Diplomata EU zabil žralok v Egyptě: Kamarád popsal jeho poslední okamžiky
Společný výlet dvou přátel do egyptského letoviska Marsa Alam se proměnil v noční můru. Diplomata Evropské unie Gianlucu Di Gioiu (†48) napadl žralok tygří a muž v nemocnici následně zemřel. Poslední okamžiky jeho života sledoval přítel Giuseppe Fappani. Ten se snažil kamarádovi pomoci, ale sám se ocitl v ohrožení života.
Tragédie se odehrála u hotelu Sataya Resort, který je oblíbený i mezi českými turisty. Podle italských médií Di Gioia a jeho blízký přítel Giuseppe Fappani (69) plavali přibližně 50 metrů od pláže, když se k nim žralok přiblížil.
„Slyšel jsem, jak Gianluca křičí: ‚Pomoc! Pomoc!“ vzpomíná na hrůzné momenty zdrcený Fappani. Myslel si, že nepůjde o nic vážného, ale přesto okamžitě přispěchal na pomoc. „Připlaval jsem k němu, abych mu pomohl, ale pak mě žralok taky kousl.“ Zděšený Fappani si v tu chvíli uvědomil, že se sám ocitl v přímém ohrožení života. „Žralok mě ze svého sevření nepustil, bojoval jsem o svůj život, jak jen to šlo,“ dodal pro deník Bild.
Nebýt místních obyvatel a plavčíků, kteří při útoku k oběma mužům přijeli na člunu a běsnícího tvora přemohli, nemusel tu dnes být ani on. „Podařilo se jim žraloka zahnat a vytáhnout mě na palubu,“ popisuje Fappani.
Bez úhony ale ze střetu se žralokem tygřím nevyšel. Hluboké rány na nohou a jedné paži mu později ošetřili v nemocnici. Jeho kamarád takové štěstí neměl. Žralok se soustředil především na něj. „Snažil jsem se udělat vše,“ uzavřel své svědectví Fappani.
Diplomat EU
Di Gioia byl diplomatem v Evropské službě pro vnější činnost, do Egypta vyrazil s rodinou a přáteli oslavit narozeniny a strávit svátky. 48 let mu bylo 21. prosince.
Zákaz koupaní
Egyptské úřady tragédii vyšetřují jako „anomální“ incident a poznamenaly, že k útoku došlo v hlubokých vodách mimo vyhrazenou oblast koupání.
Místní představitelé mluví o neobvyklém načasování útoku a uvedli, že „k takovým incidentům obvykle dochází na jaře nebo v létě“. Jaký druh žraloka útočil, úřady nezveřejnily, experti se ale kloní k tomu, že šlo o žraloka tygřího.
V návaznosti na tragédii nechaly úřady zavřít velkou část pobřeží v oblasti Marsa Alam.
Urcite ne, vetsina zraloku chycena do siti je od brehu do more ne z more ke brehu. A site zabijeji dalsi , jako delfiny, zelvy etc.