Putin krůček od vítězství? Analytici odhalili drtivé následky zastavení pomoci pro Ukrajinu
Pozastavení probíhající americké vojenské pomoci Ukrajině by povzbudilo ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nadále zvyšoval své požadavky, a podpořilo jeho přesvědčení, že válkou může dosáhnout úplného vítězství. Situaci rozebrali odborníci z Institutu pro studium války (ISW).
Zastavení americké vojenské pomoci a peněžní pomoci zaměřené na posílení ukrajinského obranného průmyslu by mohlo pomoci zvrátit rovnováhu války a poskytnout Rusku větší výhody na ukrajinském bojišti, což by zvýšilo pravděpodobnost ruského vítězství na Ukrajině, tvrdí ISW.
Ukrajinské síly, které mají k dispozici nezbytnou pomoc USA, způsobují ruským silám neudržitelné ztráty a zároveň je drží na minimálních ziscích. Ukrajinské úsilí, podporované stálým přísunem západní pomoci, výrazně zpomalilo ruský postup podél fronty, způsobilo značné ztráty ruského personálu a vybavení a podkopalo ruské úsilí o zajištění hospodářské a domácí stability v podmínkách rostoucího tlaku války.
Rusko by zastavení americké pomoci Ukrajině využilo k tomu, aby se zmocnilo dalšího území na Ukrajině a pokusilo se vyčerpat evropskou podporu - což je přístup, který Putin nastínil ve své teorii vítězství.
Ukončení americké pomoci Ukrajině a umožnění dalších ruských zisků by Putinovi dodalo odvahu a posílilo jeho přesvědčení, že Rusko může ovládnout a kontrolovat Ukrajinu a další bývalé sovětské země, včetně současných členských států NATO.
Kreml pravděpodobně zintenzivní svou vojenskou kampaň na Ukrajině a pokusí se využít jakéhokoli zpoždění nebo zastavení americké vojenské pomoci Ukrajině - stejně jako to Kreml udělal na jaře 2024.
Co USA dodaly Ukrajině?
Americký Kongres od začátku ruské agrese schválil podle nestranického Výboru pro odpovědný federální rozpočet vojenskou pomoc v hodnotě přes 170 miliard dolarů (čtyři biliony korun), z čehož v současnosti zbývají k odeslání na Ukrajinu zbraně a další armádní vybavení za více než tři miliardy dolarů schválené za Trumpova předchůdce Joea Bidena. Trump sám ve svém funkčním období Ukrajině žádnou vojenskou pomoc neposkytl.
Podle webu amerického ministerstva obrany byla Ukrajině od 24. února 2024 dodána vojenská pomoc za 65,9 miliardy dolarů (na 1,6 bilionu korun). USA posílají Kyjevu rozličné zbraně: od raketometů HIMARS včetně balistických střel ATACMS přes protivzdušné systémy Patriot po obrněnou armádní techniku včetně tanků Abrams.
Od nástupu Donalda Trumpa do úřadu až do tohoto pondělí Washington podle představitele Pentagonu citovaného agenturou AFP nadále dodával Kyjevu „kriticky potřebnou munici“, jejíž dodávky byly potvrzené už dříve, včetně raket, protitankových zbraní a dělostřeleckých granátů.
Přehled hlavních vojenských dodávek, který vypracovalo americké ministerstvo zahraničí 20. ledna 2025, tedy ke dni návratu Donalda Trumpa do Bílého domu:
Protiletadlové zbraně
V reakci na pravidelné letecké útoky ruské armády dodaly Spojené státy Ukrajině tři baterie raket Patriot. Na seznamu jsou i další prostředky protivzdušné obrany, včetně 12 systémů středního až dlouhého dosahu NASAMS, mobilní systémy středního dosahu HAWK a více než 3000 protileteckých střel Stinger. Ukrajina ke kontrole vzdušného prostoru získala také 21 radarů.
Střely, rakety a další munice
Washington poslal Ukrajině více než 40 raketometů HIMARS, namontovaných na lehkých obrněných vozidlech, s odpovídající municí. Bylo dodáno 200 houfnic ráže 155 milimetrů a více než tři miliony nábojů do nich, 72 houfnic ráže 105 milimetrů s milionem odpovídajících nábojů a stovky tisíc nábojů jiných ráží. Washington také Ukrajině předal více než 10.000 protitankových střel Javelin, které se v prvních týdnech války staly symbolem ukrajinského odporu proti ruské invazi.
Bylo dodáno více než 120.000 dalších střel a munice určených k ničení techniky a také 10.000 naváděných protitankových střel TOW. Pro lehké zbraně bylo ukrajinským obráncům dodáno více než 500 milionů nábojů a granátů. Ministerstvo zahraničí zmiňuje i dodávky dalšího drobného vybavení, jako jsou například brýle pro noční vidění.
Vrtulníky, tanky a čluny
Washington sice odmítl dodat přímo bojová letadla, předchozí administrativa prezidenta Joa Bidena však Kyjevu poslala 20 vrtulníků Mi-17 sovětské konstrukce a velké množství bezpilotních letounů. Po dlouhých vytáčkách ze strany Bidenovy administrativy Spojené státy rovněž od ledna 2023 dodaly celkem 31 tanků Abrams verze M1A1. Rovněž dodaly Kyjevu 45 tanků sovětské konstrukce T-72B.
Seznam zahrnuje také více než 1300 obrněných transportérů Bradley a Stryker, okolo tisíce vozidel MRAP odolných vůči minám, více než 5000 vojenských vozidel Humvee, více než 300 obrněných sanitek, 239 cisteren na pohonné hmoty a další podobnou techniku. Dodána byla také přibližně stovka malých pobřežních plavidel.