Praha postupně začne vyměňovat zelené odpadkové koše za nové. Nové koše odpovídající designu městského mobiliáře mají být levné, odolné a vzhlednější. Technická správa komunikací první koš umístí na v pátek na Praze 3. Novinku svým sledujícím na sociálních sítích představil náměstek primátora Zdeněk Hřib, pod jehož gesci TSK spadá.
„Představujeme vám nový plastový koš pro Prahu. Je super odolný, je nízkonákladový, tiskne se jednoduše na 3D tiskárně. Jeho design je odvozený od nového pražského mobiliáře. Teď jimi budeme nahrazovat původní nevzhledné zelené koše,“ říká Pražanům Zdeněk Hřib ve videu a dodává, že každý z košů bude mít na štítku QR kód, jehož prostřednictvím budou lidé moci hlásit závady v aplikaci Změňteto.
Způsob, kterým Hřib koše Pražanům představil, však vyvolal rozporuplné reakce. Ve videu nový koš totiž rovnou podrobil zátěžové zkoušce. Koš ustál kopnutí, shození z kopce, a dokonce náměstka udržel, když se po něm zkusil projít.
Do diskuse se vložil i architekt Adam Gebrian: „Cokoliv, co je umístěno do veřejného prostoru, může být zničeno, a když je to podáno jako výzva, je ta pravděpodobnost myslím ještě o něco vyšší,“ podotkl architekt. „K ničemu jsem nevyzýval. A jak říkám, koš je super odolný, ale určitě ne nezničitelný. To není nic,“ odvětil Hřib.
Otazníky ale lidé zvedají i nad tím, zda se výroba pomocí 3D tisku skutečně vyplatí. „3D tisk je extrémně neefektivní, protože takový koš se tiskne několik dní! Tím pádem bývá velice drahý, ale taky energetický náročný pro výrobu jakékoli komerční využití. Je možné, že cena bude podobná jako u vstřikovaného plastu, protože se jedná o státní zakázku, nicméně energetická náročnost by se měla brát také v potaz,“ namítl Tom J. v diskusi na Facebooku.
Prvotní informace, že koše má vyrábět firma Prusa Research, firma vyvrátila. „Prusa Research koše pro Prahu nevyrábí a ani vyrábět nebude. Sériová výroba podobného produktu na 3D tiskárně by nedávala ekonomicky žádný smysl a předpokládáme, že koše jsou vyráběny klasicky vstřikolisem. Jediný kontakt, který jsme v této souvislosti měli, byl s TSK Praha, které u nás poptávalo vytištění jednoho kusu koše jako vzhledového prototypu. To jsme udělali a k žádné další spolupráci ani komunikaci nedošlo,“ řekl Blesku Martin Bach, provozní ředitel společnosti Prusa Research, který tak reagoval na negativní komentáře, které se na firmu snesly.
Technická správa komunikací Blesku sdělila, že podrobnější informace o ceně a umisťování košů novinářům sdělí v pátek na tiskové konferenci, kdy bude instalován první koš na Praze 3.