Podle agentury Reuters jde o dosud největší útok na vládní cíle od července, kdy vojáci dobyli zpět Aden na šíitských povstalcích.

Agentura Spojených arabských emirátů WAM odpovědnost za útok připsala šíitským rebelům a jejich spojencům, tedy silám loajálním bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Akce byla zpočátku popisována jako útok vedený raketami.

O několik hodin později se ale na internetu k útoku přihlásil IS. Podle jeho prohlášení šlo o sebevražedné akce několika útočníků. "Při požehnané operaci, při níž pomáhal bůh, mířily čtyři sebevražedné akce na shromáždění představitelů Saúdské Arábie, SAE a Jemenu," uvádí se v prohlášení.

Televize Al-Džazíra dříve informovala, že při útoku na hotel zemřeli tři vojáci ze Spojených arabských emirátů, kteří hotel střeží. Hotel začal po zásahu hořet.

Hotel Al-Kasr, ležící na západním předměstí kdysi půlmilionové metropole jižní části Jemenu, si za své dočasné sídlo zvolil premiér Baháh a několik členů jeho vlády v polovině září po návratu z půlročního exilu v Saúdské Arábii. Po dnešním útoku byli ministři a vládní pracovníci přesunuti na bezpečné a utajené místo v Adenu.

Vláda i prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí utekli z Jemenu poté, co metropoli Saná a jižní část země obsadili šíitští povstalci. V březnu ale do bojů vstoupila na straně prezidenta Hádího koalice vedená Saúdskou Arábií, což postup šíitů zpomalilo. Součástí koalice jsou i Spojené arabské emiráty. Sám Hádí je nyní podle agentur zřejmě mimo Jemen, patrně v Saúdské Arábii.

V jemenském konfliktu bylo podle údajů OSN zabito už více než 2100 civilistů. Podle informací agentury AFP ale celkový počet obětí už přesáhl 5400.