Vodnář

Lidé narození 19. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Patrik 

  • Ženský protějšek: Patricie
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Patriček, Páťa, Pat, Patris, Pati
  • Původ: Jméno Patrik je latinského původu. Odvozeno je od latinského jména Patricius. To je tvořeno slovy „pater“ (otec) nebo „patria“ (vlast). Vykládá se tedy jako „ten, který má otce“. V přeneseném slova smyslu znamená „šlechtic“ nebo „urozený“. Svatý Patrik je patronem Irska. Odtud se jméno zřejmě dostalo i do našich končin. 
  • Povaha: Patrikové jsou velcí individualisté, což vyžaduje citlivý přístup od jejich okolí. Rádi se nechávají pohltit prací. Rodinu zakládají až v pozdějším věku.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vodnáře a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zahájení stavby vesmírné stanice Mir

19. února 1986 byl do vesmíru vypuštěn základní modul budoucí vesmírné stanice Mir. Stanice, jejíž životnost byla plánována na tři až pět let, vydržela nakonec létat po oběžné dráze dlouhých 15 let. 

Sovětská stanice Mir byla modulární vesmírná stanice. Skládala se ze základního bloku a šesti dalších modulů. Základní blok se skládal ze čtyř částí – přechodového a pracovního úseku, přechodové komory a přístrojového úseku. Jednotlivé moduly zajišťovaly různé další funkce, například modul KVANT 2 sloužil k čištění vody, modul KRISTALL byl malou vědeckou laboratoří, na jehož palubě se nacházely i malé tavící pece.

Stanice Mir dala základ pozdější Mezinárodní vesmírné stanici. Na Miru bylo vyzkoušeno fungování třeba výstroje různého původu, koordinace řízení ze dvou středisek na Zemi nebo napojování raketoplánů na stanici. 

Vesmírná stanice ukončila svůj provoz v březnu roku 2001. Podle plánu byla stanice řízena do hustších vrstev atmosféry, kde shořela. Kusy stanice, které tření o atmosféru nezničilo, dopadly do Tichého oceánu

Psalo se 19. února před rokem: