Hodinová věž byla z prostřední části paláce sejmuta v červnu 2022 a prošla kompletní rekonstrukcí. Dělníci z ní odstranili všechny prvky, 26tunovou konstrukci očistili, zesílili a znovu natřeli. Nově vyrobena byla část oplechování.
„Dlouhodobě byla vystavena povětrnostním podmínkám. Jak na jejích nohách, tak vyhlídkové plošině byla obrovská míra koroze, proto se rozhodlo, že se tyto části udělají v replice,“ řekl David Čech ze společnosti Metrostav DIZ. Dělníci v dalších fázích věž osadí vitrážemi a oplechováním. V příštím roce na místo vrátí i hodinový stroj a dřevěné podlahy.
Takto probíhal návrat hodinové věže na Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti. (15. říjen 2024) David Malík
Vršek osadí korunou
Jako pomyslná třešnička na dortu se na vrcholku věže bude vyjímat replika svatováclavské koruny. Ta jí vévodila při otevření paláce v květnu 1891 při Jubilejní zemské výstavě. V roce 1948 ji komunisté nahradili rudou hvězdou. Aktuálně se dokončuje její pozlacení, na věži se objeví v příštím roce.
Zdrženo a prodraženo
Oprava Průmyslového paláce byla zahájena v únoru 2022 a jejím cílem je kromě renovace zašlých částí znovuvybudování levého křídla. To shořelo 16. října 2008 kvůli zapnutému vařiči v jednom ze stánků. Rekonstrukce měla být dokončena v příštím roce a vyjít na 2,64 miliardy, nyní se počítá s rokem 2026 a cenou přes tři miliardy.
Legendární střílečka se vrací: „První deskovka, na které se dá spát,“ tvrdí o Buláncích Diuk (31). Jsou v…

Víte, že
Architekt Bedřich Münzberger (†81, 1846-1928) se při návrhu paláce inspiroval stavbami Paříže, třeba tehdy nově dostavenou Eiffelovou věží.