Lev
Autor: CNC

Lidé narození 8. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Soběslav

  • Ženský protějšek: Soběslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Soběslávek, Sobi, Sobík, Slávek, Sláva
  • Původ: Jméno Soběslav je západoslovanského původu. Jak z něj jasně vyplývá, znamená „sám sobě slavný“.  
  • Povaha: Soběslavové jsou sebevědomí a ambiciózní. Obvykle věnují většinu času budování kariéry. Ve společnosti jsou, především díky svému smyslu pro humor, oblíbení. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení Štíra, Býka, Střelce, KozorohaBlíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den ženského orgasmu

Mezinárodní den ženského orgasmu má své kořeny v Brazílii, konkrétně ve městě Esperantina. Místní radní prý vyhlásil tento den jako kompenzaci za „sexuální dluh“ své manželce. Odtud se svátek rozšířil do Španělska, Mexika a dalších, převážně „sexuálně svobodomyslných“ zemí. Díky orgasmu se, nejen ženám, vyplavují do těla endorfiny, neboli hormony štěstí, které navozují pocit dobré nálady, posilují imunitní systém a podporují rychlejší léčbu nemocí.

Vlakové neštěstí ve Studénce

8. srpna 2008 došlo k vlakovému neštěstí ve Studénce. Mezinárodní vlak mířící z Krakova do Prahy narazil v rychlosti 90 kilometrů za hodinu do zřícené mostní konstrukce. Nehoda si tehdy vyžádala životy osmi cestujících.

K neštěstí došlo během rekonstrukce mostu na silnici 2. třídy, který vede přes železniční trať. Rekonstrukce probíhala po odsunutí mostní konstrukce na jednu stranu, aby práce neprobíhaly nad tratí. Při následném nasouvání mostu do nové polohy ovšem došlo k pádu konstrukce přímo před projíždějící vlak.

Strojvedoucí mezinárodního vlaku stihl zareagovat aktivováním nouzové brzdy a utéct z kabiny. Podle vyšetřování díky tomu vlak zpomalil o více než 40 kilometrů za hodinu. Srážka si přesto vyžádala osm mrtvých a 95 zraněných. Šlo tak o druhou nejhorší nehodu v rámci samostatné České republiky a desátou nejhorší v historii železnice na českém území.

Vyšetřování nehody a soudy s ní spojené se táhnou až do současnosti. V roce 2017 sice okresní soud rozhodl, že deset lidí obžalovaných z obecného ohrožení je nevinných, jenže krajský soud po odvolání státního zástupce rozsudek zrušil a soudní pře tak pokračuje.

Psalo se 8. srpna před rokem: