Lev
Autor: CNC

Lidé narození 7. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Lada

  • Mužský protějšek: Ladislav 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Laděnka, Laděna, Laďka, Ladi
  • Původ: Jméno Lada je slovanského původu. Pochází  zřejmě ze staročeského slova „lada“, které znamená „dívka“ nebo „panna“. Může také souviset se slovem „lad“, jehož význam je „pořádek“. 
  • Povaha: Lady jsou inteligentní ženy s bojovnou a soutěživou povahou. Když si něco usmyslí, jdou si za tím bez ohledu na překážky a možná rizika. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení:Berana, Kozoroha, Panny, Štíra, Střelce a Býka

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí začátku ničivých povodní v Česku

7. srpen 2002 si řada lidí pamatuje. V ten den se po vydatných deštích začaly z koryt vylévat řeky v Jihočeském kraji. O den později první vlna povodní zaplavila i velká jihočeská města. Šlo ovšem pouze o předzvěst toho, co mělo nastat v dalších dnech.

9. srpna přestalo pršet a hladina Vltavy i dalších řek začala klesat. To nejhorší ovšem mělo teprve přijít. 11. srpna začalo na jihu Čech opět pršet. Voda se po předchozích deštích neměla kam vsáknout a stékala tak rovnou do řek. Vltavská kaskáda, která měla velký podíl na minimalizaci první vlny povodní je nyní plná a pro pětiset či tisíciletou vodu nepředstavuje velkou překážku.

12. srpna zaplavila voda již všechna velká města v Jihočeském kraji a špatná je situace i v Praze, kde zatím očekávají padesátiletou vodu. V tu chvíli řekou v hlavním městě protéká kolem 1800 metrů krychlových za vteřinu.

Největší škody páchá druhá vlna povodní týden poté, co na jihu země začala první vlna povodní. V Praze ten den protéká řekou přes 5000 metrů krychlových vody každou vteřinu. Voda zaplavila velkou část města a nevyhnula se ani metru, kde zaplavila 18 stanic a 20 kilometrů tunelů.

Voda se v Česku držela ještě 16. srpna, kdy pustošila především sever Čech. Povodně napáchaly škody přesahující 70 miliard korun. Kromě toho v jejich důsledku zemřelo 17 lidí a 134 zvířat v pražské zoo.

Psalo se 7. srpna před rokem: