Superboháči si budují přepychové bunkry proti tornádům i atomovkám. S kinem, bazény či střelnicí

  • Miliardáři investují do stále luxusnějších bunkrů.
    Autor: CNN,mav,swp - 
    12. 3. 2025
    05:00

    Jen máloco dokáže utišit existenční obavy superbohatých lidí tak jako bunkr navržený tak, aby odolal čemukoli, snad až na totální jaderný armagedon. Miliardářům, kteří dbají na bezpečnost, už ovšem nestačí si ve sklepě pouze zbudovat neproniknutelnou bezpečnou místnost. V dnešních luxusních nemovitostech se bunkry dostaly na špičkovou úroveň technologií i luxusu; někdy se z celých domů stávají pevnosti 21. století, píše CNN.

    Velmi bohatí lidé se vždy stávali terčem útoků vetřelců, únosců nebo vrahů. Nyní se obavy rozrostly o antikapitalistické aktivisty typu „sežerte bohaté“, extrémní počasí způsobené změnou klimatu, teroristy, nepředvídatelné apokalyptické události - a věčnou hrozbu pandemie, která se v roce 2020 stala až příliš reálnou.

  • 1.Padací most a skútry

    „Pozorujeme teď mnohem větší důraz na zábavu,“ říká Al Corbi, který stojí v čele bezpečného luxusu již 50 let jako prezident a zakladatel společnosti SAFE (Strategically Armored & Fortified Environments) v americké Virginii, a pokračuje: „Pokud máte přežít v podzemí, chceme, abyste se bavili.“

    Corbi například v Bombaji pomohl zabezpečit 27patrový dům pro průmyslníka a svého času nejbohatšího muže Asie Mukeše Ambaniho. O mnoha aspektech své práce pochopitelně mlčí.

    Antilia Tower v Bombaji, nové rodinné sídlo nejbohatšího Inda Mukeše Ambaniho. Antilia Tower v Bombaji, nové rodinné sídlo nejbohatšího Inda Mukeše Ambaniho. | A.Savin (FAL 1.3)

    Přiznal však, že v současné době pracuje na rozsáhlé budově na 80hektarovém zalesněném pozemku na tajném místě v USA. Samotný dům je ultrabezpečný díky dveřím odolným proti výbuchu, nerozbitným oknům a biometrickým systémům pro kontrolu vstupu. Dále je tu deset metrů hluboký příkop s otáčecím mostem. Na vodní hladinu lze rychle nalít film hořlavé kapaliny, jež po zapálení vytvoří obrannou zeď z plamenů.

    Firma SAFE buduje pevnost 21. století. Firma SAFE buduje pevnost 21. století. | SAFE

    „Vezměte si středověk, příkop je jedním z hlavních odstrašujících prostředků,“ komentuje Corbi. „Ale tehdy ještě neměli vodní skútry.“ Corbiho klient, obchodní magnát a vášnivý fanoušek vodních sportů, viděl pro svůj příkop dvojí využití, plánuje ho využít také jako závodní dráhu. Jiný klient si u něj zase nechal zbudovat podzemní únikové tunely z bunkru, které v dobách klidu a míru slouží jako motokárové dráhy.

    V USA bylo za studené války budování bunkrů všeho druhu relativně běžné. Ještě před 50 lety tradiční bunkry bohatých vypadaly jako luxusní hotely, říká Corbi. „Něco jako Ritz Carlton v podzemí.“ Dnes by se jeho nejbohatší klienti takové skromnosti vysmáli.

  • 2.Inspirace Zuckerbergem

    Poptávku možná částečně pohání vzájemné předhánění boháčů. Někteří specialisté hlásí nárůst poptávek od předloňska, kdy se objevily zprávy o obrovském komplexu, který na Havaji buduje zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a který, jak odhalily veřejné plánovací dokumenty, zahrnuje podzemní kryt o rozloze 500 čtverečních metrů s obytným prostorem, elektrárnou a mechanickou místností pro udržení bunkru v provozu a únikovým průlezem. Bill Gates má údajně bunkry pod všemi svými četnými domy.

    Graham Harris je zakládajícím partnerem londýnské kanceláře SHH Architecture and Interior Design, jednoho z předních světových designérských studií pro superbohaté. I oni reagují na měnící se požadavky. Ještě nedávno se četní klienti spokojili s opevněnými koupelnami u svých ložnic. Vnitřní stěny z betonu, bezpečnostní dveře ladily s interiérem domu. V noci je rychlejší přeběhnout hned vedle, než se snažit doběhnout do vzdáleného sklepa.

    „Nyní se kryty opravdu rozrostly,“ řekl Harris, který teď často zabezpečuje celá apartmá, což klientům umožňuje opevnit se pouhým cvaknutím vypínače u postele. „Dělali jsme také dům v luxusní londýnské čtvrti Highgate, kde bylo bezpečnou místností kino - s odděleným přívodem filtrovaného vzduchu, bezpečnostními dveřmi, kuchyňským koutem a zásobárnou, která nakrmí rodinu déle než týden.“

    Jiný klient proměnil svou uměleckou galerii o rozloze 300 čtverečních metrů v bezpečnou místnost, která měla i samostatný zdroj energie. Aby se obyvatelé v podzemí cítili lépe, lze do stropu nainstalovat chytré „světlíky“, které napodobují denní dobu a venkovní počasí a nabízejí „přirozené“ světlo.

  • 3.Tajné vstupy

    Tajné dveře a chodby se staly žádanou novinkou - bezpečnostním prvkem, kterým se navíc lze po večeři pochlubit hostům. Společnost Creative Home Engineering v Arizoně, která se specializuje na jejich vytváření a instalaci po celém světě, nedávno postavila obří funkční otočný krb, který se otáčí a odhaluje podzemní vchod do střelnice.

    V jiném domě takto sloužila stará britská telefonní budka. Po zadání správného kódu na ciferníku se skleněná okna zneprůhlední, zadní stěna se otevře a odhalí skluzavku vedoucí do zabezpečeného sklepního komplexu, jehož součástí je letecký simulátor a akvárium se žraloky.

    Video  Kryty a bunkry: Kam se schovat a co mít v evakuačním zavazadle?  - Videohub
    Video se připravuje ...

  • 4.Bunkr jako luxusní jachta

    „Bunkr vašeho otce nebo dědečka nebyl příliš pohodlný,“ popsal Robert Vicino, podnikatel v oblasti nemovitostí a generální ředitel společnosti Vivos, kterou založil a která staví a spravuje špičkové kryty po celém světě. „Byly šedivé. Byly kovové, jako loď nebo něco vojenského. A pravdou je, že lidstvo v takovém spartánském, bezútěšném prostředí nemůže dlouhodobě přežít,“ argumentoval pro CNN.

    Spíš než strohou letadlovou loď nebo ponorku by bunkr pro delší přežití měl připomínat volnočasová plavidla. „Většina těchto lidí má luxusní jachty, takže už mají vztah a vědí, jaký vkus, vybavení a povrchovou úpravu chtějí,“ vysvětluje. A doporučuje na vybavení interiéru bunkru rovnou najmout tytéž designéry, kteří klientům vybavili jachtu - aby se cítili jako ve známém prostředí, když mají čelit depresivním událostem a nejasnému výhledu.

    Podzemní bunkry nabízí luxusní bydlení Podzemní bunkry nabízí luxusní bydlení | Terravivos.com

  • 5.Sauna i stáje

    Gary Lynch, generální ředitel texaské společnosti Rising S Company, popsal, jak od roku 2015 k roku 2016 vzrostl prodej jejich zakázkových špičkových podzemních bunkrů o 700 %. V listopadu toho roku se konaly vyhrocené prezidentské volby, nakonec Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. A zájem pak byl nadále vysoký.

    Rising S nabízí širokou škálu bunkrů, modulárních ocelových konstrukcí zapuštěných zpravidla tři metry pod dům. „Mini“ v třídě „economy“ je taková garsonka s palandou, 2,5 krát 3,5 metru. Stojí 51 tisíc dolarů (1,2 milionu Kč) plus dopravné a práce. Zahrnuje to nejnutnější - filtraci vzduchu, kompostovací WC, nouzový východ, solární zdroj elektřiny s bateriemi. 

    Naopak nejimpozantnější a nejluxusnější z nabídky Rising S je „Aristocrat“ s cenovkou 9,6 milionu dolarů (222 milionů Kč). Počítá s víc než padesátkou obyvatel - nóbl ložnice pro některé, pro další palandy, nadpočetní se musejí spokojit s gauči. „Tyto podzemní úkryty spojují praktické a soběstačné bydlení s okázalou estetikou a komfortem moderního bydlení. Prostorný podzemní bunkr je zcela přizpůsobitelný s neomezenými možnostmi,“ láká webový katalog. „Aristocrat je vybaven herními místnostmi, saunou, posilovnou, mediální místností, bowlingovou dráhou, střelnicí a bazénem, čímž se pojem ‚luxus‘ dostává do nových podzemních výšin.“ Ilustrační video garáže pak ukazuje tři luxusní supersporťáky (v ceně nejsou).

    Vchází se do něj na první pohled nenápadným domkem, který navenek vypadá jako laciné bydlení. Ve skutečnosti má ale stěny neprůstřelné díky centimetr tlustým pancířům, za levnými vchodovými dveřmi se skrývají druhé odolné vůči výbuchu - a zevnitř se do podzemí vstupuje tajným vchodem ve falešné zdi.

    Díky modulární struktuře jsou bunkry Rising S přizpůsobitelné na míru. „Možná nepotřebujete bazén, můžeme ho nahradit třeba knihovnou nebo dalším skleníkem,“ popsal Lynch v magazínu Newsweek. „Jednou z největších výzev bylo budování stájí pro koně. Není moc informací, jak to koně zvládají pod zemí,“ popsal s tím, že problém byla hlavně vstupní rampa - několika verzí se koně báli, než našli vyhovující podobu.

    Rising S zakopává ocelové bunkry pod nové domy. Rising S zakopává ocelové bunkry pod nové domy. | Rising S

  • 6.Bunkrové věžáky a podzemní městečka

    Některé firmy a projekty se specializují na budování celých bunkrových „věžáků“ či městeček - zpravidla v bývalých vojenských areálech či silech po raketách s atomovými zbraněmi. Vivos xPoint v Jižní Dakotě sestává z 575 bunkrů, jež do 60. let sloužily jako muniční sklady. Každý zákazník si může svůj úkryt přizpůsobit dle libosti a financí. Společně pak mají dostupné služby na úrovni maloměsta - divadlo/kino, učebny, hydroponické zahrady, lázně, posilovna…

    V Evropě tatáž firma využívá další muniční sklady v Německu, nedaleko Lipska a českých hranic. Projekt Vivos Europa One má jen 34 soukromých rezidencí, ovšem velkorysých - od 250 metrů čtverečních. Mezi restauracemi, kinem, bazénem a hernami je vozí vláček.

    Podzemní bunkry nabízí luxusní bydlení Podzemní bunkry nabízí luxusní bydlení | Terravivos.com

  • 7.Český bunkr je na světě top

    Coby „největší bunkr pro miliardáře na světě“ se prezentuje Oppidum v České republice, nedaleko Českého Brodu. Přísně tajné zařízení se budovalo jako společný projekt Sovětského svazu a Československa v letech 1984-1994. Později ho převzali soukromníci. Nyní zahrnuje jak nadzemní areál, tak podzemní část o rozloze 7700 metrů čtverečních. Každý superboháč si tam mohl své útočiště přizpůsobit. Nabízené možnosti zahrnovaly podzemní zahradu, bazén, lázně, kino a vinný sklep.

