Poprvé po 80 letech se vrátil na „místo činu“. Tehdy, v roce 1945 se tehdy devatenáctiletý Harry Humason (99) z 2. pěšího pluku, 5. pěší divize, 3. Armády generála Pattonadostal až na jih Čech do Volar a Prachaticko. „Na holky a pivo nebyl čas. Nebyli jsme ve městech, byli jsme v lesích pár kilometrů za hranicemi. Dorazili jsme k Teplé Vltavě. Byly tam pevnůstky ještě z doby Československa. Břeh řeky měli Němci dobře opevněný, byla tam děla. Byl by to strašný masakr, tak jsme nezaútočili a řeku nepřekročili. U jiné řeky v Německu jsem viděl sbírat mrtvé vojáky,“ vzpomínal Humason.

Americký veterán Harry Humason
Autor: Blesk:Zbyněk Schnapka

„Když jsme byli pár kilometrů od hranic, z dálky jsme slyšeli, jak vojáci Rudé armády střílí na Němce. Ti se k nám pokoušeli dostat do zajetí. Pamatuji si na lovecký zámeček, kde jsme je drželi v zajetí, než jsme je poslali dál do našeho týlu,“ řekl Humason. Vzpomíná si i na jeden zvláštní let německého letadla. „Velitelé nám na něj zakázali střílet. Byly v něm pohlaváři, kteří letěli podepsat kapitulaci,“ řekl Humason. Do americké armády vstoupil jako dobrovolník, když mu bylo 18 let. Když byl v květnu 1945 v jižních Čechách, bylo mu devatenáct. Tehdy v armádě působil jako Bar man. „Byl jsem střelec z Browningovy automatické pušky. Byla něco jako lehký kulomet,“ uvedl Humason. V ČR pobyl týden, pak ho odveleli zpět do USA. „Dostali jsme 45 dní dovolenou a pak jsme měli táhnout na Japonsko. Válka ale skončila dříve. To mi zachránilo nejspíš život,“ dodal Humason.

Je zvědavý na Frankfurt

Do Čech přiletěl ze západního pobřeží USA z Vancouveru ve státě Washington, kde žije. Oslavy v Plzni si pořádně náležitě užívá. „Je to tady parádní, milí lidé, úžasná atmosféra a hlavně zta architektura,“ řekl Humason. Podívá se také i do Prahy, kam před 80 lety nedorazil. „Tehdy jsme věděli, že v Praze je povstání a bojuje se tam. Mysleli jsme, že jim tam půjdeme na pomoc, ale pak se situace změnila a my zůstali na místě,“ uvedl Humason. Před tím, než odletí zpět domů, se veterán staví ještě v Německu. „Tuhle zami si pamatuji, když byla v troskách. Hlavně Frankfurt nad Mohanem, ten byl tehdy před 80 lety úplně zničený. Jsem zvědavý, jak vypadá teď,“ dodal Humason.

Trhákem americká „bestie“

Trhákem letošních slavností je i americká kolová bestie Pacific Dragon Wagon M26. Do Plzně ji přivezl Pavel Rogl z klubu vojenské historie 16. obrněné divize. „Zapůjčil jí sběratel za Slovenska, v Česku žádný takovýto stroj není. Zajímavé je, že hlavní kola jsou poháněné řetězy. Tehdy nedokázali obrovskou sílu převést na kola jinak, než řetězy. Bestie uvezla dva střední tanky. Vozili je z Čech do přístavů ve Francii,“ řekl Rogl.

Tahákem je nemocnice

Rodiče i děti táhne americká 109. evakuační nemocnici v Šafaříkových sadech. Jde o vůbec největší ztvárnění takového zařízení v rámci obdobných vzpomínkových akcí ve střední Evropě. „Jsou tu nadšenci z různých zemí. Třeba Belgičané přivezli operační sál,“ řekla Andrea Lálová (23) z kluba Army Nursa Corps. Vše je tu do detailů. I teď jsou dívky a ženy učesané a nalíčené přesně tak, jako americké zdravotnice v květnu 1945.

Slavnosti Svobody v Plzni. (3. května 2025)
Autor: Blesk:Zbyněk Schnapka

Kempy, opravna, belgický král

Vojenské kempy stojí v Křižíkových a Šafaříkových sadech. Lidé zde vidí, jak vojáci před 80. lety žili. „Dříve jsme předváděli Rudou armádu, teď Američany,“ řekl Petr Sommer (57) z Klubu vojenské historie z obce Boleráz na Slovensku. K vidění je tu i dobová opravárenská dílna vojenské techniky, tanky a obrněná vozidla. V neděli projede Plzní Konvoj Svobody a v úterý přijede do města belgický král.

Fotogalerie
24 fotografií