázce na setrvání v Severoatlatické alianci i Evropské unii se tak vyhnul.
Kritika ze SOCDEM: Ztrapňujeme se
„To rozhodnutí, jak fakticky, tak procedurou, považuji za děsivé a zodpovědnost za něj nesou bohužel přímo Jana Maláčová a Lubomír Zaorálek a několik lidí v pozadí SOCDEM. Je smutné prodat sociální demokracii lidem kolem KSČM, Stačilo! a protofašistického hnutí Svatopluk, které se inspirací těmito myšlenkami ani neskrývá,“ řekl Blesku bývalý europoslanec Miroslav Poche, který SOCDEM opustil po oznámení o obnově předvolebních vyjednávání se Stačilo!.
„Nicméně volby ukáží, zda tento krok několika lidem přinese kýžený prospěch. Škoda, kam vzdělaní lidé ve vedení SOCDEM pod tlakem Zemana a dalších celou stranu přivedli,“ dodal pro Blesk Poche.
S kandidaturou se Stačilo! nesouhlasí ani pardubický zastupitel a někdejší ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jan Chvojka (SOCDEM). „Cítím se velmi nekomfortně. Lituji jako předseda pardubické krajské organizace odchodu mnoha slušných lidí, kteří dělali u nás v kraji SOCDEM dobré jméno,“ řekl Blesku.
Ve straně ale setrvá. „Já zatím neházím flintu do žita a ve straně zůstávám, i když s kandidaturou s hnutím Stačilo! nesouhlasím. Vedení totiž zatím nepředložilo v rámci jednání se Stačilo! žádnou finální podobu spolupráce, a pokud vím dobře, tak schválené memorandum není ani podepsané. Stále je tedy možné, že jednání zhavarují,“ pokračoval pro Blesk Chvojka.
„Když si čtu pohrdavé komentáře některých členů Stačilo! na adresu našich významných představitelů, tak se vlastně divím, proč se ještě ztrapňujeme,“ dodal.
Masivní exodus
Sociální demokraty v reakci na rozhodnutí vedení strany o spojení s komunisty opustila řada dlouholetých členů. Členství ukončili například předseda pražské organizace Jiří Dienstbier, pardubický hejtman Martin Netolický či senátor Petr Vícha. Odchod oznámil také náměstek královéhradeckého hejtmana a starosta Rokytnice v Orlických horách Jiří Štěpán či náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký. Bývalý předseda SOCDEM Michal Šmarda uvedl, že je výzvou předsednictva zklamaný stejně jako mnoho jiných členů strany.
„Jako by ve mně něco umřelo. Členem ČSSD, chcete-li sociální demokracie, jsem více než dvacet let. Vstupoval jsem do ní jako do strany, která stála na straně demokracie a svobody. Dnes jsem však členem strany, která dobrovolně vstupuje do svazku s antisystémovou stranou KSČM, hlásící se rétorikou k totalitnímu režimu. To není ani svobodné, ani demokratické, a ve straně, která se k tomuto dobrovolně rozhodla, pro mě není místo,“ řekl pro iDnes Štěpán.
Podle mluvčí SOCDEM Adriany Hanušové mají členové strany možnost zaplatit členský poplatek do 31.7. Kolik členů tedy spojení SOCDEM a Stačilo! pobouřilo natolik, že ho nezaplatí, zatím není jasné.
„Celkové počty budeme znát až po tomto datu (31.7., pozn. red.). Žádný masový úbytek členů však nepředpokládáme. Propad členské základny se nám v posledním roce naopak podařilo zastavit,“ sdělila Blesku Hanušová.
„Jen pro představu, za minulého vedení opustilo řady SOCDEM na pět tisíc členů. I přesto všechno SOCDEM patří v Česku ke stranám s nejpočetnější členskou základnou,“ dodala pro Blesk Hanušová.
Ostrá slova na sítích
„NATO přestává být aliancí demokratických států,“ prohlásil Zaorálek na síti X po summitu Severoatlantické aliance v Haagu, kde se členské státy dohodly na zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP. A místopředseda SOCDEM následně v bodech vyjmenoval, co ho k tomuto přesvědčení přivedlo.
„1. Budování jednoty aliance bylo nahrazeno poslušností a lichocením Trumpovi. 2. NATO zmutovalo do struktury feudálního impéria, v němž jsme se stali pouhými vazaly odvádějícími desátky panovníkovi. 3. Pětiprocentní „desátek“ není výsledkem žádného jednání a kooperace. Program summitu se zkrátil na pouhý diktát a ultimáta. Z diplomacie zbyla jenom forma. 4. Naší strategií se stal appeasement – usmiřování ješitného vládce z Washingtonu (...),“ popisuje na X Zaorálek.
A ze Stačilo! zní spokojené hlasy. „Vyjádření pana Zaorálka, která v poslední době dává, jsou víceméně kompatibilní s našimi představami,“ řekl Sterzik pro Seznam Zprávy.
Jak Zaorálek řekl Blesku, SOCDEM chce ve Sněmovně primárně řešit zvýšení výdajů na obranu na 5 %. I to je častým tématem Zaorálkových příspěvků na sociálních sítích. Nicméně opakovaně tam chybně tvrdí, že pokud Česko bude dávat 5 % HDP na obranu, znamená to, že na obranu půjde každá pátá koruna ze státního rozpočtu. Každá pátá koruna by však znamenala výdaje ve výši 20 %.
Summit v Haagu byl pro Zaorálka na sítích jedním velkým tématem, kritika prezidenta Petra Pavla druhým. „Prezident Petr Pavel nás dnes v televizi ujistil, že na summitu NATO proběhlo vše hladce a vedoucí role Spojených států zůstává nedotčena. Mystifikoval nás stejně jako kdysi Gustáv Husák, který se po návratu z Moskvy od Gorbačova s úsměvem prohlásil, že všechno je v nejlepším pořádku a vedoucí úloha strany platí,“ napsal před několika dny na X Zaorálek, který se v rámci předvolební kampaně například nechal fotit s fialovou krávou s nápisem „Nevěřte Fialovým kravinám“.
„Dnes si ale už můžeme v celé sérii velmi jízlivých článků evropského tisku o summitu v Haagu přečíst, že kolaps se prozatím nekonal. Tatínka z Washingtonu jsme podplatili 5 % HDP na zbrojení, takže se nerozčílil. Chováme se jako vazalové a budoucnost je krajně nejistá. Tento prezident však obyčejným lidem říkat skutečnou pravdu jednoduše neumí,“ dodal Zaorálek.
Jak to mám vědět? Na to se zeptej Medveděva. Ten prohlásil, že Rusko nemá hranic a ukázal mapu, kde je Evropa "ruská". Pokud vede takovouto réroriku vede místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace, bývalý prezident a premiér Ruské federace, je třeba brát toto jeho slova vážně i když víme, že je to blázen, který patří do ústavu pro choromyslné. Ostatně tam patří i Putin, protože takový konflikt, který spustil normální člověk neudělá.