ISŠTE Sokolov má s odbornou praxí dlouholetou zkušenost. Sama vzešla z průmyslového prostředí a vazby na firmy udržuje dodnes. V rámci projektu se podařilo umístit zhruba 240 žáků na reálná pracoviště v celém Karlovarském kraji. Žáci tak získávají nejen praktické dovednosti, ale také se lépe orientují v tom, co od nich firmy skutečně očekávají.
„Díky této spolupráci jsme schopni rychleji reagovat na změny na trhu práce a upravovat podle nich naše vzdělávací programy. Žáci tak odcházejí ze školy lépe připraveni na svou budoucí profesi,“ popisuje výhody spolupráce s lokálními firmami vedení školy.
Díky evropským fondům se škole podařilo zajistit důležité personální pozice, které pomáhají lépe připravit žáky na budoucí profesní život. Mezi nimi například kariérového poradce, školního psychologa nebo koordinátora spolupráce mezi školou a zaměstnavateli – klíčové role, které zajišťují, že vzdělávání není odtržené od reality pracovního trhu.
Podpora regionálního školství je jednou z priorit OP JAK. Středním a Vyšším odborným školám pomáhá program prostřednictvím projektů šablon, jež podporují personální pozice, vzdělávání pracovníků škol, vzájemné sdílení zkušeností, spolupráci a podporu zavádění inovativních metod výuky. Projektů, jako je ten v ISŠTE v Sokolově, je v České republice podpořeno více než 1 000, a to za téměř 2 miliardy korun. Další projekty, které byly díky OP JAK realizovány, je možné si prohlédnout v Labyrintu projektů na webu programu.
Operační program Jan Amos Komenský přináší podporu pro školy, výzkum a vzdělávání v České republice. Program spravovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, umožňuje čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie v období let 2021 až 2027. Celkově bude z programu rozděleno na jednotlivé projektové záměry 84 miliard korun.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy