Blíženci
Autor: CNC

6. červen <<< 7. červen >>> 8. červen

Lidé narození 7. června jsou Blíženci.  


Svátek slaví Iveta

  • Mužský protějšek: Ivo
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ivetka, Ivet, Ivča, Iva
  • Původ: Jméno Iveta je německého původu. Vzniklo ze slova „iv“, jehož význam je „tis“. Do češtiny se dostalo z francouzského jména Yvette.
  • Povaha: Ivety jsou velmi komunikativní a cílevědomé. Jejich vrozená ženskost a šarm přitahuje zástupce opačného pohlaví.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení: Berana, Lva a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den bezpečnosti jídla

Rezolucí přijatou Valným shromážděním OSN v prosinci 2018 bylo schváleno vyhlášení Světového dne bezpečnosti jídla. Poprvé si ho svět připomenul 7. června 2019. Pod pojmem bezpečnost jídla se skrývá absence nebo alespoň minimalizace rizik, které by konzumací potravin mohly ohrozit zdraví spotřebitele.

Odpovědnost za bezpečnost jídla je přitom podle OSN sdílená a leží na nás všech. Mezinárodní organizace a národní vlády mají zajistit bezpečné prostředí a garantovat, že všichni obyvatelé mají právo jíst bezpečné a výživné potraviny. Zemědělci a výrobci potravin jsou zodpovědní za bezpečné pěstování surovin a produkci jídla.

Obchodníci musí správným zpracováním a skladováním udržet bezpečnost potravin a v neposlední řadě máme zodpovědnost my všichni jako běžní spotřebitelé. Na základě složení potravin můžeme ovlivnit, co nakupujeme. Mají-li spotřebitelé zajištěnou možnost volby a přístup k informacím, tak je v jejich silách vyvolávat změnu. Jako příklad může posloužit například téma dvojí kvality potravin v EU. 

Zmíněné skutečnosti lze shrnout do hlavního hesla prvního Světového dne bezpečnosti jídla, kterým bylo: „bezpečnost potravin je věc každého”.

Kdo se narodil 7. června

Svět