Strašák veřejných záchodů? Vysoušeče rukou ukrývají bakterie z výkalů, ukázal experiment

Autor: btk - 
10. února 2025
15:30

Pod sluncem je největší tma. Britská vědkyně prozradila důvod, proč bychom před použitím vysoušeče rukou na veřejných toaletách měli spíše použít papírové utěrky. Na pohled nevinný přístroj prý totiž nasává bakterie z fekálií, které následně „vyfouká“ přímo na naše umyté ruce. 

Výsledky zajímavého experimentu na sociálních sítích zveřejnila britská vědkyně ze společnosti Devon Science, uvedl deník Daily Mail. Svým pokusem se odbornice snažila zjistit, kolik bakterií na člověka číhá v na pohled nevinných vysoušečích rukou na veřejných toaletách.

Pod vysoušeč nejprve umístila Petriho misku (mělká kruhová miska používaná v mikrobiologii a mykologii, pozn. red.), na kterou následně z přístroje spustila horký vzduch. Výsledkům se vědkyně nestačila divit.

Na Petriho misce se objevilo množství různorodých bakterií a hub. Přestože vědkyně přesněji nespecifikovala název zachycených bakterií, předchozí podobné výzkumy přišly s podobnými výsledky. Vědci z univerzity v Connecticutu a Quinnipiac University při testech identifikovali až 254 kolonií bakterií. Mezi nimi byly zejména bakterie, které se vyskytují ve výkalech.

Britská vědkyně proto silně doporučila, aby se lidé vysoušečům rukou obloukem vyhýbali. Vhodnější volbou jsou podle ni klasické papírové utěrky.   

Video  Co se děje po spláchnutí toalety bez sklopeného prkénka?  - youtube/ University of Colorado Boulder
Video se připravuje ...

ivana kollerova ( 10. února 2025 23:33 )

fuuuj

ZANK ( 10. února 2025 18:44 )

Moderní zpitomění. Stejně jako ony sáčky na psí hovínka. Prostě kšeftík. Dřív si každý turista či pejskař vozil ssebou rycí lopatku a zahrabával. Bez pytlíků. Je zajímavé, že tohle žádný podnikatel nezkoušel na výrobu. ..

Zobrazit celou diskusi