Lipavský o roztržce v USA: Hodil Trump Ukrajince přes palubu? Rusko hraje o čas a ohrožuje i nás
Celý svět obletěly záběry ostré přestřelky mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentem J.D. Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Výměna názorů v Oválné pracovně, kterou odvysílaly televize živě, nemá v diplomacii obdoby. Ministr zahraničí Jan Lipavský se stejně jako většina evropských politiků postavil za Ukrajinu. Lipavský v Epicentru Blesku řekl, že je mu dramatu v Bílém domě líto, ale věří, že americká administrativa Ukrajinu přes palubu nehodila.
Lipavský ve studiu Blesku okomentoval mimo jiné vyostřenou výměnu názorů, která v pátek proběhla v Bílém domě mezi Volodymyrem Zelenským na straně jedné a Donaldem Trumpem na straně druhé. Zelenskyj po přestřelce, kterou vysílaly živě televize, narychlo opustil Bílý dům, aniž by došlo k podpisu Trumpem avizované dohody o nerostech. „Já to vnímám jako realitu dnešních dnů. Bylo mi to líto. Trošku to člověka zaskočí, že jsme svědky takovéto roztržky téměř v přímém přenosu, ale vnímám, že abychom zajistili evropskou a českou bezpečnost, tak na tom musíme dál pracovat,“ míní šéf české diplomacie.
S USA, které jsou po Evropě druhým největším podporovatelem Ukrajiny, je podle Lipavského potřeba dál mluvit. Sám si v pondělí odpoledne volal s Trumpovým šéfem diplomacie Marcem Rubiem. „Postoj Spojených států se nějakým způsobem proměňuje nebo vyvíjí a zároveň je potřeba s nimi dále hovořit,“ pokračoval Lipavský s tím, že Američané v současné době hledají možná řešení nastalé situace. „Otevřeli jednání s Ruskou federací a zároveň říkají, že Evropa se musí umět o sebe postarat sama,“ vysvětlil.
Sám Lipavský prý nic podobného tomu, co se v pátek odehrálo v Oválné pracovně Bílého domu, nezažil. „Je pravda, že na jednoho ministra jsem během bilaterálního jednání zvýšil hlas i já, ale to bylo za zavřenými dveřmi a nemělo to žádné následky v tom smyslu, že vztahy s tou zemí máme dál srdečné a věcné a v ten moment, popravdě řečeno, mi přišlo, že asi ta situace jinak vyřešit nešla,“ řekl Lipavský. O jakého ministra šlo, však neprozradil.
Co se týče otázky Ukrajiny, šéf české diplomacie zastává názor, že Trump napadenou zemi „přes palubu“ nehodil. „Za prvé, ta americká pomoc stále trvá. za druhé, postoj Spojených států se v tom proměňuje. A tady musíme dobře poslouchat, co říkají Spojené státy, které přece jenom i s tou novou administrativou mají distancovanější přístup,“ míní Lipavský.
„Oni chtějí mluvit s Ruskem, chtějí mluvit s Ukrajinou, chtějí mluvit s Evropou. Už to není úplně ten postoj, kdy všichni říkáme to samé. Ale to ještě neznamená, že by Spojené státy Ukrajinu opustily,“ pokračoval ministr.
„Na druhou stranu říkají »Evropo, toto je tvůj problém, tak si ho, Evropo, vyřeš«. Proto říkám, že je dobře, že se scházejí lídři. Je dobře, že Česko je toho součástí. Určitě si nemůžeme myslet, jako někteří politici, že ten mír na Ukrajině za nás někdo zařídí. To by byla cesta do pekel,“ vysvětlil Lipavský.
Blíže míru?
Podle Lipavského se mír na Ukrajině „asi přiblížil“. „Ty tektonické pohyby, ta zemětřesení, která se na mezinárodní scéně odehrávají, nahrávají tomu, aby se odehrála i takhle velká věc, jako že se třeba domluví zastavení palby nebo nějaké dočasné příměří,“ myslí si ministr. „Ale já bych chtěl říct, že českým zájmem je, abychom omezili ruské schopnosti ovlivňovat dění v Evropě, abychom omezili ruskou schopnost toho, čemu já říkám imperiální agrese nebo expanze,“ doplnil.
Evropa podle Lipavského bude muset nalézt sílu na to sama sebe bezpečnostně posílit a do toho nadále podporovat Ukrajinu. Velkou roli v tom podle šéfa české diplomacie bude hrát i rozpočet. Lipavský také přiznal, že od pátku „oslabila transatlantická jednota“.
„Já bych rozhodně neříkal, že Rusko posílilo v té absolutní hodnotě ve smyslu, že by získali nějaké nové zdroje. Možná získali naději, že nebudeme tolik jednotní, ale určitě bych to neformuloval tak, že Rusko teď posiluje. Oni hrají o čas. My vidíme, že vojensky nejsou schopni dosáhnout svých cílů. Na druhou stranu Ukrajina také není schopná se bez naší podpory dlouhodobě bránit,“ vysvětlil Lipavský s tím, že nejednoznačný postoj Spojených států působí nejen vůči Ukrajině, ale také vůči Rusku.
Hrozba pro Evropu
Ministr hovořil i o summitu, který v neděli uspořádal v Londýně britský premiér Keir Starmer. Jeho hlavním tématem byla jednání o současné pozici Ukrajiny, možnostech příměří i evropské obraně. Prahu na něm zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
Česko je podle Lipavského připraveno pokračovat v muniční iniciativě. „V tuto chvíli oslovujeme jednotlivé země v Evropě, kdy to složení vlastně odpovídá složení účastníků summitu (v Londýně, pozn. red.). Ale i další země, aby do toho přispěly,“ řekl ministr. „Rusko neohrožuje jenom Ukrajinu, ale ohrožuje i nás, byť to jsou třeba různé sabotáže nebo informační válka, kterou proti nám vedou,“ dodal.
Nás ohrožuje jen Green deal a naše militantní vláda.