Poslední sněmovní rošáda: Odchází Šincl, na kterého si Babiš vedl „složku“

Autor: ČTK,val - 
5. 7. 2017
12:40

Andreji Babišovi (ANO) zmizí na posledních pár týdnů ze Sněmovny Ladislav Šincl (ČSSD), jenž vešel ve známost především právě kvůli sporům s tehdejším ministrem financí. Šincl se počátkem července ujal funkce radního pro rozhlasové a televizní vysílání a poslanecký mandát mu zanikl. V nadcházejícím týdnu ho nahradí starostka městského obvodu Slezská Ostrava Barbora Jelonková.

Tzv. kauza „složka“ se váže k polovině roku 2015 a točí se kolem vládního návrhu zákona o pojišťovnictví. Šincl napadal měnící se postoje ministerstva financí k jeho pozměňovacímu návrhu a naznačoval, že za výhradami mohou být obchodní zájmy Babiše. Babiš pak další den obvinil Šincla a jeho rodinu před dalšími poslanci z korupce, vycházel prý přitom ze složky nadepsané poslancovým jménem.

Schůzku, na kterou měl Babiš přijít se složkou na Šincla, popsal poslanec deníku Právo. „Začal z toho vytahovat papíry a řekl mi: Já na vás vím, co vy jste vlastně zač. Korupčník, platí vás Valenta (senátor a majitel loterijní firmy Synot, pozn. red.). Vyhodili vás z banky, tak mi nemáte co klást otázky. Vy jste převedl na manželku barák, to je jasná korupce. Matka zase koupila nějaký pozemek,“ zmínil Šincl. Babiš tvrdil, že šlo jen o monitoring tisku, a tedy běžně dostupné informace.

Babiš se přes opakované výzvy premiéra Sobotky odmítl omluvit, a tak se oba aktéři sporu nadále ve Sněmovně jen přehlíželi. Teď však Šincla zlákala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Poslankyní na dvě schůze

Jelonková, povoláním zvěrolékařka, bude nyní poslankyní necelé čtyři měsíce, do říjnových voleb. Čeká ji už jen zbytek nynější řádné schůze a pak řádná schůze zářijová. Prvním náhradníkem za Šincla na kandidátní listině ČSSD byl někdejší havířovský primátor Zdeněk Osmanczyk. Loni v listopadu ale zemřel.

Na nynější schůzi půjde o druhou změnu v poslaneckých lavicích. Už v jejím úvodu složil slib starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda (ČSSD), který v dolní komoře nahradil Vítězslava Jandáka. Jandák zamířil do Rady Českého rozhlasu.

Takto svůj první den ve Sněmovně zhodnotil nový poslanec Valhoda:

Video Nový poslanec Václav Valhoda - Blesk.cz/Václav Lang
720p 360p

V tomto volebním období se v dolní komoře vyměnilo celkem 15 poslanců. Pozornost vzbudily hned na začátku volebního období změny zákonodárců za hnutí ANO. Mandátu se vzdali Miloslav Bačiak kvůli sporné minulosti a jeho první náhradník Jan Sobotka kvůli zatajenému dluhu. Jednání Sněmovny se nezúčastnili. V minulém volebním období Sněmovnu opustilo 18 poslanců.

Doporučujeme
Nezadat ( 10. července 2017 09:13 )

Loď ČSSD nezvratně nabírá vodu a jen blb jim uvěří 40000 mzdu za vyčerpání vody.Kde by na to vzali,když pozůstalým po Altnerovi Dluží v porovnání s navýšení mezd pár korun.Ty idioti jsou nenapravitelní lháři a podvodníci.

tomik007 ( 6. července 2017 19:00 )

Šnicel v podstate uz skoncil v tej vinarne "U topankara"

socan68 ( 5. července 2017 19:51 )

A ty to nevíš, fašoune?

zindula ( 5. července 2017 19:02 )

Vy to musíte vědět, estébáku, že?

socan68 ( 5. července 2017 16:25 )

Každý alespoň trochu inteligentní člověk (což se tebe samozřejmě netýká) ví, že agenti STB měli se složkami, které vedli na nepohodlné osoby, velké zkušenosti. A proto tyto zkušenosti se složkami STB měl nutně jako agent STB i Bureš.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa