„Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů. Většina z nich je přímo ohrožena vyhynutím a obchodování s nimi podléhá velmi přísným pravidlům, či je zakázáno,“ uvedla mluvčí celníků Martina Kaňková.

Mezi zajištěnými exempláři byl krahujec obecný, jestřáb lesní, luňák červený, kakariki rudočelý, puštík obecný, sova pálená, poštolka obecná, nevylíhnutá vejce kakariki rudočelého, preparáty puštíka a krahujce, káně Harrisova, poštolka vrabčí, káně rudoocasá a 11 exemplářů dalších druhů volně žijících ptáků, jako je stehlík a čížek.

Lovil je sokolník

„Celníci také zajistili téměř dvacet kilogramů canabis, dvě nelegálně držené střelné zbraně kategorie B, 253 tablet anabolických steroidů, další dokumenty CITES a kroužky již uhynulých zvířat, výpočetní techniku a mobilní telefony,“ dodala mluvčí.

Video
Video se připravuje ...

Celní správa zabavila skupině mužů z Karvinska z přírody odlovené vzácné dravé ptáky. Celní správa

U případu šlo jak o týrání zvířat, protože v bytě žila v naprosto nevyhovujících podmínkách, tak o odchyt ptáků z volné přírody. Ten měl kupodivu na svědomí člen Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty.

„O případu víme a samozřejmě dotyčnému může hrozit i vyloučení,“ uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku Karviná Václav Přeček. „S dravci chodil do škol, myslel jsem, že to dělá legálně. Proč je trýznil doma v malých klíckách? Propadl sokolnické vášni a lepší podmínky pro ně neměl,“ dodal Přeček.

Pokuta až 100 tisíc

Stíhaný za lov do pastí je také muž z Albrechtic na Karvinsku. U něj našli celníci kromě dvanácti neoprávněně držených exemplářů papoušků kakariki rudočelého i neoprávněně drženou střelnou zbraň značky KOMMER ráže 6.35, anabolické steroidy či bezmála 20 kg marihuany.

Šestice čelila obviněním z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Muž z Albrechtic navíc nedovolenému ozbrojování a nedovolené výrobě a jinému nakládání s drogami.

Soud jim uložil peněžité tresty od 10 tisíc korun do 100 tisíc korun. Většina exemplářů již byla pravomocně zabavena a živí volně žijící ptáci se vrátili do přírody.