Komunistům až 5 let vězení? Benda a spol. mají nový návrh. Padlo i srovnání s nacismem!

Autor: simao - 
2. dubna 2025
17:30

Poslanci vládní koalice Spolu navrhují, aby komunistům hrozilo jeden až pět let vězení, upozorňuje web Info.cz na návrh úpravy trestního zákona, pod kterým je podepsán mj. Marek Benda (ODS). Novinka zahrnuje trestnost všech forem podpory a propagace nejen nacistického, ale právě i komunistického hnutí. „Komunistické straně Čech a Moravy i jiným uskupením hlásícím se ke komunistické ideologii hrozí, že budou postaveny mimo zákon,“ upozorňuje Petr Dimun, právní expert Czech News Center (CNC). Zároveň však dodává, že se již v minulosti objevily snahy omezit činnost KSČM nebo jiných uskupení hlásících se ke komunistické ideologii. „Žádná z nich ale nebyla úspěšná,“ varuje Dimun pro Info.cz. Změní to trojice poslanců svým návrhem?

„Komunistické straně Čech a Moravy i jiným uskupením hlásícím se ke komunistické ideologii hrozí, že budou postaveny mimo zákon. Trojice poslanců koalice SPOLU v čele s Markem Bendou navrhuje zavést do trestního zákona výslovně trestnost všech forem podpory a propagace jak nacistického, tak komunistického hnutí,“ upozorňuje justiční expert CNC Petr Dimun ve svém článku pro Info.cz.

Pozměňovací návrh podali poslanci Marek Benda (ODS), Martin Dlouhý (TOP 09) a Šimon Heller (KDU-ČSL).  

„Kdo založí, podporuje nebo propaguje nacistické, komunistické a jiné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let,“ navrhují obměnu stávajícího znění zákona, který v současné době slova „nacistické“ a „komunistické“ výslovně neobsahuje.

Vládní poslanci: Nedošlo k řádnému vyrovnání s komunistickou minulostí

Trojice poslanců z koalice Spolu by to však ráda změnila. Proč? O tom pojednává odůvodnění jejich návrhu.

„V české společnosti stále nedošlo k řádnému vyrovnání s komunistickou minulostí v trestněprávní rovině. Jak, mimo jiné, vyplývá z přiloženého společného prohlášení, ve společnosti i v zákonných normách je pozorovatelná disproporce mezi postihem nacismu a postihem komunismu. Cílem tohoto pozměňovacího návrhu je, alespoň částečně, napravit tuto disproporci,“ uvádí Benda a spol.

Poslanci se odvolávají přitom v příloze i na loňskou konferenci (Ne)vyrovnání se s komunistickou minulostí v evropském kontextu, kterou uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) společně s Úřadem vlády a dalšími institucemi.

Dvořák: Hrozí návrat komunistů do vlády

Na zmíněné konferenci vystoupil s úvodním slovem ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který také varoval před tím, že jsme se nejen u nás, ale i v Evropě jako takové nedokázali vyrovnat s „dědictvím zločinného a nelidského komunistického učení“, a to ani za 35 let od pádu železné opony.

Dvořák připomněl i dřívější debaty o tom, zda zakázat, či rozpustit Komunistickou stranu Československa. Upozornil přitom na to, že po sametové revoluci, ačkoli KSČ nebyla rozpuštěna, „komunisté se částečně uchýlili pod jiné značky, respektive založili si nové kryptokomunistické subjekty a svoji původní stranu kosmeticky přejmenovali, přičemž kupodivu slovo komunistická si v názvu nechali, a to dokonce i poté, co byl celý komunistický režim zákonem prohlášen za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný“. 

Komunisté se v minulém volebním období dostali do pozice, kdy byli rozhodující silou pro sestavení a udržení vlády a vláda Andreje Babiše (ANO) jim za to platila nemalými ústupky, podotýkal Dvořák. 

Když se už zdálo, že z našeho parlamentu konečně zmizí aspoň ta nejviditelnější odnož komunistického dědictví, tedy poslanci zvolení za komunistickou stranu, čelíme teď všichni situaci, že se vrátí nejenom do českého parlamentu, ale možná i přímo do naší vlády,“ dodal ministr. 

KSČM v čele s předsedkyní a europoslankyní Kateřinou Konečnou aktuálně kandiduje do voleb do Sněmovny pod značkou hnutí Stačilo!, uskupení, které tento týden vedle Konečné oznámilo i další lídry, mezi nimiž nechybí Jana Bobošíková.

Dimun: Žádná ze snah omezit KSČM nebyla úspěšná

„Už v minulosti se objevily snahy omezit činnost KSČM nebo jiných uskupení hlásících se ke komunistické ideologii, případně propagaci komunismu zcela zakázat – žádná z nich ale nebyla úspěšná,“ upozorňuje pro Info.cz Petr Dimun. 

„Například v roce 2007 předložila skupina senátorů návrh novely trestního zákona zakazující používání fašistických a komunistických symbolů. Tento návrh vyvolal v horní komoře parlamentu intenzivní debatu, ovšem nakonec přijat nebyl, kritici tehdy poukazovali na nejednoznačnost definice ‚komunismu‘ a riziko omezení svobody projevu,“ dodává Dimun.

Pekarová: Komunisté brutálně potlačovali občanský život

Právě o komunismu přitom mluvila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová před nedávným podpisem koaliční smlouvy Spolu před sněmovními volbami 2025. 

„V listopadu 1989 jsme se po dlouhých desetiletích zbavili totalitního režimu, režimu, který systematicky ničil životy všem, kteří pro sebe chtěli uhájit alespoň kousek svobody, nenáviděl a trestal kohokoliv, kdo měl vlastní názor, kdo chtěl žít podle svého, nebo kdo měl víru v něco, co ho přesahuje. Komunisté brutálně potlačovali jakékoliv známky svobodného občanského života, o politické opozici nemluvě. Dnes bereme jako samozřejmost, že jsou komunisté pryč,“ upozorňovala. 

Benda varoval před vládou populistů s komunisty

Marek Benda, šéf poslaneckého klubu ODS, jeden z autorů aktuálního návrhu namířeného proti současné podpoře komunismu a syn zesnulého chartisty, matematika, filozofa a pozdějšího senátora Václava Bendy a sám spoluorganizátor studentských protestů, rád vzpomíná na události 17. listopadu 1989 – přestože byl dle svých slov ještě 19. listopadu zadržen StB. 

„Nevěděl, jestli si mě ve vězení ponechají, nebo mě propustí. Bylo to období, kdy studenti povstali a postavili se proti režimu. Jejich opravdovým výsledkem byl pád komunistického režimu, což považuji za nesmírně důležitý moment pro tuto zemi a její další vývoj,“ upozorňoval Benda během loňského výročí a varoval před tím, aby nám vládli „populisté s komunisty a radikálními nacionalisty“. 

Video  Pekarová na Národce: Můžeme projevit svobodně svůj názor.  - Blesk - Dan Kristl, ČTK
Video se připravuje ...

seng ( 3. dubna 2025 16:32 )

A není to jeste zbytečně brzo 35 let od revoluce? Ale chápu,jste poslancem teprve kratce pane Bendo.

jajas ( 3. dubna 2025 14:56 )

Řekl bych, že jde o předvolební kampaň Spolu.... 😃....mno, nic moc...aby si nakonec "neublížili".... 😃

yarda ( 3. dubna 2025 14:00 )

Zrovna mě to taky napadlo. Zatímco někteří bývalí prezidenti ve vězení začínali, ten současný by tam skončil.
Sranda musí bejt kdyby fotra věšeli.

stoura ( 3. dubna 2025 10:42 )

😁 👍 👍 👍

stoura ( 3. dubna 2025 10:38 )

Tak tohle sedlo, zvlášť ta první věta 👍 👍 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa