Za utrpení zvířat dostala šéfka azylu podmínku. Léčba zubožených psů stála půl milionu
Domov na konci cesty, který v Lupenici na Rychnovsku provozovala Lenka Pelinková, měl být psím azylem, zvířata v něm ale trpěla, a tak byla odebrána. Pelinkovou soud nedávno potrestal podmínkou a zákazem činnosti. Blesk tlapky zajímalo, jak se daří odebraným psům a kolik péče o ně stála. .
Úřady z lupenického azylu z hrůzy odvezly 31 psů a koček, 11 psů přijal do péče spolek Pes nejvěrnější přítel. Jedním z nich byl i Zachariáš, tehdy 5letý rotvajler s průkazem původu. „Byl na tom nejhůř, byl silně podvyživený, trvalo měsíce, než vůbec začal přibírat na váze,“ řekla zakladatelka spolku Simona Štěpánková s tím, že postupně se přidaly i další zdravotní problémy.
V kotci s výkaly
Z veterinární zprávy, kterou mají Blesk tlapky k dispozici, vyplývá, že Zachariáš žil zavřený v kotci na vlhké dřevité vlně ve vlastních výkalech, nebyl osvalený, měl přerostlé drápy a byl dehydratovaný. Pelinková k němu nedoložila doklady o vakcinaci ani čipování.
Hubený, nemocný
Po odběru se Zachariáše ujala dočaskářka Marcela Čeperová. „Když ke mně přišel, vážil 36 kilogramů, teď už má 47. Měl ulámané zuby a obroušené drápy, jak se snažil dostat z kotce ven. Léčili jsme záněty v uších, akutní zánět slinivky, kvůli kterému byl hospitalizován na kapačkách. Měl i nález na slezině, který ale naštěstí nebyl zhoubný,“ popsala.
Drahá léčba
Zachariáš byl „nejdražším“ psem z celé kauzy, jeho léčba vyšla na téměř 100 000 korun. Peníze spolku proplatilo město Rychnov nad Kněžnou, které zvířata úředně odebralo.„Celkem jsme od nich za všech 11 psů dostali 412 000 korun včetně paušálu 50 korun na den na psa,“ řekla Simona Štěpánková. Dodala, že dalších téměř 200 000 korun dal spolek ze svého na výbavu pro dočaskářky, krmení včetně diet a doplňků stravy. „Úřadu jsme účtovali pouze veterinární péči,“ řekla. Kolik korun zaplatil úřad za všech 31 zvířat se zatím reportérkám nepodařilo zjistit, protože zodpovědná úřednice byla na dovolené.
Výjimečný krok
Krok Rychnovských byl výjimečný, protože úřady se většinou zdráhají odebrat tak velké množství zvířat. Je pro ně náročné najít pro všechny umístění, platit za péči o ně nemalé peníze a podstupovat kvůli tomu i složité papírování. V Rychnově do toho ale šli. „Myslím, že by to udělal každý, kdo by to na místě viděl,“ řekl Pavla Fojtová z odboru životního prostředí, která při odběru zvířat byla. Dodala, že dosud za všech 31 psů a koček zaplatili 553 277 korun. Podařilo se jim ale získat dotaci z ministerstva zemědělství. Díky tomu se jim už 219 095 korun vrátilo, nyní žádají o zbytek.
Mají už domovy
Všichni psi, které měl spolek v péči, už mají trvalé domovy, zůstávají napořád u svých dočasných opatrovatelů. Umožnil to soud, který dal provozovatelce Domova na konci cesty zákaz činnosti, odebraná zvířata proto nemůže dostat zpět. Tři psi se toho už ale nedožili.
Poškodila ostatní?
I když zakladatelka spolku považuje rozsudek nad provozovatelkou Domova na konci cesty za úspěch, některým psím záchranářům se zdá trest příliš mírný. „Představovala bych si doživotní zákaz činnosti tak, aby si už nikdy nemohla pořídit psa a začít znovu, protože to, co dělala, vrhlo špatné světlo na ostatní spolky, které to dělají poctivě,“ řekla Marcela Čeperová.
Dva zákazy
Lenka Pelinková (47) založila Domov na konci cesty původně jako psí hospic, péči o zvířata ale nezvládla a azyl proměnila v psí koncentrák. Zvířata chovala v otřesných podmínkách, což potvrdil i soud, který ji za to letos v lednu potrestal 8 měsíční podmínkou s odkladem na 3 roky. Padly také dva zákazy činnosti, a to pětiletý pro právnickou osobu Domov na konci cesty, a šestiletý pro Lenku Pelinkovou jako fyzickou osobu. Znamená to, že nejenže nesmí provozovat Domov na konci cesty, ale nesmí se zapojit ani do činnosti žádného jiného spolku zabývajícího se péčí o zvířata.
Tady je důvod,, proč vůbec nepříspívám na útulky. Každá taková bes-tie si ho pod záminkou milosrdné pomoci ubohým zvířatům může založit a pak žadoní o peníze a hodní lidé přispívají.Všechno se děje bez jakékoliv kontroly. Každý útulek, no co, útulek, koncentráky to jsou s klecemi a mřížemi, má mít licenci a pořád kontroly, jak ze živnostenských úřadů, města, tak hlavně z veteriny. Psi tam stejně jenom zavření živoří a strádají. Zrůdám to prochází, protože týrání zvířat je bez trestů, maximálně podmínka - viz. drastické usmrcování koček v jiném útulku, nebo brutální zabíjení zvířat v té oboře. Kdyby se dávaly alespoň obrovské, likvidační pokuty, tak by si to "tihle milovníci" zvířat sakra rozmysleli, takto se zvířaty zacházet. On ten bič je jenom na někoho, zajímavé, že ti, kteří budou třeba žádat o superdávku, budou vystaveni prověrkám majetků a jiným kontrolám a tady někdo točí velké prachy a zpronevěří je. Příkladem toho jsou mnohamiliónové dotace chovatelům dobytka, kdy dochází v kravínech k brutálnímu zacházení se zvířaty. A žádné kontroly nejsou.