Slzy Marine Le Penové: Zemřel její otec Jean-Marie Le Pen (†96). Proslul řadou kontroverzních výroků
Ve věku 96 let zemřel Jean-Marie Le Pen, někdejší vůdce francouzské krajní pravice a zakladatel strany Národní fronta (FN), později přejmenované na Národní sdružení (RN). O jeho dnešním skonu informuje agentura AFP s odvoláním na rodinu. Le Pen, který byl finalistou prezidentských voleb v roce 2002, zemřel v nemocnici v pařížském regionu, kde byl před několika týdny hospitalizován.
Dlouholetý šéf a zakladatel francouzské nacionalistické Národní fronty a bývalý europoslanec Jean-Marie Le Pen proslul nejen svými kontroverzními výroky, kvůli kterým několikrát skončil před soudem, ale i politickými pády a návraty.
Le Pen otřásl francouzskou politickou scénou, když se v roce 2002 nečekaně dostal do druhého kola prezidentských voleb proti Jacquesu Chiracovi, a to díky své dravé kombinaci populismu a charismatu, píše agentura Reuters.
V čele fronty vydržel dlouhých 38 let. Jeho výroky, obhajující válečné zločiny a popírající zločiny proti lidskosti, jej často stavěly na hranu zákona a několikrát byl za ně podmíněně odsouzen.
Odešel obklopen rodinou
„Jean-Marie Le Pen obklopen svou rodinou byl dnes ve 12:00 povolán zpět k Bohu,“ uvedla jeho rodina v prohlášení zaslaném agentuře AFP. Le Pen byl dlouhodobě nemocný, zemřel v nemocnici v pařížském regionu, kde byl před několika týdny hospitalizován.
Le Pen se narodil 20. června 1928 v bretaňském La Trinité-sur-Mer v rodině rybáře. V patnácti letech jej vyloučili z jezuitské koleje pro nekázeň a vzpurnost. Ve čtyřicátých a padesátých letech studoval práva na Pařížské univerzitě, kde byl předsedou pravicové studentské skupiny. Měl pověst nesmiřitelného antikomunisty a pouličního rváče. V roce 1954 vstoupil do armády.
Chtěl se stát parašutistou a bojovat proti povstalcům ve Vietnamu. Po návratu do Paříže se připojil k fašistickému Poujadovu hnutí, za které se v 27 letech v roce 1956 stal nejmladším poslancem Národního shromáždění. Za dva roky se vrátil do armády, aby bojoval v Alžírsku proti osvobozeneckému hnutí.
Kontroverzní výroky
V minulosti plynové komory označil za „historický detail druhé světové války“ a nerovnost ras či německou okupaci popsal jako „nijak zvlášť nehumánní“. Byl znám xenofobními názory, přistěhovalce obviňoval z růstu násilí a nezaměstnanosti.
V roce 1998 jej na dva roky zbavili politických práv (později zmírněno na rok) za napadení kandidátky Socialistické strany v parlamentních volbách Anette Peulvastové-Bergealové.
Celkem pětkrát usiloval o dobytí prezidentského úřadu. V roce se mu podařil husarský kousek, když postoupil do druhého kola voleb, poslední pokus podnikl v roce 2007.
Dvakrát ženatý
V ČR byl v roce 1999 a znovu o pět let později, kdy osobně vyjádřil pohoršení nad vstupem Česka do EU, které je podle něj cestou do vězení.
Le Pen byl podruhé ženatý, z prvního manželství má tři dcery, nejmladší Marine po něm v roce 2011 převzala vedení strany a vnučka Marion byla v letech 2012 - 2017 poslankyní francouzského parlamentu.
Upřímnou soustrast.🌹 Ale pán se dožil úctyhodného věku. Teď již odpočívá v klidu a pokoji.🌹