Psychologové o sebevraždě matky Elišky (†20): Žena, která ztratila úplně vše. A narážela na odmítání

  • Lenka Šimůnková, maminka Elišky (†20), oběti z Filozofické fakulty UK: Policejní psycholožka Čírtková (vpravo) promluvila o její sebevraždě.
    Autor: Alexandra Vetkovská,ČTK - 
    15. 4. 2025
    05:00

    Co se odehrávalo v duši ženy, která ztratila dceru? Na základě rozhovorů a vystupování na veřejnosti působila Lenka Šimůnková jako bojovnice. Bleskem oslovení odborníci na lidskou duši o ní však mluví jako o ženě, která ztratila úplně vše. Matka zavražděné Elišky (†20), jedné z obětí šílené tragédie a běsnění střelce Davida K. (†24) na Filozofické fakultě UK v Praze, spáchala sebevraždu skokem do propasti Macocha. Co Blesku řekli policejní psycholožka Ludmila Čírtková, psychoterapeut Martin Pešek a Sylvie Stretti, zakladatelka neziskové organizace Poradna Vigvam?

  • 1.Čírtková: Nitro měla totálně zraněné


    Blesk: Lenka Šimůnková při snaze dozvědět se o případu co nejvíce, působila dojmem, že je nesmírně silná.

    Policejní psycholožka Ludmila Čírtková: „Veřejnost ji mohla vnímat jako hodně akční, ale její nitro bylo totálně zraněné. Odchodem dcery ztratila úplně všechno.“

    Její aktivity šly mnohdy do prázdna, přesto se nevzdávala. Až doteď…

    Čírtková: „Být takto aktivní je pokus alespoň trošku se vyrovnat s tím, co se stalo. Když dostávala určité limity, tak se zoufalství jen prohlubovalo. Můžeme mluvit i o ztrátě perspektiv a smyslu života, který vnímala úzce ve spojení se svou dcerou.“

    Hodně jí vadilo, že poslanci či policie podle ní nedokázali pojmenovat chyby, které při zákroku podle některých vznikly. Jak důležité pro pozůstalého je mít co nejvíce informací, co mu přinášejí?

    Čírtková: „Hlavně v prvním období po činu se často vyskytuje hledání viníka. Pozůstalí se ptají, kdo za to může, proč se to stalo. Jenže vraždy, zejména masové, jejichž tragické následky jsou nedozírné, nemají dobré vysvětlení, které by je učinilo pochopitelnějšími tak, abychom je mohli nějakým způsobem přijmout.“

    Rodiče dalších obětí tak vytrvalí podle všeho nebyli. Jak si to vysvětlit?

    Čírtková: „Reakce pozůstalých bývají různé. Fáze hledání viníka zpravidla časem ustupuje, protože ti lidé seznají, že to nikam dál už nevede. Jsou tací, kteří chtějí za tou událostí zavřít dveře. Pomáhá jim, když se nemusí stále setkávat s detaily o tom, jak to probíhalo.“



    Kde se u jiných, tedy možná také u Eliščiny maminky, bere ta urputnost?

    Čírtková: „Některé oběti či pozůstalí potřebují do detailu vědět, co se stalo, aby naopak mohli tragickou událost pustit, smířit se s ní. Ona ale zamrzla ve fázi, kterou většina pozůstalých projde, a posune se do dalších fází smutku a truchlení, po které se začíná otevírat hojení.“



    Údajně odmítala pomoc pozůstalých po ostatních obětech. Jak si to vysvětlit?

    Čírtková: „Je to příliš osobní a do hlavy jí nevidíme. Tou vehemencí a ulpíváním v jedné fázi se od ní ostatní vzdálili. Proč nechtěla využít pomoc, může mít různé důvody.“

    Několikrát navštívila matku a sestru vraha. Je pro člověka v této situaci důležité poznat zázemí vraha, dozvědět se o něm co nejvíc? Mohou takové informace přinést úlevu?

    Čírtková: „Tady lze jen spekulovat. Mohla hledat symbolické spojení s dcerou tím, že bude blízko osobám, které jsou nějakým způsobem do činu zapojeni.“

    Existovala vůbec nějaká šance Eliščině mamince pomoci?

    Čírtková: „Víme, že když se někdo rozhodne odejít ze světa a je toto rozhodnutí pevné, okolí mu v tom nedokáže zabránit. Vždy si nějakou skulinku najde.“

    Ludmila Čírtková pracuje pro policii jako forenzní psycholožka.

    Video  Matka zastřelené Elišky emotivně: Zrůdě jste nezabránili. Rakušan, Vondášek a Matějček bránili postup policie při masakru na FF UK  - ČTK/Blesk Zprávy; Foto - Mária Rušinová
    Video se připravuje ...

  • 2.Pešek: Stále narážela na odmítání



    Blesk: Co Lenka Šimůnková po vraždě dcery nejspíš prožívala?

    Psychoterapeut Martin Pešek: „Každý člověk reaguje individuálně. V obecné rovině platí, že pozůstalí po nečekané ztrátě blízkého prožívají velké pocity smutku, lítosti, ale i zlosti, výčitek, obrovskou bezmoc a beznaděj. Právě pocit beznaděje mívá významnou souvislost s vlastními sebevražednými myšlenkami, kdy člověk už nevidí východisko. Stále narážela na odmítání, na nezohledňování jejího snažení, musela se cítit i bezmocně.“

    Na rozdíl od jiných pozůstalých cílila svou akčnost na policii a politiky. Co to o ní říká?

    Pešek: „Byla to z její strany přirozená a pochopitelná tendence narovnat tu velikou nespravedlnost, že nějaký člověk způsobil smrt jejího dítěte.“

    Nechala se inspirovat filmem Tři billboardy kousek za Ebbingem, v němž matka zavražděné dívky oslovuje plakáty policii. Co tím mohla sledovat?

    Pešek: „Viděl bych v tom především apel na společnost, která podle ní něco přehlíží. Byla to zpráva, vycházející z její zoufalosti a beznaděje, pro širokou veřejnost o tom, co se tu děje, co by mělo fungovat a z jejího pohledu nefunguje.“

    Kdyby nebyl pachatel mrtev, probíhal by s ním soud. Mohla slyšet jeho vysvětlení, byl by potrestán. Zvýšilo by to její šanci na vyrovnání se se smrtí dcery?

    Pešek: „Někteří lidé mají pocit, že když se zúčastní hlavního líčení, že se dočkají slov lítosti. Často to tak nebývá. Naopak kontakt s pachatelem je spíš zatěžuje. S klienty obvykle pracujeme na tom, ať se soudu neúčastní. Moc mě nenapadá, v čem by jí to mohlo pomoci.“

    Martin Pešek se zabývá pomocí pozůstalým.

    Video  Mluvčí záchranářů o střelbě na fakultě: Volání studentů si poneseme do konce života  - Bára Holá
    Video se připravuje ...

  • 3.Stretti: Pocit chybějících odpovědí je nesnestitelný



    Blesk: Po celou dobu její akčnost, při snaze dozvědět se o případu co nejvíce, dělala dojem, že je nesmírně silná. Co ve skutečnosti mohla prožívat?

    Sylvie Stretti, zakladatelka neziskové organizace Poradna Vigvam: „Myslím, že jsme hodně v rovině domněnek, kdy mohu vycházet ze zkušeností s prací s pozůstalými, kdy není neobvyklé, že truchlící lidé mohou působit jako silní, a přitom jsou velmi zranění, křehcí a vlastně i nepochopení. Pro některé aspekty života mohou nasadit hodně energie, především ve vztahu k lidem a věcem, ve kterých vidí smysl a zároveň jsou i velmi zranění.“

    Hodně jí vadilo, že poslanci či policie nedokázali podle ní pojmenovat chyby, které při zákroku podle některých vznikly. Nespokojená byla i se závěry psychologického posudku. Jak důležité pro pozůstalého je mít co nejvíce informací, co mu přinášejí? Dceru už jí to vrátit nemohlo…

    Stretti: „To je trochu odvěká otázka, pozůstalí prostě odpovědi na své otázky hledají s různou mírou intenzity i hloubky. Člověk chce porozumět či pochopit. Zároveň je důležité říci, že truchlení je velmi individuální. Protože nečekané, násilné úmrtí vcelku logicky v našem hledáčku života nemáme.“



    Kdyby nebyl pachatel mrtev, probíhal by s ním soud a byl by potrestán, byla by větší šance, že tragédii zpracuje a vyrovná se se smrtí dcery?

    Stretti: „Dalo by se opravdu předpokládat, že pokud je dopaden viník něčího úmrtí, že by mohla znovunalézt „pevnou půdu“. Jen si nemyslím, že je možné v této rovině říkat nějaké předpoklady, spíše bychom byli v rovině přání.“

    Několikrát navštívila matku a sestru vraha. Proč je pro člověka v této situaci důležité poznat zázemí vraha, dozvědět se o něm, co nejvíc? Mohou takové informace přinést úlevu?

    Stretti: „Ten pocit, že mi chybějí odpovědi, je nesnesitelný.“

    „Vím, že mi to Elišku nevrátí, ale někdy si říkám, že by měl přijít někdo, kdo by řekl: Jako matka jste obstála a tady máte svou dceru zpátky.“ Co tento výrok o ní či jejím prožívání situace říká?

    Stretti: „Že byla především milující matkou, která svou dceru bezvýhradně milovala a bez ní moc trpěla.“

    Existovala vůbec nějaká šance této ženě pomoci? Eventuálně, co jí mohlo pomoci?

    Stretti: „Nějaká šance a naděje být mohla, nevím, jakou všechnu pomoc a podporu dostala, ale zřejmě ona sama v tu chvíli žádnou neviděla. Přijde mi moc důležité vědět, kde všude mohu pomoc čerpat, když mi není dobře. K čemu slouží krizové linky, k čemu specializované poradny a k čemu psychoterapeutická, psychologická či psychiatrická péče a jaké jsou kontakty.“

     

    Video  Nové záběry: Snajpr měl vraha z FF na mušce. Zabil se, když se studenti krčili na římse!  - Policie ČR
    Video se připravuje ...

  • 4.Rakušan: Je mi to moc líto

    Tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023 má v podstatě další oběť, Na síti X to potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

    „O víkendu si vzala život matka jedné z dívek, které zemřely při tragické střelbě na Filozofické fakultě. Událost, která před rokem a půl otřásla námi všemi, si tak vyžádala v podstatě další oběť. Je mi moc líto, že paní Šimůnkovou dovedl zármutek nad ztrátou dcery k tragickému činu. V únoru jsem s ní mluvil, bylo zjevné, že se s neštěstím nedokázala smířit, a nikdo se jí nemůže divit. Nabízenou odbornou pomoc bohužel odmítala,“ napsal Rakušan.

    „Paní Šimůnková kladla smrt své dcery Elišky za vinu také mně a policii. Tohle nespravedlivé nařčení pro mě bylo a je bolestné, ale chápal jsem ho jako projev zoufalství matky, která přišla o dítě. Že to nařčení není oprávněné, potvrdila i následná šetření, od vnitřní inspekce policie přes GIBS až po sněmovní vyšetřovací komisi. Snaha hledat viníka tragédie jinde než v samotném vrahovi je falešná. Paní Šimůnkové to samozřejmě nezazlívám, tu k tomu vedlo trauma z nepředstavitelné ztráty, pro to mám pochopení,“ doplnil Rakušan.

    Jihomoravští policisté totožnost ženy nepotvrdili, uvedli pouze, že na dně propasti Macocha našli v sobotu ženu bez známek života.

    Po střelbě na FF UK 21. prosince 2023 zemřelo 14 studentů a pedagogů. 24letý pachatel, který podle policie o pár dní dříve zavraždil muže a dvouměsíční dítě v Klánovickém lese na okraji Prahy a v den střelby také svého otce ve středočeské Hostouni, spáchal sebevraždu.

    Šimůnková ministra a šéfy policie vinila ze lží a chyb, podle ní mohli policisté střelbě zabránit. V červnu 2024 Sněmovna ustavila vyšetřovací komisi a uložila jí zmapovat tragickou událost, vyhodnotit efektivitu zásahu, případně dát podněty k lepšímu zvládání podobných událostí.

    Komise letos v lednu v závěrečné zprávě oznámila, že nezjistila v postupu složek integrovaného záchranného systému při střelbě pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Zjistila však nedostatky v operačním a taktickém řízení před střelbou. Zároveň doporučila změny ve vybavení policistů či zbraňové legislativě. Se závěrem komise nesouhlasili poslanci hnutí ANO, kteří vypracovali oponentní zprávu.

    Video  Dcera málem zemřela a je zázrak, že žije! Poslanec a táta postřelené dívky Richter (ANO) promluvil před poslanci o vražedném útoku  - PSP ČR, foto: Profimedia.cz
    Video se připravuje ...

    Video  Rakušan o Richterovi a jeho postřelené dceři: Do konfrontace s tímhle osobním příběhem se pouštět nebudu  - PSP ČR
    Video se připravuje ...

lahti ( 19. dubna 2025 11:15 )

A co má člověk dělat, když prostě další nemá.

lahti ( 19. dubna 2025 11:11 )

To psal Wollner? Hyena, jeho kecy už dementovala další matka oběti - jednoho studenta, že to jsou žvásty. Paní Šimůnková to udělala ze zoufalství, její billboard to uváděl-kdo má vyvodit osobní odpovědnost. Jeho odstranění pro ni byla zřejmě ta poslední kapka. Jinak seš neuvěřitelný anetický howado, asi jako Rakušan a spol.

lahti ( 19. dubna 2025 11:07 )

Paní Šimůnková nikde nezamrzla, milá paní Čírtková! Paní Šimůnková chtěla vědět pravdu a kdo pochybil a byly z toho vyvozeny důsledky. Policie měla x hodin na to obsadit všechny budovy fakulty, protože už věděli, že Kozák zabil otce a sestavil doma nástražný výbušný systém. Věděli, že má x zbraní. Policisté si protiřečili a byli usvědčeni ze lži, hlavně ten pražský policejní ředitel. Ten LHAL, to není domněnka, to je fakt. Rakušan měl okamžitě vyvodit důsledky, né si tam hned po tragédii honit politické body o skvělé práci policie. Dál měli poslední přihlášení Kozáka-jeho mobilu přímo na filozofické fakultě, ale mobilního operátora se na to už dál neptali. Policie tvrdila, že nešlo zpětné přehrání záběrů z fildy, kdo do budovy dorazil, že mají na fildě zastaralé zařízení, opět LEŽ. Kozák dorazil do budovy MINUTU před policií, kdyby si to nechali přehrát, okamžitě v pár sekundách by ho na záběrech viděli. Já to tady nebudu vypisovat, každej si ta pochybení z x rozhovorů může najít. Navíc to tutlání celé rodiny pachatele je taky divné, u jiných hromadných střeleb se pachatelé vždy rozebrali a jejich rodina až do x-tého kolene. Výpovědi známých, atd...tady ticho po pěšině. Všechny tyto a další dehonestační články mají jenom znemožnit osobu paní Šimůnkové a špinit ji i po smrti. Ještě dodám, že z morálních důvodů měl okamžitě rezignovat dobytek Jurečka, který chlastal a trsal po tragédii o kousek vedle. A i on veřejně LHAL, že tam nebyl. Z této vlády je jen a jen na blití. Jeden póvl vedle druhého. Prezident Pávek si rodiče nepozval, ale údajně poplivanou Ukrajinku ano. Paní Šimůnková ho musela nahánět, aby s ní promluvil. Tato vláda i prezident nedělají pro vlastní občany NIC! Jen je ještě okrádají!

mia249 ( 18. dubna 2025 19:22 )

Tak nějak to je, bohužel

fido2 ( 16. dubna 2025 16:08 )

A co že lžou, hlavní je zjistit, proč to ten kreten udělal. Ptát se zbývajících rodiny. A zajistit, aby nelhali.

Zobrazit celou diskusi