Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Studna majora Zemana: Seriálový a pravý major vzpomínají na masakr ve Vonoklasech

Autor: František Prachař, lmk - 
18. února 2013
05:45

Major Malý je skutečným policistou, zatímco herec Brabec si na něj pouze hrál. Ale velmi úspěšně. Stvárnil totiž legendárního majora Zemana. Nyní zasedli u jednoho stolu a zavzpomínali na masakr ve Vonoklasech, který se stal předlohou pro díl Studna. V době vyšetřování se neznali. Oba ale případ Studna spojil - každý na něm pracoval, i když po svém.

Karel Malý nastoupil k policii v roce 1961. Sloužil krátce v Brně a Berouně, vypracoval se na špičkového kriminalistu. Řídil vyšetřování orlických vražd a pomohl při dopadení Stodolových.

Major-vyšetřovatel kriminálky Malý a herec v roli majora Brabec si padli do oka hned, jak se v pražských Holešovicích setkali. A začali vzpomínat, jak na ně případ Studna zapůsobil a co z něj ani dnes nedokážou vytěsnit z paměti.

Fakta a scénář

„Produkce seriálu Třicet případů majora Zemana na barrandovské pláni postavila naprosto věrnou kopii domu i zahrady se studnou,“ vzpomíná Vladimír Brabec. „Já jsem ale přímo na místě činu nikdy nebyl, nelákalo mě.“

Major ve výslužbě Malý na tom místě strávil několik dní. „Bez toho to nešlo, vždyť tam byli dva mrtví a případ vzbudil velkou pozornost. Dělali jsme na tom nepřetržitě, v kancelářích jsme i spali a po pár hodinách jsme jeli zase zpátky do terénu.“

Dodnes vzpomíná major Malý na obrovský nepořádek u domu a na zahradě. „To spáleniště prohledat a zdokumentovat byla fuška, ale povedlo se a právě to vedlo k objasnění.“

Herci a neherci

„Herec musí hrát, kriminalista vyšetřovat – za každého režimu. A když je to dobré, lidé to ocení,“ je přesvědčen Vladimír Brabec. Major Malý souhlasí a přitaká i hercovým slovům že „dělají potřebnou práci se strašlivými věcmi.“

„Zvyknout si na to ale nejde,“ říká kriminalista, který mimo jiné řídil vyšetřování případu orlických vrahů a pomáhal dopadnout a usvědčit vraždící manžele Stodolovy.

Podle něj byla ve Vonoklasech rozhodující analýza krevních stop na skružích studny. „Do té studny jsem se v seriálu také spouštěl,“ směje se Vladimír Brabec. „Vykopali ji ale hlubokou jen o něco víc než metr. Pro potřeby natáčení to stačilo.“

Jací oba byli

Major Malý chválí herce Brabce za způsob, jakým ztvárnil kriminalistu ve Studni. A herec vzpomíná, že vlastně jediné policejní »školení«, které v souvislosti se seriálem absolvoval, byla návštěva muzea Kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici v Praze. „Z těch vrahounských nástrojů a zdokumentovaných příběhů ze života šla opravdu hrůza.“

Karel Malý souhlasí a říká, že nejhorší je, když se profesionálům plete do práce politika. „Když vyhlásil svou první amnestii prezident Havel, dostali se z vězení i vrazi. Jeden byl na svobodě jen pár dnů a v Klučově u Českého Brodu zavraždil matku a dvě její dcery. Tu nejmladší po smrti znásilnil. Dojít k tomu nemuselo.“

A jak je to v herecké branži? „Něco jako úlitba režimu existovala a existuje,“ přemýšlí Brabec. „Ale lidi si to přeberou,“ dodává herec.

Brutalita

Co pro každého z nich bylo nejtěžší v souvislosti s případem Studna?

„Pro mě určitě spousta úkolů, které bylo třeba řešit v běhu a současně. Šéf naší skupiny, major Josef Strouhal, byl vynikající organizátor. Na rozlousknutí masakru ve Vonoklasech má lví podíl,“ říká Karel Malý.

Vladimíra Brabce zase dodnes šokuje brutalita, která případ Studna prostupuje.

„Právě bezcitnost, s jakou někdo rozhoduje, byť pomatený, o druhých, je nestravitelná,“ je přesvědčen. Režisér Sequens podle něj odvedl dokonalou práci. „A tak, i když jsme při natáčení občas čekali, než nad námi přeletí letadlo do Ruzyně a přestane rušit záběr, točili jsme to moc rádi.“

Oba majoři, reálný i filmový, svou práci milovali a milují. „Byla a je to pro nás droga,“ shodli se před rozloučením. Nebýt Nedělního Blesku, nikdy by se zřejmě takto nesetkali.

gogo ( 18. února 2013 12:57 )

Mám rád filmy, které mají patu a hlavu, logiku a souvislý děj. Což se o většině současných filmů bohužel říci nedá..

gogo ( 18. února 2013 12:55 )

Ano, jen nechápu, jak mohou firmy, které s touto filozofií pracují, prosperovat.. Dnes mi to kolem mne připadá jak v té pohádce, když se šel Honza učit pánem. Sud kulatý, rys tu pije, tu je kára, ten to ryje.. Čeština je neuvěřitelně mrzačena a za patvary jaké vznikají by šli jejich autoři na př. ve Franci do basy...

bara ( 18. února 2013 11:40 )

vím, milý Mikeši ) jen jsem chtěla dát prostor pro někoho, kdo to tak krásně doplní, jako ty jenže - na druhou stranu - je to tak málo... ( a o absenci všeobecných znalostí, rozhledu - ani nemluvě... )

rudyptak48 ( 18. února 2013 09:13 )

Určitě tam byl poradce z NKVD, nebo už to byla KGB, jako u všeho, co bylo potřeba uvést na správnou socialistickou míru. I jeden nevhodný nález, mohl zasmradit socialistickou společnost. Nevím, proč Blesk něco píše, když tomu prd rozumí. I ti vietnamští prodavači v tržnicích jsou chytřejší, když jich přistihnou při prodeji nekalého zboží... říkají...neumím česky... Blesk by se od nich měl učit, česky totiž také neumí.

zlymikes ( 18. února 2013 08:30 )

Baro,baro - ty nevíš,že dnes stačí k jakékoliv profesi znát anglicky,mít příjemný vzhled a věk do 30 let.

Zobrazit celou diskusi