„Prezident Václav Klaus se včera s paní Le Pen setkal poprvé v životě a utvrdil se v tom, že mají na řadu věcí velmi podobné názory. Jejich rozhovor se samozřejmě po celou dobu točil okolo problematiky Evropy a Evropské unie,“ sdělil Blesk.cz Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

O samotné schůzce s šéfkou Národní fronty (Front National) se na webu Parlamentních listů rozpovídal i samotný Klaus. Setkání si pochvaloval, na oko si však i lehce postěžoval. 

„Předvedla se mi jako racionální politička s velmi otevřeným a přirozeně přátelským jednáním. Myslím, že je to politický talent. Trochu mne zklamala, že kouřila elektronickou cigaretu. S úsměvem jsem jí řekl, že to považuji za třetí cestu a že jsem to od ní nečekal,“ řekl ke schůzce u piva Klaus.

Fotku s Marine Le Pen okomentoval Klausův institut na svém Facebook následovně: "Moderní levicoví politici by si samozřejmě pořídili selfie. My s Marine Le Pen jsme si raději dali pivo."

Marine Le Pen do Česka přicestovala na konferenci „Mír a prosperita v Evropě po Evropské unii, kterou pořádala neparlamentní Občanská konzervativní strana exposlance ODS Jiřího Janečka a proběhla pod záštitou „okamurovce“ Radima Fialy. Ten proto u piva s Le Pen nechyběl, stejně jako Tomio Okamura.

Klaus k setkání s dcerou kontroverzního francouzského politika Jeana-Marieho Le Pena dodal: „Názory na EU máme velmi blízké. Až mne ta blízkost překvapila.“ A jako známý euroskeptik Klaus v Parlamentních listech připojil: „Paní Le Penovou velmi trápí, že je jakýkoli kritický názor na EU považován za extremismus. Velmi se proto brání démonizaci každého (ona hezky říká diabolizaci), kdo se odváží takový názor mít a nahlas ho říkat.“

Francouzská nacionalistka Le Pen přitom na adresu EU kritikou rozhodně nešetřila. Unii označila za nebezpečný a utopický projekt. Což se exprezidentovi Klausovi jistě zamlouvalo. "Evropská unie je projektem, který je nebezpečný a utopistický, který byl vnucen, a to bez našeho souhlasu a proti naší vůli, a změnil myšlenku evropské spolupráce v byrokratický zlý sen federalistického charakteru uprostřed globalizace, který je naprostým oponentem liberalismu," prohlásila Le Pen.

Na tiskovce po skončení konference se přitom Marine Le Pen u setkání s Klausem pozastavila. Probrali prý spolu budoucnost Evropy. Klause také pozvala do Francie. Měl by vystoupit na akcích Národní fronty a mluvit o svých názorech na EU a euro, které podobně jako Le Pen dlouhodobě kritizuje. „Pan prezident Klaus řekl, že Francie byla jedinou zemí, která ho nepozvala. Já tu velkou nespravedlnost napravím,“ poznamenala Le Pen k pozvání Klause na setkáních její strany.

Fotogalerie
9 fotografií