Kozoroh
Autor: CNC

1. leden <<< 2. leden >>> 3. leden

Lidé narození 2. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Karina

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Karinka, Karča, Kara, Karuška
  • Původ: Jméno Karina nemá zcela jasný původ. Zřejmě pochází ze švédského jména "Karin", které znamená "Kateřina", nebo z italského jména "Carina", jehož význam je "milá, pěkná". 
  • Povaha: Kariny jsou vstřícné a kamarádské. Mají přirozenou inteligenci a snadno dosahují svých cílů. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Berana, Lva, Štíra a Střelce

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zahájení vysílání Večerníčka

2. ledna 1965 odvysílala Československá televize první díl podvečerního pořadu pro děti s názvem Večerníček. První pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži za účasti Černého divadla a Štěpánky Haničincové. Večerníčku předcházel nedělní pořad pro děti Stříbrné zrcátko, který se vysílal od roku 1963. 

Symbolem pořadu se stal chlapeček jménem Večerníček v papírové čepičce, jehož autorem je Radek Pilař. Nápad na tento pořad ale vzešel z hlavy výtvarníka a prozaika Milana Nápravníka. Z počátku byl Večerníček černobílý a v barvách se poprvé ukázal v roce 1973, kdy se začal zároveň vysílat každý den. 

K Večerníčku také neodmyslitelně patří proslulá znělka, která patří k nejstarším v Evropě a vznikala v červenci a srpnu roku 1965. Hudbu zkomponoval Ladislav Simon, o výtvarnou stránku se postaral Radek Pilař, o animaci Antonín Bureš a celé to zrežíroval Václav Bedřich. Večerníčkův hlas tehdy namluvil pětiletý Michal Citavý. První pohádka odvysílaná společně se znělkou byla pohádka O televizním strašidýlku od režiséra Václava Bedřicha.

Večerníček se zapsal do srdcí dětí a patří v Česku mezi nejsledovanější české pořady. Je tak populární, že se dokonce po něm pojmenovala planetka 33377 Večerníček, objevená 12. února 1999 Petrem Pravcem na observatoři Ondřejov.

Kdo se narodil 2. ledna

Svět