Pandemie prasečí chřipky: Pomůže nám očkování?

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Petr Bělka)
Autor: rvs - 
30. října 2009
16:16

Pandemie prasečí chřipky je v Česku 'na spadnutí'. Kdy očkování začne, kolik bude stát a kdo všechno bude očkován? To všechno nám v rozhovoru prozradil mluvčí Ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kdy v Česku začne očkování proti proti prasečí chřipce?

Předpokládáme, že první vakcíny by měly být k dispozici v polovině listopadu a v druhé polovině listopadu se pak začne s očkováním prvních lidí. Očkování bude zřejmě probíhat až do ledna příštího roku.

Kdo všechno bude očkován?

Především těžce chronicky nemocní pacienti, lidé se srdečními vadami, těžtí astmatici a lidé po transplantacích orgánů. Primárně chceme očkovat lidi, které virus H1N1 přímo ohrožuje na životě. Dále bude očkována takzvaná kritická infrastruktura, tedy lidé, nejvíce ohrožení nákazou při kontaktu s nemocnými - pracovníci vakcinačních center, praktičtí lékaři a jejich zdravotnický personál. Pak přijdou na řadu další rizikové skupiny, jako jsou další zdravotníci a hasiči, nebo policisté.

Kolik lidí bude očkovaných?

V té první fázi to bude 150 tisíc nejkritičtěji ohrožených chronicky nemocných pacientů a 137 tisíc zdravotníků. Vakcína se bude navážet postupně a celkový počet očkovaných zatím není znám. Bude se jednat o statisíce.


Ilustrační foto Ilustrační foto | Slávka Červená

Očkování proti prasečí chřipce nebude zdaleka dostupné pro každého...


Jak se rozhodne o tom, kdo vakcínu dostane a kdo ne?

Očkované pacienty se stanovenými diagnózami budou vybírat zdravotní pojišťovny, které uvědomí příslušné lékaře.

Bude se na vakcínu něco doplácet?

Ne, vakcinace bude pro pacienty zcela zdarma a hradí ji stát. Lékařům budou zdarma doručeny vakcíny, včetně jehel a dalšího zdravotnického materiálu, samotný úkon pak budou hradit zdravotní pojišťovny.

Proč u nás není očkování proti H1N1 dostupné celé populaci, jako je tomu např. ve Švédsku?

Pokrýt celou populaci je podle mého názoru nesmysl. My chceme chránit ty, kteří budou virem přímo ohroženi.


Prasečí chřipka? Celebrity se jí nebojí! Vakcínu nechtějí!


Může se nechat očkovat i člověk, který nepatří do žádné vybrané rizikové skupiny?

Mimo vybrané rizikové skupiny nebudou vakcíny poskytovány, a to ani za peníze. Volně prodejná není ani v žádné jiné zemi. Na internetu už se sice objevily nabídky ze zahraničí, kde se vakcína nabízí i za 250 dolarů, ale rozhodně nedopuručuji takovýchto nabídek využít. Vakcína může falešná, nebo špatně skladovaná a hrozí i ohrožení života!

Bude se vakcína podávat i dětem a těhotným ženám?

Očkování je u těhotných žen možné pouze ve 2. a 3. trimestru. Zatím s ním ale nepočítáme a neplánujeme ani očkování dětí do 18. roku věku. Tato otázka však zatím není zcela rozhodnuta a záleží ještě na jednání lékařských společností.

Je pravda, že v případě vypuknutí pandemie bude lékařské vyšetření probíhat pouze po telefonu a neschpenky budou vydávány zpětně?

Ano, to je jedna z možností, o které se jedná. V Británii byl tento systém ozkoušen během první vlny pandemie a osvědčil se bez komplikací. Toto opatření zamezí šíření infekce ve zdravotnických zařízeních, díky čemuž se postup pandemie značně zpomalí. O podrobnostech nyní jednáme s Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Rozezná lékař prasečí chřipku od chřipky sezónní?

Bez laboratorních vyšetření ne. Může se stát, že pokud onemocnění nebudou u pacienta provázet žádné závažnější komplikace, nebude ani vědět, že prasečí chřipku prodělal. Pokud ale samozřejmě komplikace budou, uskuteční se laboratorní vyšetření a následná léčba antivirotiky a případná hospitalizace.

Kdy očekáváte v Česku největší počet nemocných?

První vlna pandemie, která už proběhla v některých evropských státech, Česko víceméně minula. V této době začíná v Británii druhá vlna a očekáváme, že k nám by měla dorazit během prosince a ledna.

 

Prasečí chřipka Prasečí chřipka | Blesk.cz

papshop ( 30. října 2009 21:18 )

No tak v Čechách zůstanou zdravotníci, policajti a hasiči, pak těžce nemocní a myslím že pár politiků, kteří si vakcínu seženou (bylo to tak vždy a bude i nadále). Jen nevím, kdo tady pak bude makat.

rosomak ( 30. října 2009 19:09 )

kdyby to bylo tak kritické, tak by přece nenechali "Pokrýt celou populaci je podle mého názoru nesmysl. My chceme chránit ty, kteří budou virem přímo ohroženi." Zajímavé, že proti loňské, předloňské, před předloňské chřipce takovou starost neměli... A co, kdypak budou ukazovat z jakých kmenů chřipky se ta prasečí chřipka skládá? Toto je žrádlo... http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/celvapan/H-982-cs1.pdf

smrk ( 30. října 2009 18:25 )

Naprostý souhlas a navíc, stejně nemají očkování pro všechny, tak to chce hlavně klídek !!!!!!

gogo ( 30. října 2009 17:27 )

Nepomůže nám očkování, ale normální rozum bez hysterie... Pokud se tato chřipka nepřechodí, či není organismuz z nějakého důvodu mimořádně oslabený, je její půběh velice mírný ... To jen farmaceutické firmy vytvářejí atmosféru pro své pohádkové zisky ...

Zobrazit celou diskusi