Vodnář
Autor: CNC

17. únor >>> 18. únor >>> 19. únor

Lidé narození 18. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Gizela

 • Mužský protějšek: nemá
 • Nejpoužívanější domácí podoby: Gizelka, Gizuška, Gizi, Elka, Ela, Elča
 • Původ: Jméno Gizela je starogermánského původu. Výkladů, odkud pochází je několik. Může jít o spojení se staroněmeckým slovem „gisil“, která znamená „střela, šipka, šíp“. Další variantou je příbuznost s výrazem „gisal“, jehož překlad je „ušlechtilé dítě“. Jméno je také spojováno se slovem „gisello“, jehož význam je „člověk, který se mnou obývá světnici“.  
 • Povaha: Gizely jsou vášnivé. Rády vyhledávají společnost opačného pohlaví. Bývají nevěrné a procházejí tak mnoha vztahy i manželstvími.
 • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Panny, Býka a Kozoroha

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Vyhlášení prvních Oscarů

K předávání prvních zlatých filmových sošek Oscar došlo sice až v květnu 1929, jména oceněných umělců a děl byla ale ohlášena již 18. února. Předávání cen je jednou z hlavních událostí filmové sezony. 

Tehdy se akce ještě jmenovala udílení výročních cen Akademie filmového umění a věd a jmenuje se tak dodnes, ale běžně se dnes označuje jako předávání Oscarů. K názvu Oscar přišla soška náhodou – jedna ze sekretářek Akademie o ní totiž řekla, že se soška podobá jejímu strýci Oscarovi. Poznámku zaslechl novinář a jméno se mezi veřejností ujalo.

Sošky se udílely ve 12 kategoriích. Na rozdíl ode dneška, když může být umělec nominován pouze s jedním filmem, tehdy mohli být herci a herečky nominování za vícero filmů, které v poslední filmové sezoně natočili. Všechny snímky byly ještě němé. Zvláštní cenu získalo studio Warner Brohters za produkování filmu Jazzový zpěvák, který nastartoval éru mluveného filmu.

Hlavní cenu si odnesl snímek Křídla, který přidal ještě cenu za nejlepší technické efekty. Že je cena pro film Křídla hlavní se ale rozhodlo až dodatečně, původně byly uděleny dvě ceny, které byly považovány za cenu pro nejlepší film. Druhým nejlepším filmem byl vyhlášen snímek V sedmém nebi, který posbíral řadu dalších cen – za nejlepší režii, adaptovaný scénář. 

Zvláštní cenu si domů odnesl také Charlie Chaplin za film Cirkus, ve kterém ztvárnil populárního Tuláka.

České filmy uspěly na Oscarech zatím celkem třikrát. První cenu si v roce 1965 za film Obchod na korze odnesl Elmar Klos a Ján Kadár, o tři roky později ji získal Miloš Forman s filmem Ostře sledované vlaky. Zatím posledním českým režisérem, který cenu získal, byl Jan Svěrák s filmem Kolja.

1952: Z automobilky Praga vyjela první vejtřaska

18. února 1952 z továrny Praga (Pražská továrna na automobily založena roku 1907, v roce 1945 znárodněna) v pražských Vysočanech vyjel první prototyp legendárního třítunového speciálu zvaného vejtřaska, vétřieska, vétřaska nebo také vejtra.

Třínápravový terénní nákladní automobil s pohonem všech kol byl vyroben dle zadání a požadavků Československé armády. Stal se nejdéle vyráběným československým náklaďákem a jedním z nejpočetnějších. Jeho sériová výroba začala roku 1953. Poslední nová vejtřaska vyjela roku 1990, tehdy již nikoli z pražské továrny, jež se po znárodnění stala součástí ČKD, ale z Bratislavských automobilových závodů.

Praga V3S, která měla desítky modifikací, byla základem vozového parku nejen poválečné československé a poté české i slovenské armády, ale i někdejších socialistických států. Až počátkem 21. století ji začala nahrazovat Tatra 810. Velké množství vozů Praga V3S se dostalo i do civilní sféry.

Budova automobilky Praga, která vyráběla nejen nákladní auta, ale i osobní, dále také motocykly, letadla, technické díly do aut, někdejší dominanta pražské Libně a Vysočan na podzim roku 2002 podlehla demolici. Na pozemcích, kde největší československá automobilka stála, vyrostla O2 arena.

Kdo se narodil 18. února

 • 1901 – Hugo Haas, herec a režisér († 1. prosince 1968)
 • 1911 – Erich Kulka, spisovatel († 12. července 1995)
 • 1923 – Zdeněk Podskalský, režisér a herec († 29. října 1993)
 • 1932 – Miloš Forman, česko-americký filmový režisér a scenárista († 13. dubna 2018)
 • 1972 – Vendula Svobodová, prezidentka nadačního fondu Kapka naděje, bývalá manželka hudebního skladatele Karla Svobody
 • 1973 – Pavlína Němcová, modelka, herečka a producentka
 • 1987 – Pekař, zpěvák, skladatel a tanečník
 • 1989 – Beáta Kaňoková, česká herečka

Svět