»A dejte jim zahrát, pane inšpektóre...« Rada Vacátko stíhá galerku už 55 let!
Krátký gong, hlaveň revolveru, výstřel a orchestrion rozehrávající zapamatovatelnou melodii Zdeňka Lišky (†61). Tak začínalo všech 13 dílů prvních Hříšných lidí. Poprvé k nim diváci usedli natěšení na oblíbené herce před 55 lety.
Žádné sychravo, sobotní večer 27. září 1969 byl teplý, až 20 °C, dlouho nepršelo. Přesto zůstali lidé doma, tedy u sousedů, kteří měli televizi. Čekali na vůbec první krimi seriál Československé televize v němž svolal do služby vyšetřovatele kriminální rada Karel Vacátko (Jaroslav Marvan, †72). Po čtyřech letech natáčení Hříšní lidé města pražského odhalili své zločiny! „Každá epizoda nesla odlišné vyprávění, přesto tvořily dokonalý celek. Za každou postavou stál skutečný příběh přetvářený na pomezí fikce a reality,“ nechal se slyšet scenárista a režisér seriálu Jiří Sequens (†85), později kritizovaný za 30 případů majora Zemana (1974).
Vzorem mu byly krimi povídky Jiřího Marka (†80) situované do pražského podsvětí v letech 1925 až 1930, jehož inspirovaly dobové zločinné senzace. „A dejte mi zahrát, pane inšpektóre, dejte mi zahrát, už jsem zase dole... Dejte mi zahrát v čistým dur, než přišijou mi číslo na mundur...“ zpíval seriálový hit Josef Zíma (92). „Byla to pro mě znamenitá nabídka, když jsem si to přečetl, tak jsem si řekl: Sakra, to je velice herecká záležitost!“ pochvaloval si zpěvák v pořadu Abeceda ČT svůj podíl na fenoménu. Zářil hvězdami, byl a pořád je napínavý i zábavný. A pan rada Vacátko i pánové Mrázek, Bouše a Brůžek jsou pořád frajeři!
Travička i prostitutka
Každý z herců na natáčení vzpomínal s radostí dlouhá léta. „Báječná parta tam byla. A ti herci, se kterými mi bylo dovoleno hrát!“ uvedla třeba Květa Fialová (†88), tedy Lady McBeth z Vinohrad, trávící své muže. „Strašně ráda jsem točila Hříšné lidi,“ říkala i Luba Skořepová (†93). „To jsme dělali prostitutky s Helenou Růžičkovou (†67), pamatuju, že jsme měly takovou postelovou scénu, a ta postel byla tak akorát pro jednoho člověka. Když si tam Helena zalehla, tak já už jsem se nevešla, ale přesto jsem chtěla být vidět. Tak jsem se tam cpala, jak jsem mohla. Helena ale neuhnula, prostě si rozložila to tělo...“ smála se.
Hvězdy před i za katrem
V rolích kladných i záporných se objevila dobová herecká elita. V těch hlavních kromě Marvana také František Filipovský (†86, Václav Mrázek), Josef Vinklář (†76, Josef Bouše) a Josef Bláha (†70, Josef Brůžek). Po krku šli Jiřímu Sovákovi (†79), Jiřímu Kodetovi (†67), Janě Hlaváčové (†85), Miloši Kopeckému (†73) a dlouhé řadě dalších. „Co máme dar od života? Čas. A teď jde o to, jak ho prožijeme. Tak tohle byl krásně prožitej čas,“ uzavřela vzpomínky na kolegy i natáčení Květa Fialová. Vedle lidských se tu objevila i jedna zvířecí celebrita – v seriálu si zahrál i bernardýn z mikrokomedie Bohouš (1968).
Víte, že... • ...interiér Jedové chýše vznikl v ateliéru, byť se koncem 60. let hodně v exteriérech? • ...natáčelo se před začátkem budování metra ve starých Holešovicích, v Podolí u Vltavy nebo na Břevnově, v Záběhlicích a v Hostivaři? • ...Marvan odehrál celý seriál v jednom obleku? • ...hit následovaly čtyři celovečerní filmy a série Paroptikum města pražského?
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.