Rak
Autor: CNC

Lidé narození 7. července jsou Raci 


Svátek slaví Bohuslava 

  • Mužský protějšek: Bohuslav
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Bohunka, Bohuška, Bohuna, Bohuslávka, Slávka
  • Původ: Jméno Bohuslava je slovanského původu. Znamená, stejně jako jeho řecká obdoba Timothea, „ta, která oslavuje Boha“.
  • Povaha: Bohuslavy jsou inteligentní a silné. Bez problémů překonávají všechny překážky. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Berana a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Neštěstí na dole Dukla

7. července 1961 se stala v havířovském dole Dukla, poblíž Dolní Suché, jedna z největších důlních katastrof, při které zemřelo celkem 108 horníků. Celé neštěstí chtěla tehdejší komunistická vláda před veřejností zatajit.

Po přezkoumání svědectví a simulací bylo zjištěno, že oheň vznikl z nedokončeného pásového dopravníku, který byl spuštěn nevědomým nárazem procházejícího horníka na konci směny kolem 13 hodiny. Odtud se oheň přenesl na okolní dřevěnou výztuž. První příznaky ohně byly zjištěny kolem 15:30 hodin horníky, kteří pracovali ve 12. sloji. Po zápachu pátrali, ale příčinu neobjevili. Další hlášení na dispečink proběhl až kolem 16:15 hodin. Teprve až po 17. hodině byly přivolány výjezdové jednotky HBZS Ostrava a OBZS Lazy. Nakonec bylo rozhodnuto, ze strachu z výbuchu, o uzavření přívodu kyslíku. Horníci se udusili oxidem uhelnatým a zplodinami

Při likvidaci neštěstí bylo zjištěno, že horníci nejvíce zasažené sloje č. 8 před evakuací nejprve ukládali nářadí. Celá situace byla tedy ze strany dispečinku velice podceněna. Velký vliv na rozsah katastrofy měla i malá stabilita větrné sítě, chybějící regulační větrné dveře a nepřehlednost dispečera o větracím systému mezi jednotlivými sloji. Pokud by byly dodrženy předpisy, namísto plnění komunistických tabulek, byly by ztráty na životech minimální.

Na postiženém úseku pracovalo celkem 388 lidí. Nejmladší oběti bylo pouhých 16 let, nejstarší 56 let. Při záchranářských prací zasahovalo přes 900 lidí.

Důl byl založený bratry Guttmanny, původní název byl František Josef I., a založen byl již v roce 1907.

Největší důlní katastrofa na našem území se stala 31. 5. 1892 v Dole Marie v Příbrami, kdy při požáru zahynulo 310 horníků.  Další katastrofa se stala v roce 1894 na Dole František v Karviné, při které zahynulo 235 horníků. A v roce 1934 v Dole Nelson III v Oseku u Mostu zahynulo 142 horníků.

Psalo se 7. července před rokem: