Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Macron uvrhl Francii do chaosu. Jeho vyšachování Le Penové může mít vysokou daň

Autor: Mii - 
10. července 2024
05:00

Velký hazard Emmanuela Macrona. Tak se dá nazvat tah, který provedl francouzský prezident po evropských volbách, kdy kvůli drtivému vítězství krajně pravicového Národního sdružení, reprezentovaného Marine Le Penovou, nechal rozpustit Národní shromáždění, tedy místní parlament. V parlamentních volbách sice Národní sdružení nezvítězilo, úspěch si – poměrně překvapivě - připsala levicová Nová lidová fronta, avšak nemá většinu. Skládání nové vlády tak bude velmi obtížné. Macronovi se sice podařilo nepustit Le Penovou k moci, jenže na úkor toho, že Francii nejspíš uvrhl do chaosu, píše ve své analýze CNN.

Tento výsledek parlamentních voleb ve Francii většina expertů nečekala. V prvním kole zvítězilo Národní sdružení a obecně se počítalo s tím, že ovládne i druhé kolo. Jenže ostatní francouzské strany touto myšlenkou byly zděšeny a domluvily se na vzniku tzv. republikánské fronty, jejíž součástí bylo to, že strany v mnoha volebních obvodech stáhly své kandidáty na třetích místech, aby zvýšily šanci na vítězství zbývajícím kandidátům.

Tato taktika republikánské frontě vyšla. Krajně pravicové Národní sdružení skončilo v druhém kole až třetí se 143 mandáty, za druhou aliancí Spolu, která podporuje Macrona a která získala 163 mandátů. Vítězství si připsala levicová Nová lidová fronta se ziskem 182 mandátů – v prvním kole jich přitom získala jen 32.

Francouzi ihned po vyhlášení výsledků vyrazili do ulic slavit, nad Paříží odpalovali ohňostroje… Le Penová, dlouhodobě kontroverzní postava francouzské politiky, nebude mít rozhodující moc.  

Jenže tu nebude mít nikdo. Národní shromáždění bude díky výsledkům rozdělené do tří podobně velkých táborů, kdy ani jeden z nich nezískal potřebných 289 křesel, aby sestavil vládu. Když se k tomu přidá fakt, že Macron je po svém hazardu s rozpuštěním parlamentu velmi oslabený, Národní shromáždění bude roztříštěnější než kdy dříve.

Vítězná levice: Pět hodně různých stran

Následovat teď bude dlouhé období nestability, kdy tři tábory, všechny s protichůdnými vizemi, kam by Francie měla směřovat, se budou muset ponořit do vyjednávání o vzniku možné koalice.

Možná by se mohly dohodnout, kdyby každý jeden z táborů byl skutečně jednotný, ale nad vítěznou Novou lidovou frontou visí otazník. Je to aliance pěti různých levicových stran, od komunistů přes zelené po středolevé strany. Mluvit jednotným hlasem pro ně bude obtížné. Navíc Francie má zkušenosti s tím, že podobná aliance se v minulosti rozpadla – když naposledy v roce 2022 levicové strany ve Francii zformovaly jeden blok, zanedlouho se rozešly kvůli rozdílným názorům.

Hlavní výzvou tak pro Novou lidovou frontu nebude sjednotit se proti krajní pravici, to už se podařilo, ale domluvit se uvnitř na jménu nového premiéra a s kým a za jakých podmínek bude ochotna spolupracovat.

To šéf Národního sdružení Jordan Bardella sice byl viditelně zklamaný, že jeho strana nevyhrála – přisuzuje to plánu levice a Macrona na odstoupení více než 200 kandidátů – reálně ale zklamaný být nemusí. Respektive Marine Le Penová, pro kterou je to největší parlamentní úspěch za dlouhé roky. Zatímco v roce 2017 Národní sdružení získalo 8 mandátů a v roce 2022 89 mandátů, tak teď jich má skoro dvojnásobek.

A co podpora Ukrajiny?

Podle CNN kvůli parlamentnímu chaosu není naděje, že by země v bližší době přijala větší reformy, maximálně protlačí skrze ad hoc aliance jednotlivé zákony.

Také není jasné, jak tato situace ovlivní francouzskou podporu Ukrajinu. Macron je velkým zastáncem napadené země a vyjadřuje se pro pokračování dodávek zbraní, zato Marine Le Penová nechtěla, aby Kyjev používal zbraně dlouhého doletu francouzské výroby, a rázně se postavila proti vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu. Názor levice na téma Ukrajiny není jasný, spíše o válce nemluví.

Macronovi centristé ve výsledku nedopadli tak špatně, ztratili „jen“ 100 poslanců, což je mnohem lepší, než předpokládaly průzkumy. Francouzský prezident už ale nebude tak silný a více se bude muset zodpovídat Národnímu shromáždění. Vyšel mu tedy velký hazard, se kterým přišel po evropských volbách? Krajní pravice je poražená, avšak daň za to je vysoká. Ve Francii dost možná zavládne chaos, a to je chvíli před tím, než země bude hostit letní olympijské hry.

Video  Politolog Hloušek v Blesku: Macron to má nahnuté. Kde udělal chybu?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Annika ( 11. července 2024 20:32 )

Francie i Britanie prosly zfalsovanymi volbami a v USA marines zastavili Cinskou dodavku s hlasovanymi pocitaci k volbam USA velmi podobne minulym pocitacu firmy Dominion z roku 2020

JIRI PLECHATY ( 11. července 2024 15:48 )

..jasně, známé : Lex Babiš, Lex le Pen... hlavní jsou koryta,.. národ, lid a stát ostrouhaji a zaplatí to......

krapotkin ( 10. července 2024 15:28 )

Uvádět zemi do chaosu se daří naší pětidemolici už pár let. Rozdali a rozkradli co se dalo, teď už si na své zloději drze půjčují.

Jarek Toman ( 10. července 2024 12:09 )

Když viděli,že většina lidí volila Let pěnovou udělali levotu jako Fiala s petikoalicí...tím to stejně nezastaví,jen zbrzdí 🙂

dynaty ( 10. července 2024 08:53 )

vezmou si příklad z naší 5tikolky a ono se jim zadaří 😁

Zobrazit celou diskusi