"Pokud to bude třeba, americké síly jsou připravené," řekl Trump. O připravenosti americké armády hovořil s ministrem obrany Jamesem Mattisem. Dodal, že jsou více než kdykoli dříve připraveny reagovat na severokorejské hrozby.

Pentagon k tomu sdělil, že zrušení summitu nijak nezměnilo postoj ozbrojených sil a že cesta vpřed nyní záleží na Kimovi. Armáda je nicméně podle Pentagonu zárukou opory amerických diplomatů a toho, že aliance amerických spojenců zůstane silná. Pokud jde o pokračování diplomatického úsilí, je Mattis opatrně optimistický.

Rovněž Trump věří, že Kim udělá jen to, co je správné pro jeho lid. Korejci ze severu i jihu si podle prezidenta zaslouží žít v míru a harmonii.

Zrušení summitu Trump považuje za krok zpět, své rozhodnutí ale obhajuje nepřátelskou severokorejskou rétorikou vůči USA. Nevylučuje, že summit se nakonec uskuteční někdy později.

Bílý dům později uvedl i další důvody zrušení summitu. Severokorejci například minulý týden nedorazili na přípravnou schůzku s americkou delegací. "Náš tým čekal a čekal, ale Severokorejci prostě nepřišli," řekl dnes nejmenovaný zástupce Bílého domu podle agentury DPA. Pchjongjang podle něj rovněž porušil slib, že dnešní likvidaci jaderných zařízení v KLDR budou moci přihlížet mezinárodní experti. Místo toho byli pozváni jen novináři, kteří věc nemohou odborně posoudit, uvedl zástupce Bílého domu.

Zdroj rovněž zopakoval Trumpovu výtku, že Kim náhle změnil postoj po své druhé návštěvě Číny. Severokorejský vůdce po nedávné návštěvě Pekingu navíc v prohlášení odmítl úplné zřeknutí se jaderných zbraní, což je ale pro USA podmínkou pro dohodu.

Podle agentury Reuters představitel Bílého domu řekl, že KLDR nereagovala na několik pokusů Bílého domu o navázání komunikace. Prezident Trump však chce využít každou příležitost k pokojnému zmírnění napětí ve vztahu s KLDR.

Zdroj rovněž uvedl, že před odesláním dopisu Kimovi s oznámením o předběžném zrušení summitu Trump ustavičně komunikoval se spojenci. Každé slovo dopisu také sám nadiktoval.