Johanu za války znásilnil nacista: Identitu jejího syna dostal komunistický agent Václav Jelínek (†77), pravdu zjistila až po letech

Špion Václav Jelínek.
Během brutálních výslechů neposkytl Oldřich Pechal gestapu nic užitečného. Byl zavražděn a s ním i 33 členů jeho rodiny a blízkých  (Autor: archiv)
Autor: pma, Matouš Voldřich - 
10. května 2025
19:19

Johanna van Haarlem si během druhé světové války prošla brutálním znásilněním nacisty. Otěhotněla, ale její otec si přál, aby se o incidentu nikdo nedozvěděl. Dítě nakonec skončilo v Československu. Johanna po synovi dlouhé roky pátrala. Tehdy ještě netušila, že komunisté v Československu zneužili situace a místo skutečného syna Johanně podstrčili estébáka Václava Jelínka, aby ho dostali na západ jako tajného agenta.Jelínka nakonec zatkla kontrarozvědka a Johannu zklamali informací, že se nejedná o jejího skutečného syna. Toho ale na konci svého života přece jen osobně potkala. 

Pozoruhodný příběh začíná v roce 1943. V nizozemském Haagu vedl Izaak van Haarlem prosperující firmu, která se zabývala renovací domů. Okupanty přivítal s otevřenou náručí. Pořádal pro ně dokonce okázalé večírky a části německých důstojníků dovolil, aby užívali část jejich rodinného domu. To ale netušil, co tím způsobí.

Jeden z nacistů znásilnil jeho tehdy devatenáctiletou dceru Johanu. Izaak nechtěl, aby si dcera dítě nechala a donutil jí, aby odešla do jednoho z azylových domů pro ženy s dětmi. 24. srpna 1944 se Johaně narodil syn Erwin. Izaak nechtěl riskovat, že se o dceřině dítěti s nacistickým vojákem někdo dozví. Donutil Johanu nechat dítě v Československém sirotčinci. Po roce 1945 ale neměla matka jinou možnost, než nechat dítě v Československu napospas osudu a vrátila se do Nizozemska. 

Agent StB 

Po dvou letech měla možnost získat syna Erwina do péče. S tím ale opět nesouhlasil její otec a donutil Johanu u Červeného kříže v Československu podepsat dokumenty, že umožňuje adopci svého dítěte. Tou dobou nikdo netušil, že se StB postará o to, aby Erwin na dlouhé roky zmizel beze stopy. 

Erwinovi van Haarlemovi byla ukradena identita a vydával se za něj mladý muž jménem Václav Jelínek. Toho si StB vytipovala jako špióna na Západě. Jelínek už coby Erwin odjel v roce 1975 do Londýna pod krycím jménem „Gragert“. Jeho úkolem tehdy bylo infiltrovat se mezi britskou královskou rodinu. To se mu ale nepovedlo, a skončil jako barman v hotelu Hilton. 

Jeho úkolem bylo získávat informace o Velké Británii, USA a především o mezinárodní židovské organizaci B’nai B’rith, která pomáhala s emigrací židům žijícím v Sovětském svazu. „Jelínek vybudoval zpravodajsky zajímavé styky do objektu ideodiverzní organizace, která vyvíjí aktivní nepřátelskou činnost proti SSSR,“ uvádělo se v dobové zprávě tajných služeb.

Špióna vypátrala kontrarozvědka 

Johanna van Haarlem se ale nikdy nedokázala sžít s tím, že o svého milovaného syna přišla a chtěla se s ním znovu spatřit. Díky spolupráci s Červeným křížem se jí podařilo se "synem" spojit. V průběhu několika let mu v domnění, že se skutečně jedná o jejího syna, poslala nespočet darů za desítky tisíc korun. 

Pravdu, že se nejedná o jejího skutečného syna, se Johana dozvěděla až v roce 1988, kdy špióna Václava Jelínka vypátrala kontrarozvědka Spojeného království MI5. Johannu zpráva šokovala, ale i přes svůj vysoký věk stále hledala svého skutečného syna. Díky britskému deníku Daily Mail se jí to povedlo. 

Zjistila, že syn se v Česku jmenuje jako Ivo Radek. Pracoval v továrně, měl už vlastní rodinu a se svou skutečnou matkou se prvně setkal až po dlouhých 47 letech. 

Dožil v Praze

Špion Václav Jelínek byl 3. března 1989 odsouzen k desetiletému vězení. Po svém uvěznění odmítal odkrýt svou identitu, což by mu umožnilo propuštění na svobodu. Názor nezměnil ani po sametové revoluci v roce 1989. „Byl jsem připraven ve vězení buď vydržet, nebo tam zemřít,“ vzpomínal před časem  v knize Jaroslava Kmenty samotný agent.

V roce 1992 začal s hladovkou, která ho skutečně málem zabila. Před krutým osudem ho nakonec zachránil tehdejší šéf československé rozvědky generál Radovan Procházka, který agentovu identitu odtajnil a požádal Brity, aby ho pustili na svobodu. V dubnu 1993 byl tajně deportován do Prahy. Tam žil až do února roku 2022, než ve svých 77 letech zemřel. 

Video  Během brutálních výslechů neposkytl Oldřich Pechal gestapu nic užitečného. Byl zavražděn a s ním i 33 členů jeho rodiny a blízkých  - Videohub
Video se připravuje ...

faaanda ( 15. května 2025 16:43 )

V srpnu 1944 musela nechat dítě v ČESKOSLOVENSKÉM sirotčinci? 😁 Vím, že Blesk není odborný profi specializovaný časopis, ale kamarádi, co je moc, to je moc. 👎

andorea ( 14. května 2025 09:49 )

Ta knížka o Jelínkovi je zajímavá.

Uživatel_5313099 ( 11. května 2025 10:49 )

Soudruzi měli vychytané vše. Kam se na ně hrabe BIS která vyhostí prodavačku za poslech rádia Moskva.

Zobrazit celou diskusi