Přibližně každý dvanáctý český starobní důchodce pracuje. A s tím, jak česká populace stárne, budou pracující důchodci na trhu práce stále žádanějším zbožím. Zatímco někteří zaměstnavatelé si pracujících seniorů příliš nepovažují a berou je jako zbytečnou zátěž, stát se snaží lidi v důchodovém věku k práci motivovat.

Od letošního ledna nemusí podle schválené penzijní reformy platit důchodové odvody. V peněžence jim tak ze mzdy zůstává o 6,5 % více. A i když se to nezdá, může jít i o tisíce korun ročně.

Sleva není zadarmo

Sleva ale není zadarmo. „Sleva na pojistném nahrazuje u osob pobírající plný důchod zvyšování a přepočítávání důchodu v návaznosti na dodatečně odpracované roky,“ vysvětluje daňový odborník Michal Jelínek. Pracující důchodci tak odvedou státu méně ze svého příjmu a zbude jim více z vydělaných peněz.

Zároveň se jim již ale nebude kvůli dodatečně odpracovaným rokům zvyšovat základ pro výpočet důchodu. Jejich důchod tedy poroste pouze díky případným valorizacím.Jenže měsíční zvyšování důchodu díky přepočtu je ve srovnání s výrazně vyšší slevou zanedbatelné.

Michal Jelínek, partner V4 Group
Autor: archiv Blesku

7 nejčastějších otázek a odpovědí

Využít slevu se pracujícím důchodcům vyplatí. Odvedou totiž státu méně ze svého příjmu a zbude jim tak více z vydělaných peněz. Zároveň se jim již ale nebude kvůli dodatečně odpracovaným rokům zvyšovat základ pro výpočet důchodu. Jejich důchod tedy poroste pouze díky případným valorizacím. Na nejčastější otázky k tomu, kdo, kdy a jak může slevu využít, odpovídá daňový specialista Michal Jelínek ze společnosti V4group.

Kdo má nárok?

Zaměstnanci i OSVČ, kteří nadále pracují, dosáhli důchodového věku a získali nárok na výplatu důchodu v plné výši.

Od kdy můžu o slevu požádat?

Slevu je možné čerpat od měsíce, ve kterém obdržíte rozhodnutí o přiznání starobního důchodu. Zároveň je ale podmínkou nároku na slevu pobírání řádného starobního důchodu po celý kalendářní měsíc.

Příklad: Pan Nový dostal poprvé svůj starobní důchod 10. května. Poprvé mu tak  nárok na slevu vznikne až za červen.

Rada: OSVČ může navíc uplatnit i nižší sazbu pro placení záloh na pojistné ve výši 22,7% a to prostřednictvím příslušného tiskopisu.

Jak a z čeho se sleva vypočítává?

Sleva se počítá z vyměřovacího základu. To je částka, ze které se počítají odvody na pojistné (důchodové, zdravotní apod.).  U zaměstnance je vyměřovacím základem obvykle hrubá mzda.

U OSVČ je nejprve potřeba stanovit základ daně, což je zjednodušeně rozdíl příjmů a nákladů (např. paušálních). Vyměřovací základ je pro rok 2025 následně roven 55 % ze základu daně.

Jsem zaměstnanec. Kde žádám a co k tomu potřebuju?

O uplatnění slevy musíte požádat svého zaměstnavatele a doložit: rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši nebo potvrzení plátce důchodu (to je nejčastěji Česká správa sociálního zabezpečení) že pobíráte starobní důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží. O slevu není nutné žádat každý měsíc, stačí jednou.

Jsem OSVČ. Jak postupovat?

OSVČ si slevu uplatní při přípravě ročního přehledu o příjmech a výdajích. Nejdříve tedy na začátku roku 2026, kdy budete připravovat přehled o příjmech za rok 2025.

Jde o  slevu uplatnit i zpětně?

U zaměstnavatele není možné slevu uplatnit zpětně. Pokud však slevu u zaměstnavatele uplatníte opožděně, můžete o ni požádat dodatečně příslušnou správu sociálního zabezpečení.

Po doložení potřebných podkladů (potvrzení zaměstnavatele o výši vyměřovacích základů zaměstnance a o skutečnosti, zda byla zaměstnancem uplatněna sleva na pojistném za jednotlivé kalendářní měsíce) by měla být zaměstnanci vyplacena sleva na pojistném i za minulé měsíce, kdy měl na slevu nárok.

•OSVČ žádá o slevu vždy zpětně a to při přípravě ročního přehledu o příjmech a výdajích, tj. po konci kalendářního roku.

Peníze »navíc« za slevu přijdou po ročním zúčtování nebo každý měsíc?

Zaměstnanec, který uplatní slevu u zaměstnavatele, získá ušetřené peníze každý měsíc, neboť mu zaměstnavatel zašle ve výplatním termínu rovnou více peněz.

•OSVČ si slevu vypočítají a uplatní při přípravě ročních přehledů o příjmech a výdajích a budou tedy doplácet méně, případně získají po podání ročního přehledu vyšší přeplatek.

Kolik se dá ušetřit

Pan Pracovitý pobírá starobní důchod 20 tisíc a měsíčně si vydělá dalších 20 tisíc korun. Částka, kterou ušetří díky slevě na sociálním pojištění, se liší podle toho, jestli je zaměstnanec, nebo podniká.

Pokud je pan Pracovitý zaměstnanec a měsíčně si vydělá 20 000 Kč hrubého, ušetří 6,5 %, což je 1 300 korun měsíčně.

V případě, že pan Pracovitý podniká, má měsíční příjmy 20 000 Kč a uplatňuje 60% výdajový paušál, ušetří 286 Kč měsíčně. Jeho základ daně je 8 000 Kč, vyměřovací základ tedy 4 400 Kč a z této částky zaplatí o 6,5% méně na pojistném, tedy o 286 Kč.

Jaké další  slevy můžou využít pracující důchodci

Pracující důchodci mají některé výhody v oblasti zdravotního pojištění. Pokud jejich příjem nedosahuje stanovené hranice (je nižší než minimální mzda), neplatí za zdravotní pojištění. 

Zaměstnaný důchodce: Pokud pracuje na zkrácený úvazek a jeho příjem je nižší než minimální mzda (20 800 Kč v roce 2025), nemusí platit minimální odvody na zdravotní pojištění, což běžní zaměstnanci musí. Platí tedy jen ze svého skutečného příjmu.

Podnikající důchodce: Není povinen odvádět minimální částku zdravotního pojištění jako ostatní podnikatelé. I on platí pouze podle výše svých skutečných příjmů.

 

Video
Video se připravuje ...

Brněnští strážníci pomohli seniorce (83), které se zaklínila noha na balkónu. Městská policie Brno