Lev
Autor: CNC

Lidé narození 27. července jsou Lvi.  


Svátek slaví Věroslav 

  • Ženský protějšek: Věra, Věroslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Věrek, Věrča, Věroslávek, Slávek
  • Původ: Jméno Věroslav je slovanského původu. Vychází ze slov „víra“ a „sláva“. Věroslav he tedy „slavící víru“ nebo „slavný svoji vírou“. 
  • Povaha: Věroslavové jsou velmi zruční. Rádi se věnují rodině. Vyzařuje z nich klid a harmonie. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Lva,  Vodnáře,  Vah, Štíra, Blíženců a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Konec války v Koreji

27. července 1953 skončil válečný konflikt na Korejském poloostrově podepsáním smlouvy o příměří

Korejská válka začala 25. června 1950 mezi Jižní Koreou, kterou podporovala OSN a Korejskou lidovou demokratickou republikou podporovanou Sovětským svazem a Čínskou lidovou republikou.

Bojům předcházelo mnohaleté okupování korejského poloostrova. Nejprve byl ostrov od roku 1910 do konce 2. světové války okupován Japonským císařstvím. Po jeho porážce byl ostrov pod sovětsko-americkým dohledem a následně byl rozdělen na dvě části podle 38. rovnoběžky.

Jižní část ostrova byla okupována Američany, severní část Sovětským svazem. Jižní část vedl Li Syn-man demokratickým režimem, kdežto v severní části nastolil Kim Ir-sen komunistický režim. I přes mír a přípravy na znovusjednocení, se konflikty na společné hranici stupňovaly.

Vše vyvrcholilo 25. července 1950 v otevřený konflikt, kdy severokorejské jednotky vpadly do Jižní Koreje s cílem sjednotit obě země pod komunistický režim.

Při zasedání OSN, které se Sovětský svaz neúčastnil, se Rada bezpečnosti rozhodla pro vojenskou intervenci v Koreji.

USA vyslalo na pomoc Jižní Koreje 302 tisíc vojáků a společně s dalšími státy pomohli odrazit invazi. Do bojů se po této akci zapojila i Čínská lidová republika, která se přidala na stranu Severní Koreje. Tu po celou dobu materiálně podporoval i Sovětský svaz.

V červenci 1951 se z bojů stala zákopová válka, která se odehrávala právě kolem 38. rovnoběžky.

27. července 1953 byla podepsána dohoda o příměří, která obnovila původní hranici kolem 38. rovnoběžky, kde se vytvořilo Korejské demilitarizované pásmo.

Během války zemřelo kolem 3 milionů civilistů. Ztráty na životech vojáků se odhaduje kolem 1 milionu na obou stranách.

Doposud nebyla podepsaná mírová smlouva, pouze smlouva o příměří, kterou Severní Korea v roce 2009 jednostranně zrušila. Obě země jsou tedy stále ve válečném stavu. Demilitarizované pásmo je stále velmi střeženo.

Psalo se 27. července před rokem: