Skrytá hrozba uvnitř americké armády: Vojáci se přiklánějí k extremistickým organizacím!

Autor: vja - 
19. dubna 2025
18:49

Americká armáda vyšetřuje mladého vojína sledujícího skupinu, jejímž záměrem je „rekrutovat vojáky pro rasovou válku“. Ministr obrany Pete Hegseth navíc čelí kritice za to, že hrozbu šíření vlivu extremistických skupin mezi vojáky „odsunul na druhou kolej“.

Voják americké armády v aktivní službě otevřeně sleduje na sociálních sítích zakázanou neonacistickou teroristickou skupinu The Base (v překl. Základna), která slíbila verbovat vojáky pro přípravu na tzv. rasovou válku, píše deník The Guardian. Podle odborníků podobné příklady ukazují, jak Pentagon pod vedením Peta Hegsetha umožňuje nekontrolované šíření extremismu.

Na první pohled by se mohlo zdát, že sledování účtu na TikToku je pro mladého vojína 1. pěší divize drobným přestupkem. The Base se však kdysi stala terčem vyšetřování FBI, navíc existují směrnice vydané pod vedením Joea Bidena, které tento druh aktivit na sociálních sítích nedoporučují.

V únoru ministerstvo obrany vydalo memorandum, v němž zastavilo rozsáhlou protiextremistickou iniciativu omezující krajně pravicové vlivy mezi vojáky s odůvodněním, že není v souladu s exekutivními příkazy Donalda Trumpa. Od té doby zůstává politika potírání vlivu extremistických uskupení mezi americkými ozbrojenými složkami nejasná.

Po útoku na Kapitol 6. ledna 2021 a odhalení, že nejméně 151 útočníků mělo vojenskou minulost, vytvořil Pentagon pracovní skupinu pro extremismus. Do začátku prosince 2021 pak vydal nové zásady týkající se definice extremistických aktivit a monitoringu chování vojáků na sociálních sítích.

Nebezpečná teroristická skupina

Na tajném TikTokovém účtu, který The Base provozuje za účelem náboru (a který čítá pouhých 30 sledujících), je jako sledující uveden i minometčík z 1. pěší divize. Příspěvky na účtu propagují atentátnické a sabotážní mise organizace na Ukrajině, neonacistickou ikonografii a plány na vytvoření „jednotek o velikosti čety vysoce oddaných a vycvičených mužů“.

Deník The Guardian americké armádě poskytl jméno a hodnost zmíněného vojáka. Ta uvedla, že nyní celou záležitost vyšetřuje. „Armáda nebude tolerovat škodlivé chování a aktivní účast na extremistických aktivitách,“ uvedl armádní mluvčí v e-mailu a potvrdil, že údaje předloží generální inspekci Pentagonu. „Vrcholní představitelé armády jsou odhodláni čelit extremismu mezi vojáky, identifikovat kořeny problému a pochopit jeho hloubku,“ dodal.

Z instagramového účtu vojína lze vyčíst, že je nadšencem do airsoftových zbraní a reenactingu druhé světové války. Podle Guardianu se věnoval zejména rekonstrukcím jednotek Wehrmachtu.

„Účet na TikToku spojený s touto skupinou obsahuje jasné prohlášení podporující akceleracionismus,“ uvedl Joshua Fisher-Birch, dlouholetý analytik a expert na krajně pravicové skupiny. Právě on si původně všiml, že americký voják sleduje problematický účet. „The Base byla Evropskou unií, Spojeným královstvím, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem označena za teroristickou skupinu,“ doplnil.

Fisher-Birch dále poukázal na to, že The Base a další přidružené skupiny, jako například dnes již neexistující divize Atomwaffen, mají stále zájem o „politické násilí“, přičemž upřednostňují nábor vojáků, jelikož „bojové zkušenosti a vojenský výcvik jsou v jejich kruzích velice ceněny“.

Kostlivci v Hegsethově šatníku

Nyní však Pentagonu otázku šíření krajně pravicového extremismu odsunul na vedlejší kolej, zatímco se soustřeďuje na vlivy „progresivní ideologie“. Sám Hegseth má vazby na křesťanský nacionalismus a byl nahlášen příslušníkem armády kvůli údajným extremistickým tetováním, která mu zabránila v účasti na inauguraci prezidenta Bidena.

„Myslím, že je zcela zřejmé, že vojáci, kteří se zajímají o krajní pravici, se mají méně čeho bát. Hegseth dal jasně najevo, že ho tato problematika nezajímá,“ řekla Heidi Beirichová, spoluzakladatelka Globálního projektu proti nenávisti a extremismu.

Kritici již dali najevo, že přehlížení krajně pravicového extremismu v armádě může být vyloženě nebezpečné. Například strůjce bombového útoku v Oklahoma City v roce 1995, při němž zahynulo 168 lidí, Timothy McVeigh, byl veteránem operace Pouštní bouře.

Beirichová poznamenává, že pokud je nějaký voják spojen s The Base, měla by armáda okamžitě zahájit jednání o jeho propuštění, nebo přinejmenším udělit adekvátní trest. „Existují předpisy, které tuto činnost zakazují, ale zda se budou prosazovat, nebo ne, to se teprve uvidí,“ dodala.

V případě The Base je podle Beirichové dobře zdokumentován nábor veteránů i vojáků v aktivní službě. Pod vedením bývalého kontraktora speciálních jednotek je mezi členy základny několik veteránů z „války proti terorismu“ a jeden kanadský záložník, který nelegálně překročil hranice USA a následně byl zapleten do celé řady teroristických spiknutí, za něž si nyní odpykává trest.

„Nikdo by neměl zapomínat, že před pouhými dvěma měsíci byl Brandon Russell, bývalý příslušník Národní gardy a vůdce neonacistické skupiny, shledán vinným ze spiknutí s cílem sabotovat elektrickou síť v Baltimoru. Dva bývalí mariňáci byli v červenci odsouzeni za neonacistické spiknutí s cílem zaútočit na elektrickou síť na severozápadě USA,“ připomněla.

Video  FLOW: Večírek po studené válce skončil. Evropa se už nemůže spoléhat na Spojené státy, říká Pojar  - e15
Video se připravuje ...

Bl Zz ( 20. dubna 2025 08:37 )

Tý musíš být pěkná trubka 😂🤣😂🤣

krapotkin ( 20. dubna 2025 08:06 )

To není skrytá hrozba, když už se o různých partách natáčejí filmy, hlavně v USA.

Zobrazit celou diskusi