Kozoroh
Autor: CNC

 

31. prosinec <<< 1. leden >>> 2. leden

Lidé narození 1. ledna jsou Kozorohové.

Den obnovy samostatného českého státu

1. ledna 1993 se po 74 letech rozdělilo Československo a vznikly samostatná Česká republika a Slovenská republika. Tento den, který se shoduje s Novým rokem, je od roku 2001 také státním svátkem a lze v něm udělovat Státní vyznamenání. 

Do 31. prosince 1992 platilo uspořádání, kdy Česká a Slovenská Federativní republika měly sice společného prezidenta, Federální shromáždění a vládu, ale zároveň měla každá republika svoji vlastní zákonodárnou národní radu a národní vládu. Na rozpadu Československa se dohodli dva tehdejší představitelné vítězných politických stran z roku 1992, a to Václav Klaus (ODS) a Vladimír Mečiar (HZDS). 

Samotnému aktu rozpadu předcházela dlouhá jednání, zajišťující poklidné rozdělení území, státoprávní uspořádání, rozdělení kompetencí a financí. 25. listopadu 1992 na 5. společné schůzi Federálního shromáždění ČSFR byl přijat ústavní zákon o zániku ČSFR. Koncem ledna následujícího roku byl zvolen Václav Havel prezidentem České republiky a 8. února začala platit nová česká měna. Do té doby panovala od 1. ledna měnová odluka.


Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Kdo se narodil 1. ledna

Svět

  • 1936 – Ivan Balaďa, slovenský filmový a televizní režisér a scenárista († 17. června 2014)
  • 1939 – Michèle Mercier, francouzská herečka
  • 1990 – Andrej Chalimon, ruský herec

Otevírací doba obchodů 1. ledna

1. leden je jedním z osmi státních svátků, v rámci nichž musí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené.

Kdy jindy musí zůstat zavřené a jaké jsou výjimky, čtěte ZDE>>>.