Ukrajina se stane evropskou velmocí? Technologie, drsné zkušenosti i odolávání Rusku jako plus!
Pokud Ukrajina vydrží odolávat ruskému nájezdu až do konce války, bude sice sčítat ohromné, ba nevratitelné škody, ovšem v jistém ohledu i něco získá. Ukrajinská armáda bude ostřílená a zkušená v reálné bojové taktice, ukrajinský vojenský průmysl bude vyrábět zbraně a technologie atraktivní pro zákazníky všude na světě. Pokud Ukrajina nepadne, stane se z ní vojenská velmoc.
„Díky svému obrannému průmyslu se Ukrajina stane jedním z klíčových světových přispěvatelů k bezpečnosti a velmi silným hráčem na světovém trhu se zbraněmi a obrannými technologiemi,“ avizoval loni v říjnu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Taková je každopádně vize Kyjeva do budoucna. „Můžeme se stát jedním z největších výrobců sofistikovaných zbraní,“ řekl týdeníku Newsweek Oleksandr Merežko, předseda parlamentního výboru pro zahraniční věci a člen Zelenského strany Služebník lidu. „Svět bude ukrajinské technologie potřebovat,“ řekl v únoru na okraj Mnichovské bezpečnostní konference ministr strategického průmyslu Herman Smetanin.
Rusko tak paradoxně ještě posílí ukrajinskou vojenskou moc, kterou uvádí jako jeden z problémů a příčin, proč vůbec muselo „speciální vojenskou operaci“ zahájit.
Právě vojenský a technologický potenciál, připravovaný v letech po anexi Krymu (2014) a v průběhu osmi let hybridního konfliktu na Donbase, umožnil Ukrajině ustát prvotní nápor plnohodnotné ruské invaze a „druhé nejsilnější armády světa“, jak se Rusko stále ještě holedbá. Z Ukrajiny se během těch pár únorových a březnových týdnů roku 2022 stala mocnost, jejíž pozici pak pomohly udržovat dodávky západních zbraní. Na ty však musel Kyjev čekat. A když postupně dané zbraně a systémy dorazily, mnohdy to byli právě Ukrajinci, kteří je poprvé ozkoušeli v ostrých bojích, nebo alespoň v podmínkách tuhé války proti mocnému nepříteli. Západní armády bojují proti teroristům a partyzánům, rovnocennému soku v bojích dlouho nečelili.
„Válka se stala intenzivním tyglíkem technologických inovací,“ komentoval pro Newsweek David Blagden, docent mezinárodní bezpečnosti a strategie na Exeterské univerzitě v Anglii. Jde tu o zkušenosti ve všech měřítkách – od ovládání sebevražedného dronu po řízení komplexních pozemních operací i protivzdušné obrany nad rozsáhlým územím.
Ukrajinská cesta k soběstačnosti
Navzdory mohutnému ostřelování a okupaci pětiny území se ukrajinský vojenský průmysl dokázal udržet a rozvíjet. Nyní napadená země vyrábí víc než polovinu své vojenské techniky a materiálu; čtvrtinu dodává Evropa, pětina přicházela z USA.
Například dělostřelecké munice ukrajinské zbrojovky za první pololetí 2024 vyprodukovaly 25krát víc než za celý rok 2022. Samohybných houfnic Bohdana zase vyrobí alespoň 15 za měsíc, oznámil na podzim Zelenskyj.
Ukrajinské zkušenosti uznaly i Spojené státy. „Dnes jsem se setkala s Mychailem Fedorovem, abychom diskutovali o tom, jak mohou USA využít ukrajinské zkušenosti z bojiště a nejmodernější technologie k posílení nás i partnerů po celém světě," tweetovala na začátku dubna, těsně před rezignací, americká ambasadorka na Ukrajině Bridget Brinková po schůzce s vicepremiérem pro inovace a technologie.
Evropské armády cvičily desítky tisíc ukrajinských vojáků, nyní už to funguje do jisté míry i druhým směrem. V Rumunsku, Bulharsku a Řecku proběhlo v lednu a únoru cvičení vojsk NATO zvané Steadfast Dart 2025 – pod taktovkou nových Spojeneckých reakčních sil (ARF), které vznikly loni v reakci na ruskou agresi na Ukrajině, cvičilo přes deset tisíc vojáků z devíti zemí Severoatlantické aliance. A manévry modelovali na základě zkušeností z Ukrajiny, taktika se inspirovala tou ukrajinskou.
A důležité jsou ukrajinské vojenské zkušenosti pro evropské stratégy ještě z dalšího důvodu: Není jisté, zda mohou počítat s případnou pomocí Spojených států a hlavně jejich letectva. Doktrína NATO počítá pro každý konflikt se vzdušnou převahou, jenže pokud by snad Rusko napadlo Evropu a Američané nepomohli, převahu by Evropané mít nemuseli. Zkušenost Ozbrojených sil Ukrajiny čelících ruskému vpádu bez silného letectva by velice pomohla.
„Naučit se, jak Ukrajina bojuje s Ruskem, bude v některých ohledech mnohem relevantnější než se učit, jak by s Ruskem bojovaly USA,“ uzavřel pro Newsweek Blagden.