Rak
Autor: CNC

Lidé narození 26. června jsou Raci.  


Svátek slaví Adriana

  • Mužský protějšek: Adrian
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Adrianka, Adina, Adi, Áďa
  • Původ: Jméno Adriana je latinského původu. Pochází z názvu etruské osady Hatria (později Adria) ležící blízko italských Benátek. Význam jména je „pocházející z Adrie“ nebo „zrozena v Adrii“. 
  • Povaha: Adriany jsou  silné a odhodlané bojovnice toužící po vítězství v každé situaci.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníRaka, Ryb, Berana, Lva, Vah a Štíra.

 


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den proti drogám a obchodování s nimi

26. června 1987 vyhlásila OSN poprvé Mezinárodní den proti drogám a obchodování s nimi. Tento den je symbolem snahy zvýšit povědomí o problematice užívání drog. Po celém světě se konají akce, které se zaměřují na prevenci braní drog, ale také onemocnění, která se přenáší při aplikaci injekční stříkačkou, jako je AIDS nebo žloutenka.

Nelegální drogy zahrnují jak přírodní, tak syntetické látky. V Evropské unii má podle výzkumu z roku 2016 zkušenost s užitím nelegální drogy více než čtvrtina dospělé populace. S drogami častěji experimentují muži než ženy.

Česká republika je na tom bohužel ve srovnání s Evropou ještě hůře, podle statistik z roku 2018 vyzkoušela nějakou nelegální návykovou látku třetina dospělých. Nejčastěji se jedná o konopné látky (marihuana a hašiš), dále extázi, halucinogenní houby, pervitin, LSD a kokain.

Problém je zejména s konzumací drog mladistvými. Zatímco spotřeba alkoholu a tabáku měla v roce 2018 mezi dospívajícími v České republice klesající tendenci, naopak zkušenosti s nelegálními látkami zůstávají na vysoké úrovni. To je způsobeno snadnou dostupností drog široké veřejnosti. V tuzemsku se také řada syntetických drog vyrábí.

Psalo se 26. června před rokem: