Horké počasí panuje v Praze a celé republice, největší teplo očekávají meteorologové dnes, kdy mají teploty v metropoli vyšplhat na 33 až 37 stupňů Celsia. Příliv velmi teplého vzduchu ukončí ve čtvrtek studená fronta. V sobotu by teploty měly opět dosahovat ke 30 stupňům.
„Za dnešek jsme odvezli čtyři pacienty, kteří prodělali kolaps primárně přímo z horka,“ řekl Kirs. Skutečný počet lidí, kterým horko zkomplikovalo zdravotní stav, však může být vyšší. „Ty vysoké teploty mají vliv i na chronická onemocnění, kterými trpí především senioři. Tudíž to číslo může být vyšší, ale těžko se odhaduje, zda to bylo způsobeno přímo tím horkem,“ vysvětlil Kirs.
Mezi nejrizikovější skupiny patří podle něho senioři a malé děti. „Děti ještě nedisponují dostatečně vyvinutým termoregulačním systémem, takže tam je zejména důležité, aby rodiče dbali na dostatečnou pravidelnou hydrataci a i na to, aby dítě chránili před přímým slunečním svitem,“ sdělil.
Nečekat na žízeň!
„Senioři pak zase kvůli vlivu věku nepociťují tolik pocit žízně, a tak dehydratace následně může přijít skrytě a náhle, protože nerozpoznají to, že by se měli napít,“ uvedl Kirs. „Je potřeba tedy pravidelná hydratace a nečekat na pocit žízně,“ dodal.
V horku může podle Kirse člověk ztratit více než litr tekutin denně, a to i v klidovém stavu – tedy bez jakékoliv fyzické námahy. „V těchto teplých dnech může člověk vypotit a i dokonce vydýchat i více než jeden litr tekutin,“ řekl.
Tropické teploty představují vysokou zátěž pro lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Ve vedrech by proto měli lidé dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů a kombinovat je s minerálními vodami. Vhodné je v horku omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Děti ani zvířata nesmějí zůstávat na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.
Podivín terorizuje vinohradskou nemocnici: Chodí od něj žaloby a stížnosti, neštítí se ani rasistických urážek

Přehřátí se projeví nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, malátností, únavou nebo zvýšenou teplotou. Při přímém pobytu na slunci hrozí úžeh, který má podobné projevy, objevit se ale mohou i s několikahodinovým zpožděním. První pomocí je přesun do chladné místnosti, obklady a podávání čisté či minerální vody.