Za spojení „polský tábor smrti“ má hrozit vězení. Polsku došla trpělivost

Autor: Alexandr Božilov - 
6. 10. 2016
19:04

Polský parlament se v úterý začal zabývat vládním návrhem zákona, který má trestat prohlášení, že jsou Poláci nebo Polsko spoluodpovědní za zločiny, které spáchali nacisté. Zákon cílí především na fráze typu „polský koncentrační tábor“ či „polský tábor smrti“. Poláci mají za to, že koncentrační tábory sice za 2. světové války na okupovaném polském území stály, ale rozhodně nebyly polské.

Polsko už dlouho bojuje především proti titulkům zahraničních médií, které často označují nacistické koncentrační tábory na území Polska za „polské“. Nyní však Polákům, kterých během nacistické okupace zahynulo na 6 milionů, došla trpělivost. Vláda schválila návrh zákona, který by měl podobná vyjádření trestat až třemi roky žaláře.

V Osvětimi bylo zavražděno téměř milion Židů.V Osvětimi bylo zavražděno téměř milion Židů. | 

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobr chce, aby ti, kdo označí například vyhlazovací tábor Osvětim jako „polský“, šli do vězení. Podle ministra totiž tímto jednáním Polsku nepřímo přisuzují nacistické válečné zločiny. „Cílem tohoto zákona je, aby skončily lži o polském podílu na holokaustu a aby bylo jasné, že vyhlazovací tábory byly postaveny a řízeny výlučně nacisty“, řekl Ziobr.

V Auschwitzu zemřelo přes milion lidí.V Auschwitzu zemřelo přes milion lidí. | 

Pokud návrh zákona projde, bude platit stejně pro Poláky i cizince. Jedinou výjimku tak pravděpodobně bude představovat Barack Obama. Americký prezident totiž nedávno hovořil o „polských táborech smrti“. Náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki však ujistil, že stíhání nejmocnějšího muže světa není na pořadu dne. „Nejde nám o diplomatické skandály, ale záleží nám na tom, aby se tyto výrazy neopakovaly,“ řekl Jaki. Obama se navíc později za svoji formulaci slov omluvil.

 

Doporučujeme
petrmetr ( 7. října 2016 07:42 )

ja bych je rozboural všechny je to hruza a děs stačí fotky nac to udržovat dnesni h.a.a.ranti si z toho berou právě to horší!!!

bagdadi ( 6. října 2016 20:22 )

co žido poláci řvou.co polák,to udavač.zase tak netrpěli v zařízení polském.moc málo,tak jako židu jich chcíplo.moc málo.oba národy měly projít suchou sprchou.byl by klid

aentoni ( 6. října 2016 19:53 )

Správně a na tři roky šup do polského koncentráku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa