Panna

Lidé narození 23. srpna jsou Panny.  


Svátek slaví Sandra

  • Mužský protějšek: nemá 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Sandy, Sandruš, Sandřička, Sanda
  • Původ: : Jméno Sandra je italského původu. Jedná se o zkráceninu italského jména Alessandra. To pochází z řeckého jména Alexandra. Slovo „aléxó“ znamená „bránit“ nebo „chránit“ a „ariér“ je „muž“. Sandra je tedy „ochránkyní mužů“. 
  • Povaha: Sandry jsou cílevědomé a plné energie. O svůj úspěch se dokáží poprat se životem. Většinou žijí a zůstávají sami.  
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Kozoroha, Raka, Ryb, Berana, Lva, Štíra a Střelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  

Evropský den památky obětí stalinismu a nacismu

23. srpen byl Evropským parlamentem vyhlášen za Evropský den památky obětí stalinismu a nacismu. Jeho datum je, stejně jako rok kdy byl poprvé slaven, symbolické. 23. srpen byl dnem, kdy došlo k podpisu paktu Ribbentrop-Molotov v roce 1939, který rozdělil státy východní Evropy do ruské a německé sféry vlivu.

V roce 1989 pak v tento den proběhla demonstrace známá jako Baltský řetěz, kdy přibližně dva miliony obyvatel Estonska Lotyšska a Litvy vytvořily lidský řetěz, který spojil hlavní města těchto pobaltských republik.  

Prvním krokem k vyhlášení takzvané Pražské deklarace o svědomí Evropy a komunismu, kterou na začátku června 2008 podepsala řada evropských politiků a bývalých disidentů včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla nebo v té době budoucího německého prezidenta Joachima Gaucka.

Ta žádala například to, aby bylo nalezeno celoevropské porozumění na tom, že jak nacistické, tak komunistické režimy byly největšími pohromami 20. století. Dalším výrazným požadavkem bylo uznání toho, že zločiny spáchané jménem komunismu by měly být posuzovány jako zločiny proti lidskosti a měly by sloužit jako varování budoucím generacím.

Prvním výsledkem této deklarace se stalo právě vyhlášení Evropského dne památky obětí stalinismu a nacismu. Návrh na vyhlášení podepsalo dohromady 409 europoslanců napříč frakcemi.

Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky

Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky vyhlásilo OSN společně s UNESCO. Jedná se nejen o připomínku zrušení otroctví, ale také doby, kdy obchodování s lidmi přineslo milióny obětí. Transatlantický obchod s otroky trval od sedmnáctého do devatenáctého století. První loď s otroky přistála v americkém Jamestownu v roce 1619. Kolonizaci Ameriky provázeli černí otroci od samého počátku. Neměli žádná práva a měli postavení majetku. V USA bylo otrokářství postupně zrušeno do roku 1790. V evropských zemích k tomu došlo ještě o několik desetiletí později, např. v Nizozemí až v roce 1863, v Portugalsku trvalo ještě 6 let poté.


Psalo se 23. srpna před rokem: