Evropská komise - a osobně Timmermans - už s Varšavou vede "dialog" ohledně stavu právního státu v zemi v souvislosti s postupem vlády a PiS vůči ústavnímu soudu. Postup evropské exekutivy však zatím chování polské vlády neovlivnil a zdroje z komise nyní připouštějí, že Timmermansovy kroky, kterými chtěl polskou stranu především vybídnout k přehodnocení situace, neměly efekt, v jaký nejspíš doufal.

Procedura může teoreticky, pokud to jednomyslně schválí členské země EU, skončit v souladu s unijní smlouvou odebráním například hlasovacích práv Polsku v Radě EU. Maďarský premiér Viktor Orbán už ale dal najevo, že Varšavu v jejím sporu s komisí hodlá podpořit.

Komisaři by ve středu podle informací ČTK mohli diskutovat také o možnosti, zda podobnou proceduru nespustit i v souvislosti s posledními návrhy či nerozšířit už existující řízení.

"Zítra (ve středu) nebude chvíle na rozhodnutí, ta věc je ve vývoji," poznamenal dnes ale Schinas. Komise podle něj rozhodne o dalších krocích nejen na základě své nadcházející debaty, ale také s ohledem na vývoj přímo v Polsku. Polský parlament dnes ve Varšavě o změnách diskutoval, podle agentury Reuters v napjaté atmosféře a za silné policejní ochrany.

"Vývoj v Polsku sledujeme s velkým znepokojením. Ale zatím to nejsou platné zákony, jsou to jen návrhy a legislativní proces pokračuje," podotkl Schinas s tím, že hodnocení bude třeba dělat až podle konečné podoby skutečně platných právních textů. Komise má podle Schinase v této věci k dispozici "řadu nástrojů", nejen onu proceduru související se stavem právního státu v zemi.

Polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi dnes dopis vyjadřující znepokojení velké většiny politických frakcí poslal také předseda europarlamentu Antonio Tajani.