Generál Pavel: Rusko ohrožuje severní Atlantik. NATO tam potřebuje novou základnu

Autor: ČTK, simao - 
6. 11. 2017
19:48

NATO se musí bránit před ruskými ponorkami, přímé ohrožení severního Atlantiku není nereálná varianta. S důrazným varováním vystoupil v pondělí generál Petr Pavel a doporučil, aby Severoatlantická aliance zřídila v severních mořích novou základnu.

Severoatlantická aliance potřebuje vybudovat novou regionální základnu pro ochranu námořních tras v severním Atlantickém oceánu před rostoucími ruskými námořními silami. Agentuře Reuters to dnes řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

„Sledujeme zvýšenou ruskou námořní aktivitu v Arktidě, v severním Atlantiku. Také si uvědomujeme, že s každou příští krizí budou (americké) posily pro Evropu a volné cesty pro evropskou bezpečnost životně důležité,“ uvedl Pavel.

Podle českého generála bude tato otázka nastolena tento týden na schůzce ministrů obrany členských států aliance. „Pokud se podíváme na rostoucí schopnosti zemí, jako jsou Rusko a Čína, s celosvětovým dosahem, je zcela zřejmé, že námořní komunikace musejí být chráněny,“ dodal generál v rozhovoru.

Nová strategická základna by měla být umístěna v některé ze spojeneckých zemí a zajistit, aby námořní cesty z USA do Evropy byly chráněny před nepřátelskými ponorkami. Pokud by byl plán schválen, šlo by o první významnější posílení kapacit NATO po dvou desetiletích, poznamenal Reuters. Pavel označil Rusko za „potenciální hrozbu“.

Západ znepokojily mohutné vojenské manévry, které Rusko podniklo v září u hranic s Lotyšskem. Po ruské anexi Krymu v roce 2014 se NATO snaží uklidnit své pobaltské členy tím, že posílá vojáky do Pobaltí, Polska a na pobřeží Černého moře. Také organizuje více vojenských cvičení.

Spojené státy rovněž opět posilují své jednotky v Evropě, které postupně stahovaly po konci studené války. Pavel upozornil, že zvyšování výdajů na obranu, které nové projekty přinášejí, nemůže být překážkou. „Musíme prostě pochopit, že pokud toho chceme udělat víc, pak to bude mít dopad na zdroje,“ řekl. „Můžeme to nazvat modernizací, můžeme to nazvat adaptací. Jednoduše se musíme přizpůsobit nové realitě,“ dodal.

Doporučujeme
105105 ( 3. května 2018 15:38 )

Komu ten přeběhlík skládal přísahu, teď slouží komu, byl by schopen střílet i na Česko, za peníze prodá vlastní matku,

nbcz ( 19. listopadu 2017 13:09 )

hnnn

mimiroro ( 19. listopadu 2017 09:14 )

Ono nestačí, že základny NATO jsou na ruských hranicích.Za chvíli budou mít požadavek mít základny poblíž Moskvy.Nezbývá, než se stydět.

santikxauz ( 19. listopadu 2017 05:36 )

USA ohrožuje celý svět.

zkzkz ( 18. listopadu 2017 22:19 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa