Rakušan o sebevraždě Eliščiny (†20) maminky: Potkali jsme se, její smrti je mi líto
Česko zasáhla další smutná zpráva spojená s prosincovou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Lenka Šimůnková, maminka Elišky (†20), která při útoku zemřela, spáchala sebevraždu skokem do propasti Macocha. Právě ona patřila mezi nejviditelnější kritiky postupu policie a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten se ke smutné události vyjádřil pro Blesk.
Ministr vnitra Blesku prozradil, že se s paní Šimůnkovou osobně potkal poměrně nedávno. „S paní Šimůnkovou jsem se setkal v Kolíně 14. února, kde mě oslovila během Podpisovky (kampaň hnutí STAN, při níž kandidáti chodí pro podpisy do ulic – pozn. red.). Byla zjevně ve špatném psychickém rozpoložení,“ řekl Blesku Rakušan.
Tehdy však prý z ní myšlenky na smrt cítit nebyly. „Mluvil jsem s ní asi deset minut, o úmyslu spáchat sebevraždu se nezmínila,“ prozradil ministr. „Její smrti je mi líto,“ uvedl. Později ke smutné události přidal rozsáhlejší statut na svém twitterovém účtu.
Připustil, že i ona je v jistém smyslu obětí vraha z Filozofické fakulty. „V podstatě je další obětí střelby na FF UK, s jejímiž následky se naše společnost pořád ještě vyrovnává,“ uvedl. Důsledky podle něj nejvíce doléhají právě na pozůstalé a přeživší, jako byla ona.
Ministr zároveň ubezpečil, že stát se snaží dělat maximum, aby k podobným tragédiím znovu nedošlo. „Pracujeme na tom, abychom pravděpodobnost podobných tragédií co nejvíce snížili,“ doplnil a hájil přístup policie k vyšetřování.
„Policie od počátku o zásahu i vyšetřování informovala maximálně otevřeně, poškození a pozůstalí měli plný přístup i do trestního spisu,“ uvedl Rakušan. Tím narážel i na výtky, které Šimůnková v minulosti vůči policii často veřejně zmiňovala.
Policie nemůže potvrdit
Ředitel krajského ředitelství policie Petr Matějček se k tragické události vyjádřil s odkazem na předchozí komunikaci mezi ním a tiskovým mluvčím policejního prezidia Ondřejem Moravčíkem. V odpovědi na dotazy Blesku řekl: „Po domluvě s kolegou plk. Moravčíkem z policejního prezidia Vám byla odpověď zaslána jeho cestou.“
Dle Moravčíka nemůže policie potvrdit totožnost osob, které spáchaly sebevraždu. „Neumožňuje to platná legislativa. V tomto konkrétním případě také nebudeme činit výjimku. Jakýkoliv případ obdobného typu je lidskou tragédií, která vždy zasáhne rodinu a pozůstalé,“ řekl Blesku.
Zdůraznil, že i v případě střelby na fakultě postupovala policie podle norem. „Nejinak tomu bylo i v případě střelby na filozofické fakultě, kde jsme opakovaně všem účastníkům řízení poskytli odpovědi na jejich dotazy, které jsme poskytnout mohli a stran celého zákroku jsme veřejnost seznámili nejen se závěry našeho šetření, ale též jsme odpovídali na položené dotazy na půdě Parlamentu ČR v rámci šetření bezpečnostní komise,“ uvedl Moravčík.
Silná kritička
Právě Šimůnková byla jedním z nejvýraznějších hlasů pozůstalých. Nebála se veřejně vystupovat a poukázat na chyby ve vyšetřování a často kritizovala i samotného Rakušana. Už v prosinci přiznala, že po smrti dcery uvažovala o sebevraždě.
„Vím, že bojuji s ‚hydrou‘, ale i tak nemohu mlčet. Cítím to velmi silně, skoro jako kdyby se mě Elinka ptala z nebe: ‚Co se stalo, že nemůžu být s tebou?‘ Nejsme věřící, do kostela jsme nechodily, ale ten pocit, že mi chybí odpovědi, je nesnesitelný. Vím jen, že to, co dělám teď, by Elinka udělala pro mě, kdyby se role obrátily,“ svěřila se Šimůnková Blesku v lednu.
„Elišku mi to nevrátí, ale někdy si říkám, že by měl přijít někdo, kdo by řekl: ‚Jako matka jste obstála, a tady máte svou dceru zpátky.‘ Často mám takové dojmy, jestli mi rozumíte. Ale přesto pokračuji. Nevím, jestli budu úspěšná, ale snažím se,“ otevřela se tehdy.
Podle serveru Novinky. cz se Šimůnková pokusila o sebevraždu nedlouho po střelbě. Dle iDnes.cz se pak o sebevraždu pokusila znovu jen měsíc před osudným skokem do Macochy. Její tragickou smrtí si tak vrah z filozofické fakulty připsal další oběť.