Likvidátor nevybuchlých střel pro Blesk: Munici odpalujeme pomocí PlayStationu

Autor: Markéta Mikešová, lig - 
7. července 2025
05:00

Překvapení skrývá malebná vesnice jménem Riel na jihu Nizozemska. Mezi cihlovými domy jako z katalogu se skrývá firma REASeuro, která se zabývá likvidací munice. Založil ji Nizozemec Ad van Riel po odchodu z armády – byl frustrovaný tím, kolik času tam tráví papírováním. Od té doby působil na Balkáně, v Africe či na Ukrajině a říká – nejdůležitější je školit další lidi, expertů na likvidaci munice je na světě zoufale málo.

Ad van Riel žije municí celý svůj život. Vzpomíná, že do armády odešel hned, jak to šlo, dokonce „pospíchal“ na vojnu, která ještě tehdy v Nizozemsku existovala. Připojil se k odboru muničních techniků a v armádě zůstal 18 let. „Prošel jsem všemi hodnostmi a všemi pozicemi u munice,“ popisuje s tím, že v jeden moment velel operacím v celém Nizozemsku.

Nakonec odešel proto, že získal dojem, že armáda se stala příliš byrokratickou, a trávil až moc času administrativou, nikoliv skutečnou pomocí lidem. V té době nevěděl, že by se municí mohl zabývat i v civilu. „Vnímal jsem to jako vládní záležitost. Když jsem ale zjistil, že to ze zákona lze dělat i v soukromé firmě, tak jsem ji založil,“ popisuje.

V roce 1998 přišel se společností REASeuro, která se zabývá likvidací munice všeho druhu. Využil k tomu právě své zkušenosti z armády. „Munice neví, jestli jste muž, nebo žena. Jestli jste Nizozemec, Ukrajinec, nebo někdo jiný,“ upozorňuje Ad van Riel s tím, že při výkonu této práce je třeba být neustále opatrný.  

Jádrem celého procesu je podle něj minimalizování rizika. Nejdříve je třeba vždy pořádně prověřit, co se na místě stalo, jak je plocha velká a co tam lze očekávat. Následně se vytvoří plán likvidace munice, včetně nástrojů a techniky, které k tomu budou třeba. Pokud daná strana kývne na cenu a na návrh, tým se může pustit do práce.

Mise na Ukrajině

Celkem Ad van Riel zaměstnává 40 lidí a spolupracuje s dalšími experty. Klientem podle něj může být úplně kdokoliv, kdo vlastní půdu – obec, firma nebo třeba farmář, který našel na zahradě nevybuchlou střelu. Často jde o subjekty z míst, kde proběhly nebo probíhají konflikty. Tudíž Afriky, Balkánu nebo v posledních letech Ukrajiny.

„Byl jsem na Ukrajině už v roce 2014 a loni jsem se tam vrátil. Spolupracujeme se třemi ukrajinskými společnostmi a v podstatě tam děláme cirkulární rekonstrukci,“ popisuje Ad van Riel.

Cirkulární rekonstrukce znamená, že tým prohledává a odklízí trosky po ruských útocích. Materiál jako beton, dřevo nebo ocel lze totiž recyklovat – buď jej prodat, nebo z něj stavět dál, což Ukrajina potřebuje.

Jak je to nebezpečné? Kolem fronty se lidé z REASeuro nepohybují, přesto určité riziko existuje. „I v Amsterdamu vás někdo může zastřelit,“ krčí rameny Ad van Riel.

Utržená noha versus smrt

V místech, kde hrozí výbuch munice, používá stroje ovládané na dálku ovladačem od PlayStationu. Není navíc munice jako munice, existuje celkem 18 druhů a třeba takové miny jsou jen jednou kategorií z toho.

Dříve byla podle Ad van Riela munice vytvářena hlavně za účelem zabíjení. Dnes je to ale jiné. „Nemá vás zabít, ale jen eliminovat z boje, třeba vám utrhnout nohu. Chce, abyste zůstali naživu a vyžadovali zdravotní péči. Protože ostatní vojáci se pak o vás musí postarat,“ vysvětluje s tím, že ztráta života jednoho vojáka může být v boji menší problém než to, když dvacet vojáků zmizí, aby se postaralo o svého kolegu.

Velkou roli v současnosti hraje i recyklování munice, konkrétně chemikálií, které jsou v ní obsažené. Například trhaviny TNT je totiž na světě ohromný nedostatek. „TNT neztrácí svou kvalitu. I v dalších letech je stejná. Jediné, co se může stát, je, že zkrystalizuje a stane se citlivější,“ říká Ad van Riel.

Další žádanou látkou je bílý fosfor. „Pokud najdete projektily s bílým fosforem, vyjmete ho a vrátíte zpět do průmyslu. Je po něm velká poptávka,“ popisuje bývalý armádní představitel.

Učí další generaci

Všechny tyto úkony vyžadují specifické znalosti, podle Ad van Riela je na světě nedostatek osob, které jimi disponují. Jako důležitou součást své práce proto vnímá výuku dalších expertů. Ročně vyškolí 350 osob.

Týká se to i Ukrajinců. „To, co skutečně potřebují, je vzdělání a školení,“ říká o místních. Proces výuky ale není jednoduchý, od začátku do konce trvá osm let. A že si tím Ad van Riel vytváří konkurenci? Bere to jako službu světu.

20:51
19. 7. 2025

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90 je ve výzbroji ukrajinské 21. mechanizované brigády. 

Patří mezi nejrychlejší BVP, dosahuje rychlosti až 70 km/h. Jeho pancéřování spolehlivě chrání posádku před nepřátelskou palbou, zatímco kanón ráže 40 mm dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 3 km. Informuje o tom Obrana Ukrajiny na síti X.

 

19:48
19. 7. 2025

Ukrajina poslala Moskvě návrh na další rozhovory v příštím týdnu, uvedl prezident Zelenskyj. Dodal, že je zapotřebí učinit maximum k dosažení příměří.

19:26
19. 7. 2025

Prezident Volodymyr Zelenskyj 19. července oznámil aktualizované složení Ukrajinské rady národní bezpečnosti a obrany.

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa