Pratuři slaví kulatiny pohádkami: 10 let Přírodní rezervace Milovice

Autor: Ivan D. Hladík - 
29. dubna 2025
17:12

Přírodní rezervace Milovice vznikla před 10 lety na více než 350 hektarech. Stále se na její pláni prohání stáda zubrů, divokých koní a praturů. Ti poslední jsou teď navíc hrdiny unikátní knížky, jíž areál výročí připomíná.

„Někomu připomínali nosorožce, někomu spíše slona, dalšímu přerostlou krávu a jinému zase podivně chlupatého dinosaura s rohy. Byli to ale pratuři!“ začíná jejich pohádkový příběh. Zpět do časů pravěkých lovců stopujících stáda divokých koní, zubrů a praturů, kteří kdysi v našich končinách žili, láká už 10 let bývalý vojenský výcvikový prostor Milovice mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou. Přírodní rezervace v otevřené stepi odhaluje kromě nich a dalších živočichů i vzácné rostliny, z hmyzí říše tu fascinují nosatci či chrobáci nebo motýli. Daří se tu žábám, čolkům i ještěrkám, stejně jako mnoha druhům ptáků. Prim ale hrají pratuři.

„Krásné ilustrace řadí knihu mezi ty, které zcela jistě patří k nejmilejším setkáním malých čtenářů s dětskou literaturou...“ „Krásné ilustrace řadí knihu mezi ty, které zcela jistě patří k nejmilejším setkáním malých čtenářů s dětskou literaturou...“ | KD, Drobek

Aby ne, poslední původní uhynul v Polsku roku 1627! Dnes jeho potomci slaví výročí areálu. „A vyprávějí pohádky pro malé i velké!“ řekla Blesku Kateřina Valterová z Knih Dobrovský. „Čeští vědci vytvořili unikátní knihu plnou zajímavostí, jejíž koupí podpoří zájemci organizaci Česká krajina,“ připomíná. Pratuří pohádky, na jejichž vznik dohlíželi vědci Petr Cieslar a Tereza Mašínová, nabízejí 12 pohádek ze života úchvatných zvířat. „Kromě skvělých ilustrací Kristýny Pýchové najdete v knize mnoho informací o nich, určených stejně dětem, jako jejich rodičům či prarodičům, doplňujících pohádky,“ dodává Valterová.

„Byly opravdová ilustrátorská výzva,“ přiznala Blesku výtvarnice. „Každá ilustrace byla kontrolována bedlivým okem autorů i řady vědců. Přesto to byla práce krásná a věřím, že výsledek potěší mnoho dětí i jejich rodičů,“ uvedla Pýchová. Kniha se tak může stát nejen rádcem, ale i milou pozvánkou do skutečného světa druhů, které naštěstí můžeme znát i jinak než jen z atlasů vyhynulých zvířat.

Po současné stepi se procházejí stejně jako před mnoha tisícovkami let. Po současné stepi se procházejí stejně jako před mnoha tisícovkami let. | Blesk – Karel Kopáč

Návrat k přírodě

Že příběhy malých praturů jsou čtením zábavným i naučným, připomíná Dalibor Dostál, zakladatel rezervace a šéf obecně prospěšné společnosti Česká krajina. „Krásné ilustrace řadí knihu mezi ty, které zcela jistě patří k nejmilejším setkáním malých čtenářů s dětskou literaturou,“ řekl. A nejen to, jakmile doma zalistujete 144 stránkami plnými dobrodružství, stáváte se i vy těmi, kdo podpořili návrat praturů a dalších živočichů do české přírody.

Velcí jako sloni

Kdo vlastně jsou pratuři? Dříve mohutní předchůdci dnešních býložravců, obrovští tvorové rovnající se velikostí našim slonům. Migrující ve velkých stádech pradávnou Evropou a Asií, s masivními rohy majestátně se tyčícími nad hlavou a tělem přizpůsobeným nehostinným podmínkám, byli pratuři důležití pro dobový ekosystém, i pro lovce, jimž byli zdrojem potravy, kůže či materiálu pro nástroje. „Od roku 2008 nizozemská nadace Taurus Foundation pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci. Používá několik plemen, která jsou praturovi geneticky a vzhledově nejblíže,“ uvádí Česká krajina.

Víte, že... • ...rohy praturů sloužily jako nádoby, k rituálním účelům i třeba coby ozdoba přileb starých Germánů?

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi