„Je to prostě způsob, jakým Hrad pracuje, jakým způsobem dělá politiku. Myslím si, že je to zbytečné, malicherné, že by se dalo jednat úplně jiným způsobem, ale těžko mohu jednat za prezidenta republiky. Prezidentem republiky je Miloš Zeman a ten se chová právě takovýmto způsobem,“ odpověděl Sobotka na dotaz Blesk.cz.

„Myslím, že to není úplně ideální způsob, minimálně je to neefektivní,“ dodal a zopakoval, že jeho zhruba 24hodinová služební cesta byla známa dlouho dopředu, navíc měl prezident od pátku dost času, aby zareagoval na jeho návrh odvolat z vlády ministra financí Babiše.

Podívejte se, jakou potupu nachystal minulý týden na Hradě prezident Zeman:

Video
délka: 00:35

Moment potupy: Sobotka mluvil, Zeman odešel v půlce věty Jan Jedlička

Premiér pochválil demonstranty

Od schůzky Andreje Babiše, Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Milana Chovance v libereckém Grand hotelu Imperial s prezidentem Zemanem čekal, že se konečně dozví termín, ke kterému hlava státu Babiše odvolá. Marně.

Video
délka: 00:41
720p 480p 360p 240p

Bohuslav Sobotka se vyjádřil ke schůzce v Liberci Blesk.cz/Václav Lang

Sobotka se ve středu večer po jednání se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem vyjádřil také k demonstracím, které na mnoha místech republiky probíhaly právě proti Babišovi a Zemanovi. Ocenil účastníky a řekl, že kdyby mohl, přišel by se podívat na Václavské náměstí.

„Je ohromné, že se tolik lidí projevilo, že ukázali po celé republice, že jim záleží na tom, co se v naší republice děje, že se tolik lidí dokázalo postavit za dodržování ústavy,“ řekl premiér.

Sobotka se podle svých slov také rozhodl vyhovět návrhu lidovců na svolání bezpečnostní rady státu, která by řešila citlivé odposlechy, na nichž je zachycen Babiš. „Určitě této žádosti vyhovím a určitě tam pozvu zástupce příslušných složek, tak abychom obdrželi aktuální informace o tom, co se odehrává,“ zmínil. Bezpečnostní rada by se měla sejít příští týden.

Odvolání Babiše bylo prý v pořádku

Premiér se vrátil také k dopolednímu jednání koaliční rady. Zástupců vládních stran se prý zeptal, zda chtějí odejít z vlády, případně vypovědět koaliční smlouvu. Žádná z partají s ničím z toho nesouhlasila. Vyzval proto ANO, aby doručilo návrh na nového ministra financí. „Až tu nominaci obdržím, tak se k ní vyjádřím,“ reagoval na dotazy ohledně možného Babišova nástupce.

Video
délka: 00:41
720p 480p 360p 240p

Sobotka ocenil demonstrace proti Babišovi a Zemanovi Blesk.cz/Václav Lang

Zároveň Sobotka odmítl, že by jeho způsob odvolání ministra financí odporoval koaliční smlouvě. „Já myslím, že jsem jiný způsob zvolit nemohl, protože jak jistě víte, Andrej Babiš byl opakovaně vyzýván, aby sám odstoupil, aby problém vyřešil, nicméně nikdo jiný než předseda vlády to rozhodnutí přijmout nemohl, čili podle mého názoru to rozhodnutí je v souladu s koaliční smlouvou,“ řekl. „Pokud by hnutí ANO skutečně bylo přesvědčeno, že koaliční smlouva není dodržována, tak má celou řadu nástrojů, jak reagovat,“ uzavřel.

Premiér Sobotka byl hostem i Studia Blesk. Podívejte se na záznam pořadu:

Video
délka: 32:11

Sobotka v Blesku: O (ne)demisi, potupě na Hradě a Babišových nahrávkách Blesk TV

Fotogalerie
14 fotografií