    V bunkru Oppidum nedaleko Českého Brodu přežije až padesát lidí případnou válečnou či ekologickou katastrofu. V bunkru Oppidum nedaleko Českého Brodu přežije až padesát lidí případnou válečnou či ekologickou katastrofu. | Profimedia.cz
    V bunkru Oppidum nedaleko Českého Brodu přežije až padesát lidí případnou válečnou či ekologickou katastrofu. V bunkru Oppidum nedaleko Českého Brodu přežije až padesát lidí případnou válečnou či ekologickou katastrofu. | Profimedia.cz

  • 8.Pro víno i obrazy

    Stejný název - Oppidum - má švýcarská firma, která se také zaměřuje na luxusní bunkry. A také na zachování uměleckých a gastronomických cenností jejich bohatých zákazníků.

    „Naše galerie, přístupné vám a vašim pozvaným hostům, ale nedobytné pro všechny ostatní, jsou konstruovány podle stejných standardů jako bankovní trezory a splňují nejpřísnější kritéria pojišťoven. Díky nejmodernějším systémům protipožární ochrany, ventilace, regulace teploty a vlhkosti udržuje vaše umělecké, vinné a jiné sbírky v naprostém bezpečí, v perfektním stavu a na dosah ruky,“ uvádí na Instagramu.

    Luxusní bunkr LHéritage švýcarské firmy Oppidum za Luxusní bunkr LHéritage švýcarské firmy Oppidum za | Oppidum

    Model L'Héritage (Dědictví) stojí od 56 milionů eur (1,4 miliardy Kč), nabízí 1 150 m2 plochy s pěti ložnicemi a řadou dalších místností. „Ocitnete se v nádherném prostoru s téměř pětimetrovými stropy, který zdobí honosné ručně vyráběné skleněné lustry a na zakázku vyrobený nábytek s podlahou z masivního dřeva,“ láká firma. 

  • 9.Jako špičková nemocnice

    Miliardáři jsou stále paranoidnější, i pokud jde o ohrožení jejich zdraví, ať už v důsledku bioteroristických útoků, virových pandemií nebo obyčejných srdečních selhání a nehod. Covid výrazně podpořil tuto část podnikání firmy SAFE, kterou nyní vede Corbiho manželka Naomi, studovaná zdravotní sestra.

    Některé z pokojů, na jejichž vznik dohlížela, jsou stejně dobře vybavené jako operační sály v nejlepších nemocnicích, s dekontaminačními komorami, skříněmi s osobními ochrannými pomůckami a lékárnami zásobenými léky pro případ nouze i vitaminovými směsmi, které jsou přizpůsobeny obyvatelům, aby jim pomohly vydržet dlouhou dobu v izolaci.

    SAFE nabízí v bunkrech i high-tech ordinaci. SAFE nabízí v bunkrech i high-tech ordinaci. | SAFE

     U všech systémů kromě těch nejkomplexnějších si zákazníci jednoduše kupují čas: „Pokud se někdo vloupá v noci, stejně se dostane dovnitř, ale nebude schopen dostat se do ložnice, kde je rodina v bezpečí dost dlouho na to, aby policajti stihli dopít kávu a dojíst koblihy,“ říká v nadsázce Corbi pro CNN.

Uživatel_5814834 ( 12. března 2025 13:49 )

dodatek- je to hodně sci-fi? Verne ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů a vynálezů, např­.ponor­ky,vi­deofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další

Uživatel_5814834 ( 12. března 2025 13:42 )

lidstvo nebude - to jste napsala přesně,zbydou jen hrstky lidí na úrovni doby kamené a civilizace může začít znova pod dohledem "bohů" z bunkru

Jirik-ta ( 12. března 2025 12:14 )

a ten vzduch co budou dýchat?

Jirik-ta ( 12. března 2025 12:12 )

tak, a o ty prach jde.

Jirik-ta ( 12. března 2025 12:11 )

k ničemu.

Zobrazit celou diskusi