Rak
Autor: CNC

Lidé narození 27. června jsou Raci.  


Svátek slaví Ladislav

  • Ženský protějšek: Ladislava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Láďa, Ládík, Ládíček, Sláva, Slávek
  • Původ: Jméno Ladislav je slovanského původu. Má stejný původ jako jméno Vladislav. Jeho význam je „slavný vládce“ nebo „proslavený svou vládou“. 
  • Povaha: Ladislavové jsou citliví a mají smysl pro rodinu. Daří se jim v podnikání. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znameníStřelce, Blíženců, Vah a Býka.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den památky obětí komunistického režimu

Na 27. června připadá Den památky obětí komunistického režimu. Tento den si v České republice připomínáme především v souvislosti s politickými procesy 50. let. 27. červen byl zvolen, protože v tento den roku 1950 byla popravena Milada Horáková

Právě Horáková je nejznámější obětí komunistického režimu v Československu. Zároveň je také jedinou ženou, která byla v rámci politických procesů odsouzena k trestu smrti. Spolu s ní 27. června komunisté popravili Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru.

Celkem bylo v Československu za politické trestné činy popraveno 248 osob, z toho nejvíce mezi lety 1950–1955. K poslední politicky motivované popravě ze strany státu došlo v roce 1960. Kromě Horákové, za jejíž milost se přimlouval například Albert Einstein nebo Eleanor Rooseveltová, patří mezi nejznámější oběti komunismu generál Heliodor Píka či farář Josef Toufar. Poslední jmenovaný byl obviněn, že zinscenoval tzv. číhošťský zázrak.

Den památky obětí komunistického režimu připomíná nejen ty, kteří přišli kvůli svým politickým názorům o život, ale také osoby, které byly pronásledovány nebo vězněny.

Psalo se 27. června před rokem: