Štír
Autor: CNC

16. listopad <<< 17. listopad >>> 18. listopad

Lidé narození 17. listopadu jsou Štíři.  


Svátek slaví Mahulena

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Mahulenka, Mahu, Mahula, Mahulka
  • Původ: Jméno Mahulena je neznámého původu. Významově je spojováno se jménem Magadaléna, které je hebrejského původu. Význam zřejmě souvisí s názvem starověkého izraelského města Magdala. 
  • Povaha: Mahuleny jsou přirozeně inteligentní.  Velmi dobře dokáží skrývat své pocity. Navenek působí příjemně a vesele, aniž by daly najevo, co se v nich odehrává. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb, Vah, Panny, Kozoroha a Lva.
     

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den studentstva

Mezinárodní den studenstva je jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ. Vyhlášen byl v roce 1941 v Londýně, druhý rok po tragické události, kterou připomíná.

Dne 28. října 1939, při příležitosti 21. výročí vzniku Česloslovenska, vyvrcholily původně poklidné demonstrace, v tehdejším Protektorátu Čech a Moravy, v násilné střety studentů s policií a jednotkami SS. Jednou z obětí střelby do demonstrantů byl Jan Opletal.

Následné akce byly již studentskými protesty proti okupaci. Na základě toho rozhodl Adolf Hitler o uzavření českých vysokých škol a zatčení a popravení 9 vedoucích představitelů studentské organizace. Přibližně 1500 studentů skončilo v koncentračních táborech.

17. listopadu 1989 se pietní akce k 50. výročí těchto událostí změnila v demonstraci proti tehdejšímu komunistickému režimu. Tento den je v ČR státním svátkem nazvaným Den boje za svobodu a demokracii.   


Kdo se narodil 17. listopadu

Svět

Otevírací doba obchodů 17. listopadu

17. listopad nepatří mezi osm svátků, v rámci nichž musí obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstat zavřené.

Kdy jindy musí zůstat zavřené a jaké jsou výjimky čtěte ZDE>>>.