Z chodníků přihlížely tisíce lidí a mnozí z nich mávali americkými vlaječkami. Nad hlavami jim prolétaly dva grippeny, dva bitevní vrtulníky Apache a několik historických letounů jako třeba P 51 Mustang. „Dobré byly ty tanky a hlavně ten Sherman, co jel úplně vpředu,“ řekl Rafael (5), který seděl tátovi Richardu Basilovi (47) na ramenou a mával s českou vlajkou. „Mně se nejvíc líbil taky tank, ale jiný, M36 Jakson,“ svěřil se starší David (10), který držel v ruce americkou vlajku. Oba bratří dorazili do Plzně z Přeštic.
Americký veterán Humason (99) na slavnostech v Plzni: Návrat po 80 letech! „Na holky a pivo nebyl čas,“…

Místo veteránů příbuzní
V konvoji nebyli veteráni, kteří v květnu 1945 osvobozovali Plzeň. Mnozí již zemřeli a jiní nepřijeli kvůli vysokému věku. Místo nich jeli v džípech jejich příbuzní a drželi fotografie hrdinů. Lidé jim vzdávali hold. „Byl to hrdina. Múžete být na něj pyšní,“ anglicky volal Josef Vávra (73) na příbuzné Jamese Duncana, když auto, které je vezlo, u něj přibrzdilo.
Plzní projel Konvoj svobody. (4. května 2025) Blesk.cz - Zbyněk Schnapka
I přesto jeden veterán
V konvoji jel také veterán Harry Humason (99). Ten sice v květnu 1945 neosvobodil Plzeň, ale došel s Pattonovou 3. armádou do jižních Čech. Před 80 lety týden pobýval ve Volarech a na Prachaticku. Pak ho odveleli zpět do USA. „Na holky a pivo tehdy nebyl čas. „Pamatuji si na lovecký zámeček, kde jsme drželi Němce v zajetí a na německé letadlo, na které jsme nesměli střílet. Byly v něm pohlaváři, kteří letěli podepsat kapitulaci,“ řekl Humason. Do Čech přiletěl z Vancouveru ve státě Washington, kde žije.