Vodnář
Autor: CNC

18. únor <<< 19. únor >>> 20. únor

Lidé narození 19. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Patrik 

  • Ženský protějšek: Patricie
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Patriček, Páťa, Pat, Patris, Pati
  • Původ: Jméno Patrik je latinského původu. Odvozeno je od latinského jména Patricius. To je tvořeno slovy „pater“ (otec) nebo „patria“ (vlast). Vykládá se tedy jako „ten, který má otce“. V přeneseném slova smyslu znamená „šlechtic“ nebo „urozený“. Svatý Patrik je patronem Irska. Odtud se jméno zřejmě dostalo i do našich končin. 
  • Povaha: Patrikové jsou velcí individualisté, což vyžaduje citlivý přístup od jejich okolí. Rádi se nechávají pohltit prací. Rodinu zakládají až v pozdějším věku.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vodnáře a Berana.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Zahájení stavby vesmírné stanice Mir

19. února 1986 byl do vesmíru vypuštěn základní modul budoucí vesmírné stanice Mir. Stanice, jejíž životnost byla plánována na tři až pět let, vydržela nakonec létat po oběžné dráze dlouhých 15 let. 

Sovětská stanice Mir byla modulární vesmírná stanice. Skládala se ze základního bloku a šesti dalších modulů. Základní blok se skládal ze čtyř částí – přechodového a pracovního úseku, přechodové komory a přístrojového úseku. Jednotlivé moduly zajišťovaly různé další funkce, například modul KVANT 2 sloužil k čištění vody, modul KRISTALL byl malou vědeckou laboratoří, na jehož palubě se nacházely i malé tavící pece.

Stanice Mir dala základ pozdější Mezinárodní vesmírné stanici. Na Miru bylo vyzkoušeno fungování třeba výstroje různého původu, koordinace řízení ze dvou středisek na Zemi nebo napojování raketoplánů na stanici. 

Vesmírná stanice ukončila svůj provoz v březnu roku 2001. Podle plánu byla stanice řízena do hustších vrstev atmosféry, kde shořela. Kusy stanice, které tření o atmosféru nezničilo, dopadly do Tichého oceánu

1878: Edison si dal patentovat fonograf

19. února 1878 si Thomas Alva Edison, americký vynálezce, podnikatel a zakladatel dodnes vydávaného prestižního časopisu Science, nechal patentovat vůbec první přístroj na nahrávání a reprodukci hlasu, tedy fonograf, který vynalezl roku 1977. Jako vůbec první se z fonografu linula sloka dětské říkanky Mary had a little lamb.

Záznam na fonografu byl uchováván na válečku, čímž se lišil od pozdějšího gramofonu, kde médiem byla plochá deska. Gramofon deset let po patentování fonografu vyvinul americký vynálezce a podnikatel židovského původu Emile Berliner. K jeho nevětším vynálezům patří také mikrofon.

V Čechách došlo poprvé k nahrávání hlasů známých herců a pěvců z divadel na Edisonovy fonografické válečky v ateliéru portrétního fotografa Jana Tomáše.

Ve sbírkách pražského Národního muzea se nachází na 1200 fonografických válečků, které se postupně digitalizují a zveřejňují jednotlivé nahrávky. Mezi nejstarší patří árie prince z opěry Antonína Dvořáka Rusalka a část projevu T. G. Masaryka.

Kdo se narodil 19. února

Svět

  • 1473 – Mikuláš Koperník, polský astronom a matematik († 24. května 1543)
  • 1957 – Falco, rakouský zpěvák († 6. února 1998)
  • 1963 – Seal, britský zpěvák
  • 2004 – Millie Bobby Brown, britská herečka, modelka a zpěvačka